Audiovizual Şura "Space TV"nin efirində yayımlanan "Banu" proqramında bölgələrin birində keçirilmiş qohum evliliyinə dair toy şənliyinin nümayişi ilə bağlı kanala xəbərdarlıq edib.
Bu barədə Şura məlumat yayıb.
Qeyd edilib ki, sözügedən görüntülər kanalda bu ilin oktyabrın 8-i saat 22:06-23:09 arası nümayiş olunub.
Proqramın həmin buraxılışı cari il iyulun 1-də qüvvəyə minmiş Ailə Məcəlləsinə edilmiş qohumlar arasında evliliyin qadağan olunması ilə bağlı müvafiq dəyişikliklliklər prizmasından qiymətləndirilib. Hazırda Ailə Məcəlləsinin 12.0.2-1-ci maddəsinə görə qardaşların və (və ya) bacıların ümumi bioloji baba və (və ya) nənəsi olan uşaqları arasında nikahın bağlanmasına yol verilmir.
Şura kanala sorğu ünvanlayıb, verilən rəsmi cavaba əsasən süjetdə göstərilən toy şənliyi qanunvericilik dəyişikliklərinin qüvvəyə minməsindən xeyli əvvəl (rəsmi nikah 06 mart 2025-ci il tarixdə qeydə alınıb) baş tutub. Lakin bir neçə ay əvvəl lentə alınmış toy şənliyi televiziya kanalının mütəxəssislərinin texniki nöqsanı səbəbindən efirə oktyabr ayında verilib.
Bildirilib ki, yayımçıya göndərilmiş sorğuya cavabda pozuntunun etiraf edilməsi və nöqsan buraxmış əməkdaşla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsi nəzərə alınaraq Audiovizual Şuranın üzvləri "Space TV" kanalına yalnız xəbərdarlıq edilməsi barədə razılığa gəliblər.

Аудиовизуальный совет вынес предупреждение телеканалу "Space TV" в связи с демонстрацией в эфире программы "Banu" свадебного торжества, связанного с родственным браком, заключенным в одном из регионов.
Об этом сообщил Совет.
Отмечено, что указанные кадры были показаны на канале 8 октября текущего года с 22:06 до 23:09.
Данный выпуск программы был оценен с точки зрения соответствующих изменений в Семейный кодекс, вступивших в силу 1 июля текущего года, касающихся запрета на браки между родственниками. В настоящее время, согласно статье 12.0.2-1 Семейного кодекса, заключение брака между детьми братьев и (или) сестер, имеющих общих биологических дедушку и (или) бабушку, не допускается.
Совет направил запрос телеканалу, и согласно полученному официальному ответу, свадебное торжество, показанное в сюжете, состоялось задолго до вступления в силу законодательных изменений (официальный брак зарегистрирован 06 марта 2025 года). Однако свадебное торжество, снятое несколько месяцев назад, было показано в эфире в октябре из-за технической ошибки специалистов телеканала.
Сообщается, что, учитывая признание нарушения в ответе на запрос, направленный вещателю, и принятие необходимых мер в отношении сотрудника, допустившего ошибку, члены Аудиовизуального совета договорились ограничиться лишь предупреждением телеканала "Space TV".