ABŞ Prezidenti Donald Tramp çərşənbə axşamı Ağ Evdə keçiriləcək mərasimdə mühafizəkar gənclər lideri Çarli Kirkə ölümündən sonra Prezidentin Azadlıq Medalını təqdim edəcək. Şərq otağında keçiriləcək tədbir, Kirkin 32-ci doğum gününə təsadüf edir və Trampın siyasi hərəkatının əsas fiqurlarını bir araya gətirir. Mərasim, Trampın İsrail girovlarının və Fələstin məhbuslarının Qəzzada atəşkəs razılaşmasının bir hissəsi olaraq azad edilməsi ilə bağlı danışıqlar apararaq İsrail və Misirdən Vaşinqtona qayıtması ilə eyni vaxta düşür, eyni zamanda respublikaçılar və demokratlar arasında büdcə mübahisəsi səbəbindən federal hökumətin bağlanmasının təsirini idarə edir.
Redaksiya xəbər verir ki, Kirk, sentyabrın 10-da Yuta Vadisi Universitetində siyasi mövzular üzrə tələbələrlə mübahisə etmək üçün nəzərdə tutulan kollec kampusları turunun əvvəlində bir tədbirdə çıxış edərkən ölümcül güllələnib. Kütləvi izləyiciləri olan təxribatçı bir şəxsiyyət olan Kirk, liberal fikirləri tənqid etməklə mübahisələrə səbəb olub. O, Ohayoda Haitili miqrantların insanların ev heyvanlarını yediyi barədə yalan şayiələrin yayılmasına kömək edib, Vətəndaş Hüquqları Aktını "böyük səhv" adlandırıb və silahdan ölümlərin İkinci Düzəliş hüquqlarını qorumaq üçün ağlabatan qiymət olduğunu bildirib. Onun ölümü ABŞ-da artan siyasi zorakılıq dövrünə təsadüf edib. Tramp tərəfdarları 6 yanvar 2021-ci ildə prezident seçkilərinin nəticələrinin təsdiqlənməsinin qarşısını almaq üçün polis əməkdaşlarının sıralarını zorla keçiblər, hücumçu Nümayəndələr Palatasının spikeri Nensi Pelosinin əri Pola çəkiclə hücum edib, şübhəli bir yanğınçı Pensilvaniya qubernatoru Coş Şapironun malikanəsini qubernator və ailəsi yuxuda olarkən yandırıb, Minnesota Nümayəndələr Palatasının Demokrat lideri Melissa Hortman evində öldürülüb və Tramp keçən il kampaniya yolu ilə iki sui-qəsd cəhdi ilə üzləşib.
Tramp və onun müttəfiqləri, Kirkin öldürülməsini, siyasi zorakılığı təşviq etdiklərini söylədikləri solçu qruplara qarşı sərt tədbirlər görülməsi üçün bir səbəb kimi göstəriblər. Vitse-prezident C.D. Vens, keçən ay Kirkin podkastının xüsusi bir bölümünə ev sahibliyi edərkən, ölkədə zorakılığı təşviq etdiyini söylədiyi solçu təşkilatları araşdırmaq və dağıtmaq üçün genişmiqyaslı hökumət səyi çağırışı edib. Sentyabrın 22-də Tramp, "Antifa"nı daxili terror təşkilatı kimi təyin edib, baxmayaraq ki, antifa termini xüsusi bir qrupa aid deyil və mütəşəkkil bir strukturu olmayan antifasist etirazçılar tərəfindən geniş şəkildə istifadə olunur.

Трамп посмертно наградит Чарли Кирка Президентской медалью Свободы
Президент США Дональд Трамп во вторник на церемонии в Белом доме посмертно наградит лидера консервативной молодежи Чарли Кирка Президентской медалью Свободы. Мероприятие, которое пройдет в Восточной комнате, совпадает с 32-м днем рождения Кирка и соберет ключевых фигур политического движения Трампа. Церемония совпадает с возвращением Трампа в Вашингтон из Израиля и Египта, где он вел переговоры об освобождении израильских заложников и палестинских заключенных в рамках соглашения о прекращении огня в Газе, а также с его усилиями по преодолению последствий закрытия федерального правительства из-за бюджетного спора между республиканцами и демократами.
Редакция сообщает, что Кирк был смертельно ранен 10 сентября во время выступления на мероприятии в начале своего тура по университетским кампусам, где он должен был дебатировать со студентами по политическим вопросам в Университете долины Юты. Кирк, провокационная фигура с огромной аудиторией, вызывал споры, критикуя либеральные идеи. Он помог распространить ложные слухи в Огайо о том, что гаитянские мигранты едят домашних животных, назвал Закон о гражданских правах "большой ошибкой" и заявил, что смерти от огнестрельного оружия являются приемлемой ценой за защиту прав, гарантированных Второй поправкой. Его смерть совпала с периодом роста политического насилия в США. Сторонники Трампа силой прорвались через ряды полиции 6 января 2021 года, чтобы помешать утверждению результатов президентских выборов, нападавший атаковал молотком Пола, мужа спикера Палаты представителей Нэнси Пелоси, предполагаемый поджигатель поджег особняк губернатора Пенсильвании Джоша Шапиро, пока губернатор и его семья спали, лидер демократов в Палате представителей Миннесоты Мелисса Хортман была убита в своем доме, и Трамп столкнулся с двумя попытками покушения на свою жизнь во время предвыборной кампании в прошлом году.
Трамп и его союзники использовали убийство Кирка как повод для принятия жестких мер против левых групп, которые, по их словам, поощряют политическое насилие. Вице-президент Дж. Д. Вэнс, выступая в прошлом месяце в специальном выпуске подкаста Кирка, призвал к широкомасштабным правительственным усилиям по расследованию и ликвидации левых организаций, которые, по его словам, поощряют насилие в стране. 22 сентября Трамп назвал "Антифа" внутренней террористической организацией, хотя термин "антифа" не относится к конкретной группе и широко используется антифашистскими протестующими, не имеющими организованной структуры.