"Three Dog Night"ın qurucusu Çak Neqron vəfat etdi
Məşhur "Three Dog Night" qrupunun qurucu üzvü Çak Neqron, 83 yaşında vəfat edib. Onun səsi 1960-cı illərin sonu və 1970-ci illərin əvvəllərinin ən məşhur rok qruplarından biri olan "Three Dog Night"ın "Joy to the World", "One" və "An Old Fashioned Love Song" kimi hitlərində əsas rol oynamışdı.
Redaksiya məlumat verir ki, Neqron, Los-Ancelesin Studio City məhəlləsindəki evində ürək çatışmazlığı və xroniki obstruktiv ağciyər xəstəliyinin (KOAH) ağırlaşması səbəbindən vəfat edib. Onun ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə nümayəndəsi Zak Farnum bu barədə məlumat verib. Neqron, həmçinin "Easy To Be Hard" və "The Show Must Go On" mahnılarında da vokal ifa edib. Qrupun digər hitlərinə "Black and White", "Mama Told Me (Not to Come)", "Never Been to Spain" və "Shambala" daxildir. 1972-ci ilin dekabrında qrup, Dik Klarkın "New Year’s Rockin’ Eve" şousunun ilk buraxılışında çıxış edib.
1975-ci ilə qədər albom satışları azaldı və qrup "Til the World Ends" mahnısı ilə sonuncu dəfə "Billboard Hot 100" hitinə imza atdı. Daxili çəkişmələr qrupu parçaladı və növbəti il dağıldı. 1981-ci ildə qrup yenidən birləşdi, lakin Neqron 1985-ci ilin sonlarında narkotik problemlərinə görə qrupdan uzaqlaşdırıldı. 1967-ci ildə Neqron, Denni Hatton və Kori Uells ilə birlikdə R&B, rok-n-roll və şəhər du-vop köklərinə malik bir vokal üçlüyü olan "Three Dog Night"ı qurdu. Onlar iki il sonra Harri Nilsson tərəfindən yazılmış ilk milyonluq sinqlı "One" ilə uğur qazandılar. Neqron, qrupun sürətlə zirvəyə yüksəldiyi dövrdə narkotikdən ağır istifadə edirdi. O, sərvətini narkotiklərə xərclədi və hətta bir müddət Los-Ancelesin Skid Rou küçəsində yaşadı. Bir çox reabilitasiya kurslarından sonra, 1991-ci ildə ayıldı və 1995-2017-ci illər arasında yeddi albom çıxararaq uğurlu solo karyera qurdu. Onun 1999-cu ildə yazdığı "Three Dog Nightmare" kitabı, onun yüksəliş və enişlərini əks etdirirdi. Keçən il o və Hatton arasında uzun illər davam edən küskünlükdən sonra barışıq baş verdi. Hatton və Maykl Allsup qrupun sağ qalan yeganə üzvləridir. 8 iyun 1942-ci ildə Çarlz Neqron II kimi anadan olan o, erkən yaşlarından bronksda du-vop qruplarında oxuyaraq böyüdü. Onun valideynləri o 2 yaşında olanda boşandı. O, Kaliforniya Dövlət Universitetinə basketbol oynamağa dəvət edildi və bu, onu musiqi sənayesində işləməyə başladığı Los-Ancelesə gətirdi. Sonrakı illərdə Neqron, xroniki KOAH ilə əlaqədar olaraq, üç onillik ərzində konsertlər verdi. COVID-19 pandemiyası onu daimi olaraq fəaliyyətindən kənarlaşdırdı. Neqronun həyat yoldaşı Ami Albea Neqron və beş övladı, o cümlədən 1972-ci ildə motosiklet qəzasında həlak olan "Allman Brothers Band"ın bas gitaristi Berri Oklinin oğlu Berri Okli Jr. sağ qalıb. Neqron bir müddət Oklinin anası Julia Neqronla evli olub və körpə Berri Jr.-ı böyütməyə kömək edib.

Chuck Negron, Co-Founder of "Three Dog Night," Dies at 83
Chuck Negron, a founding member of the renowned group "Three Dog Night," has died at the age of 83. His voice played a key role in the hits of "Three Dog Night," one of the most popular rock bands of the late 1960s and early 1970s, such as "Joy to the World," "One," and "An Old Fashioned Love Song."
Redaksiya reports that Negron passed away at his home in the Studio City neighborhood of Los Angeles due to heart failure and a severe exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease (COPD). His publicist, Zak Farnum, confirmed the news. Negron also provided vocals on the songs "Easy To Be Hard" and "The Show Must Go On." Other hits by the band include "Black and White," "Mama Told Me (Not to Come)," "Never Been to Spain," and "Shambala." In December 1972, the group performed on the inaugural broadcast of Dick Clark's "New Year's Rockin' Eve."
By 1975, album sales declined, and the group had its last hit on the "Billboard Hot 100" with the song "Til the World Ends." Internal conflicts led to the band's breakup the following year. The group reunited in 1981, but Negron was dismissed from the band in late 1985 due to drug problems. In 1967, Negron, along with Danny Hutton and Cory Wells, founded "Three Dog Night," a vocal trio with roots in R&B, rock-n-roll, and urban doo-wop. They achieved success two years later with their first million-selling single, "One," written by Harry Nilsson. Negron struggled with heavy drug use during the band's rapid rise to fame. He spent his fortune on drugs and even lived on Los Angeles' Skid Row for a period. After numerous rehabilitation attempts, he achieved sobriety in 1991 and launched a successful solo career, releasing seven albums between 1995 and 2017. His 1999 book, "Three Dog Nightmare," chronicled his rise and fall. Last year, he and Hutton reconciled after a long-standing estrangement. Hutton and Michael Allsup are the only surviving members of the group. Born Charles Negron II on June 8, 1942, he grew up singing in doo-wop groups in the Bronx from an early age. His parents divorced when he was 2 years old. He was recruited to play basketball at California State University, which brought him to Los Angeles, where he began working in the music industry. In later years, Negron performed concerts for three decades despite his chronic COPD. The COVID-19 pandemic permanently sidelined him from performing. Negron is survived by his wife, Ami Albea Negron, and five children, including Berry Oakley Jr., the son of "Allman Brothers Band" bassist Berry Oakley, who died in a motorcycle accident in 1972. Negron was briefly married to Oakley's mother, Julia Negron, and helped raise baby Berry Jr.