ABŞ Prezidenti Donald Tramp çərşənbə axşamı Ağ Evdə keçiriləcək mərasimdə mühafizəkar gənclər lideri Çarli Kirkə ölümündən sonra Prezidentin Azadlıq Medalını təqdim edəcək. Şərq otağında keçiriləcək tədbir, Kirkin 32-ci doğum gününə təsadüf edir və Trampın siyasi hərəkatının əsas fiqurlarını bir araya gətirir. Mərasim, Trampın İsrail girovlarının və Fələstin məhbuslarının Qəzzada atəşkəs razılaşmasının bir hissəsi olaraq azad edilməsi ilə bağlı danışıqlar apararaq İsrail və Misirdən Vaşinqtona qayıtması ilə eyni vaxta düşür, eyni zamanda respublikaçılar və demokratlar arasında büdcə mübahisəsi səbəbindən federal hökumətin bağlanmasının təsirini idarə edir.
Redaksiya xəbər verir ki, Kirk, sentyabrın 10-da Yuta Vadisi Universitetində siyasi mövzular üzrə tələbələrlə mübahisə etmək üçün nəzərdə tutulan kollec kampusları turunun əvvəlində bir tədbirdə çıxış edərkən ölümcül güllələnib. Kütləvi izləyiciləri olan təxribatçı bir şəxsiyyət olan Kirk, liberal fikirləri tənqid etməklə mübahisələrə səbəb olub. O, Ohayoda Haitili miqrantların insanların ev heyvanlarını yediyi barədə yalan şayiələrin yayılmasına kömək edib, Vətəndaş Hüquqları Aktını "böyük səhv" adlandırıb və silahdan ölümlərin İkinci Düzəliş hüquqlarını qorumaq üçün ağlabatan qiymət olduğunu bildirib. Onun ölümü ABŞ-da artan siyasi zorakılıq dövrünə təsadüf edib. Tramp tərəfdarları 6 yanvar 2021-ci ildə prezident seçkilərinin nəticələrinin təsdiqlənməsinin qarşısını almaq üçün polis əməkdaşlarının sıralarını zorla keçiblər, hücumçu Nümayəndələr Palatasının spikeri Nensi Pelosinin əri Pola çəkiclə hücum edib, şübhəli bir yanğınçı Pensilvaniya qubernatoru Coş Şapironun malikanəsini qubernator və ailəsi yuxuda olarkən yandırıb, Minnesota Nümayəndələr Palatasının Demokrat lideri Melissa Hortman evində öldürülüb və Tramp keçən il kampaniya yolu ilə iki sui-qəsd cəhdi ilə üzləşib.
Tramp və onun müttəfiqləri, Kirkin öldürülməsini, siyasi zorakılığı təşviq etdiklərini söylədikləri solçu qruplara qarşı sərt tədbirlər görülməsi üçün bir səbəb kimi göstəriblər. Vitse-prezident C.D. Vens, keçən ay Kirkin podkastının xüsusi bir bölümünə ev sahibliyi edərkən, ölkədə zorakılığı təşviq etdiyini söylədiyi solçu təşkilatları araşdırmaq və dağıtmaq üçün genişmiqyaslı hökumət səyi çağırışı edib. Sentyabrın 22-də Tramp, "Antifa"nı daxili terror təşkilatı kimi təyin edib, baxmayaraq ki, antifa termini xüsusi bir qrupa aid deyil və mütəşəkkil bir strukturu olmayan antifasist etirazçılar tərəfindən geniş şəkildə istifadə olunur.

Trump to Present Medal of Freedom to Charlie Kirk Posthumously
US President Donald Trump will posthumously present the Presidential Medal of Freedom to conservative youth leader Charlie Kirk at a ceremony to be held at the White House on Tuesday. The event, to be held in the East Room, coincides with Kirk's 32nd birthday and brings together key figures of Trump's political movement. The ceremony coincides with Trump's return to Washington from Israel and Egypt after negotiating the release of Israeli hostages and Palestinian prisoners as part of a Gaza ceasefire agreement, while also managing the impact of a federal government shutdown due to a budget dispute between Republicans and Democrats.
Redaksiya reports that Kirk was fatally shot on September 10 while speaking at an event at Utah Valley University, at the beginning of a college campus tour intended to debate political topics with students. Kirk, a provocative figure with a massive following, has caused controversy by criticizing liberal ideas. He helped spread false rumors in Ohio that Haitian migrants were eating people's pets, called the Civil Rights Act a "big mistake," and stated that gun deaths were a reasonable price to pay to protect Second Amendment rights. His death coincides with a period of increasing political violence in the US. Trump supporters forcibly breached police lines on January 6, 2021, to prevent the certification of presidential election results; an assailant attacked House Speaker Nancy Pelosi's husband Paul with a hammer; a suspected arsonist set fire to Pennsylvania Governor Josh Shapiro's mansion while the governor and his family were asleep; Minnesota House Democratic leader Melissa Hortman was killed in her home; and Trump faced two assassination attempts on the campaign trail last year.
Trump and his allies have cited Kirk's killing as a reason for a crackdown on left-wing groups they claim promote political violence. Vice President J.D. Vance, while hosting a special episode of Kirk's podcast last month, called for a large-scale government effort to investigate and dismantle left-wing organizations he claimed promoted violence in the country. On September 22, Trump designated "Antifa" as a domestic terrorist organization, even though the term antifa does not refer to a specific group and is widely used by anti-fascist protesters who lack an organized structure.