Tramp Çinə səfər edəcək: Ticarət müharibəsi yenidən alovlana bilər
ABŞ-ın keçmiş prezidenti Donald Tramp, gələn ilin əvvəllərində Çinə səfər etməyi planlaşdırdığını bildirib. Bu açıqlama, ABŞ-Çin ticarət müharibəsinin fonunda, iki ölkə arasında münasibətlərin gərginləşdiyi bir vaxta təsadüf edir. Trampın bu addımı, ticarət danışıqları və diplomatik əlaqələrin gələcəyi ilə bağlı suallar doğurur.
Redaksiya məlumat verir ki, Tramp, Avstraliya baş naziri Entoni Albanizlə görüşü zamanı Çinə səfər etməyi planlaşdırdığını açıqlayıb. O, həmçinin, bu ayın sonlarında Cənubi Koreyada keçiriləcək Asiya-Sakit Okean İqtisadi Əməkdaşlıq sammitində Çin prezidenti Si Cinpinlə görüşməyi planlaşdırdığını da bildirib. Keçmiş prezident, Çin idxalına əlavə 100% tarif tətbiq etməklə bağlı hədə-qorxu da etmişdi. Bu addım, ABŞ-Çin ticarət müharibəsində əhəmiyyətli bir gərginləşmə kimi qiymətləndirilir.
Tramp, Albanizlə görüşündə, əgər ABŞ və Pekin razılığa gələ bilməsələr, daha yüksək tarif dərəcəsinin noyabrın 1-də qüvvəyə minəcəyini bildirib. Lakin o, razılaşma perspektivləri ilə bağlı nikbinliyini ifadə edərək, Çinin çox "hörmətlə" yanaşdığını və ABŞ-a tariflər üzrə "böyük miqdarda pul" ödəməkdə olduğunu qeyd edib. Hazırda Çin idxalına tətbiq edilən tariflər 30% təşkil edir. Tramp, ABŞ-ın gələn aydan etibarən "bütün kritik proqram təminatına" ixrac nəzarəti tətbiq edəcəyini də bildirib.
Federal statistikaya görə, Çin, Meksika və Kanadadan sonra ABŞ-ın üçüncü ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. Ötən il ABŞ, Çindən 438,9 milyard dollar dəyərində mal idxal edib, Çin isə ABŞ-dan 143,5 milyard dollar dəyərində mal alıb. Bu rəqəmlər, iki ölkə arasındakı ticarət əlaqələrinin əhəmiyyətini göstərir. Trampın Çinə səfər planı və ticarət siyasəti ilə bağlı açıqlamaları, gələcək ikitərəfli münasibətlərin necə inkişaf edəcəyinə dair mühüm siqnallar verir.

Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что планирует посетить Китай в начале следующего года. Это заявление совпадает со временем обострения отношений между двумя странами на фоне торговой войны между США и Китаем. Этот шаг Трампа вызывает вопросы о будущем торговых переговоров и дипломатических связей.
Редакция сообщает, что Трамп во время встречи с премьер-министром Австралии Энтони Альбанезе объявил о планах посетить Китай. Он также заявил, что планирует встретиться с председателем КНР Си Цзиньпином на саммите Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества, который состоится в конце этого месяца в Южной Корее. Бывший президент также угрожал ввести дополнительный 100% тариф на китайский импорт. Этот шаг расценивается как значительное обострение в торговой войне между США и Китаем.
Трамп на встрече с Альбанезе заявил, что если США и Пекин не смогут прийти к соглашению, более высокая тарифная ставка вступит в силу 1 ноября. Однако он выразил оптимизм по поводу перспектив соглашения, отметив, что Китай относится к этому с большим "уважением" и платит США "большие суммы денег" по тарифам. В настоящее время тарифы на китайский импорт составляют 30%. Трамп также заявил, что США со следующего месяца введут экспортный контроль над "всем критически важным программным обеспечением".
Согласно федеральной статистике, Китай является третьим по величине торговым партнером США после Мексики и Канады. В прошлом году США импортировали из Китая товаров на сумму 438,9 миллиарда долларов, а Китай закупил у США товаров на сумму 143,5 миллиарда долларов. Эти цифры демонстрируют важность торговых связей между двумя странами. Планы Трампа по визиту в Китай и его заявления о торговой политике дают важные сигналы о том, как будут развиваться будущие двусторонние отношения.