ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyasında İrana qarşı uğursuz hücumdan sonra bir sıra istefalar və vəzifədən azad edilmələr baş vermişdir. Bu hadisələr ölkə daxilində və beynəlxalq arenada geniş müzakirələrə səbəb olmuşdur.
Redaksiya Tasnimə istinadla məlumat verir ki, İrana qarşı hücumlarla eyni vaxta təsadüf edən müddətdə, 2026 Mart-Aprel aylarında, ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyasında bir çox yüksək vəzifəli məmur ya öz istəyi ilə vəzifəsindən istefa vermiş, ya da vəzifədən azad edilmişdir. Bu vəziyyət administrasiyanın daxili sabitliyinə dair suallar doğurmamış deyil.
Bu cür kadr dəyişiklikləri, adətən, böyük siyasi hadisələrdən və ya uğursuzluqlardan sonra müşahidə olunur. İrana qarşı planlaşdırılan əməliyyatın uğursuzluğu, şübhəsiz ki, administrasiya daxilində gərginliyi artırmışdır.

Отставки в администрации Трампа после атаки на Иран
В администрации президента США Дональда Трампа после неудачной атаки на Иран произошел ряд отставок и увольнений. Эти события вызвали широкие дискуссии как внутри страны, так и на международной арене.
Редакция со ссылкой на Tasnim сообщает, что в период, совпавший с атаками на Иран, в марте-апреле 2026 года, многие высокопоставленные чиновники в администрации президента США Дональда Трампа либо подали в отставку по собственному желанию, либо были уволены. Эта ситуация не могла не вызвать вопросов относительно внутренней стабильности администрации.
Подобные кадровые изменения обычно наблюдаются после крупных политических событий или неудач. Провал запланированной операции против Ирана, несомненно, усилил напряженность внутри администрации.