Yeni tədris ilinin yaxınlaşması ilə birlikdə Bakıda nəqliyyat sıxlığının daha da artacağı gözlənilir. On minlərlə yeni şagird və tələbənin paytaxta gəlməsi şəhərdə mövcud tıxac problemini daha da dərinləşdirəcək. İqtisadiyyatçılar bildirirlər ki, tıxacların yaratdığı itkilər təkcə vaxtla məhdudlaşmır, Azərbaycanın ümumi iqtisadiyyatına hər il azı 1-2 milyard manat zərər vurur.
Modern.az-a açıqlamasında iqtisadçı ekspert Eyyub Kərimli qeyd edib ki, ümumilikdə, tıxac problemi dünya ölkələrinin iqtisadiyyatına hər il trilyonlarla dollar zərər vurur. Onun sözlərinə görə, beynəlxalq hesabatlarda da bu faktlar xüsusi olaraq vurğulanır:
“Sıxlıq səbəbindən yanacaq sərfiyyatı artır, ailə büdcəsinə əlavə xərclər düşür, həmçinin ətraf mühitə mənfi təsirlər güclənir. Tıxaclar atmosferə atılan zərərli qazların miqdarını artırmaqla yanaşı, ekoloji tarazlığın pozulmasına, nəticədə isə insanların sağlamlığına və psixoloji vəziyyətinə də mənfi təsir göstərir. Bütün bu hallar nəticədə stress, yorğunluq və sağlamlığa ciddi zərərlə müşayiət olunur”.
Ekspert vurğulayıb ki, yolların davamlı şəkildə genişləndirilməsi də bu problemin bir başqa tərəfidir:
“Yeni yolların salınması və infrastrukturun genişləndirilməsi üçün ayrılan vəsait digər sahələrin inkişafı üçün nəzərdə tutulan büdcəni azalmasına səbəb ola bilir. Beləliklə, tıxacların iqtisadi yükü daha da artır.
Tıxac probleminin aradan qaldırılması fonunda isə bir sıra alternativ həll yolları mövcuddur. Bunlara diversifikasiya olunmuş iş rejiminin tətbiqi, insanların yaşadıqları ərazilərə yaxın təhsil və iş infrastrukturunun qurulması daxildir. Məsələn, təhsil müəssisələrinin yaşayış massivlərinə yaxın ərazilərdə yerləşdirilməsi, şagirdlərin, tələbələrin və müəllimlərin uzun məsafə qət etməsinin qarşısını ala bilər”.
E.Kərimli bildirib ki, bu yanaşma, həmçinin şəhərdə nəqliyyat sıxlığını da azalda bilər:
“Avropa ölkələrində insanlar iş yerlərinə yaxın ərazilərdə kirayə mənzillərdə yaşamağa üstünlük verir ki, bu da gündəlik nəqliyyat axınının həcmini azaldır.
Eyni zamanda, bəzi ali təhsil müəssisələrinin və dövlət qurumlarının mərkəzdən, xüsusilə Bakının mərkəzindən – regionlara köçürülməsi də problemin həllinə töhfə verə bilər. Bu, şəhərin yükünü azaltmaqla yanaşı, həmçinin regionların inkişafına da təkan verəcək faktorlar sırasındadır”.
İqtisadçı onu da əlavə edib ki, tıxacların iqtisadiyyata mənfi təsiri ÜDM-in 1-5% arasında dəyişə bilir:
“Bunun tərkib hissəsinə yol qəzalarının artması, sığorta hadisələrinin çoxalması və nəqliyyat vasitələrinin texniki nasazlıqlar səbəbilə daha tez sıradan çıxması da daxildir.
Beləliklə, tıxac problemi təkcə nəqliyyat məsələsi deyil, həm də sosial, iqtisadi və ekoloji aspektlərdən çoxşaxəli bir problemdir və onun həlli yalnız kompleks yanaşmalarla mümkündür”,- deyə E.Kərimli bildirib.

Traffic Jams Cause Billions of Manats in Damage to Azerbaijan's Economy
With the approaching new academic year, traffic congestion in Baku is expected to increase further. The arrival of tens of thousands of new pupils and students in the capital will deepen the existing traffic jam problem in the city. Economists state that the losses caused by traffic jams are not limited to time alone, but cause at least 1-2 billion manats in damage to Azerbaijan's overall economy each year.
In a statement to Modern.az, economist expert Eyyub Kərimli noted that, in general, the traffic jam problem causes trillions of dollars in damage to the economies of countries worldwide each year. According to him, these facts are specifically emphasized in international reports:
“Due to congestion, fuel consumption increases, additional expenses fall on family budgets, and negative impacts on the environment intensify. Traffic jams not only increase the amount of harmful gases emitted into the atmosphere but also disrupt ecological balance, consequently negatively affecting people's health and psychological state. All these situations are ultimately accompanied by stress, fatigue, and serious harm to health.”
The expert emphasized that the continuous expansion of roads is another aspect of this problem:
“Funds allocated for the construction of new roads and the expansion of infrastructure can lead to a reduction in the budget intended for the development of other sectors. Thus, the economic burden of traffic jams further increases.
In the context of eliminating the traffic jam problem, several alternative solutions exist. These include the implementation of diversified work regimes and the establishment of educational and work infrastructure close to where people live. For example, locating educational institutions in areas close to residential complexes can prevent pupils, students, and teachers from having to travel long distances.”
E. Kərimli stated that this approach could also reduce traffic congestion in the city:
“In European countries, people prefer to live in rented apartments close to their workplaces, which reduces the volume of daily traffic flow.
At the same time, relocating some higher education institutions and government agencies from the center, especially from the center of Baku, to the regions can also contribute to solving the problem. This is among the factors that will not only reduce the city's burden but also boost the development of the regions.”
The economist also added that the negative impact of traffic jams on the economy can vary between 1-5% of GDP:
“This includes an increase in road accidents, a rise in insurance incidents, and vehicles breaking down faster due to technical malfunctions.
Thus, the traffic jam problem is not just a transportation issue, but a multifaceted problem with social, economic, and environmental aspects, and its solution is only possible through complex approaches,” E. Kərimli said.