Nəşrin dərc etdiyi proqnozlara əsasən, 2026-cı il beynəlxalq siyasət və qlobal iqtisadiyyat üçün yüksək qeyri-müəyyənliklərlə müşayiət olunacaq. Analitiklər dünyada mövcud güc balanslarının dəyişməz qalacağını və bir sıra regionlarda gərginliyin davam edəcəyini bildirirlər.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, hazırda “Tramp dünyası” mövcuddur və ABŞ prezidenti Donald Tramp Ağ Evdə qaldığı müddətdə bu vəziyyətin dəyişməyəcəyi qeyd olunur. Proqnozlara görə, Qəzzada yeni müharibənin baş verməməsi ehtimalı olsa da, Ukraynada münaqişə davam edəcək və Ukraynaya dəstəyin əsas yükü Avropanın üzərinə keçəcək.
Nəşrin sorğusuna qatılanların 74%-i Ukrayna ilə Rusiya arasında 2027-ci ilin yanvarınadək sülh sazişinin imzalanmayacağını düşünür. Asiya istiqamətində isə ABŞ prezidenti Donald Trampın Çinlə razılaşma əldə etmək naminə Tayvan məsələsində güzəştə gedə biləcəyi ehtimalı vurğulanır.
İqtisadi sahədə varlı ölkələrin imkanlarından artıq xərclədiyi, istiqraz bazarında böhran riskinin artdığı bildirilir. Eyni zamanda süni intellektə yatırılan investisiyalarda yaranmış köpüyün partlaya biləcəyi və bunun iqtisadiyyata ciddi zərbə vuracağı qeyd olunur. Səhiyyə sektorunda isə GLP bir əsaslı, daha ucuz və inkişaf etmiş arıqlama dərmanlarının, o cümlədən tablet formasında bazara çıxacağı proqnozlaşdırılır.

The Economist: One of its 2026 Global Forecasts Has Come True
Based on the forecasts published by the magazine, 2026 will be accompanied by high uncertainties for international politics and the global economy. Analysts state that the existing power balances in the world will remain unchanged and tensions will continue in a number of regions.
The editorial reports, citing its source, that a "Trump world" currently exists and this situation is not expected to change as long as US President Donald Trump remains in the White House. According to the forecasts, while the probability of a new war in Gaza is low, the conflict in Ukraine will continue, and the main burden of support for Ukraine will shift to Europe.
74% of those who participated in the magazine's survey believe that a peace agreement between Ukraine and Russia will not be signed by January 2027. In the Asian direction, the possibility that US President Donald Trump may make concessions on the Taiwan issue in order to reach an agreement with China is emphasized.
In the economic sphere, it is reported that wealthy countries are spending beyond their means, and the risk of a crisis in the bond market is increasing. At the same time, it is noted that the bubble created by investments in artificial intelligence may burst, dealing a serious blow to the economy. In the healthcare sector, it is predicted that GLP-1 based, cheaper, and advanced weight-loss drugs, including in tablet form, will enter the market.