Nəşrin dərc etdiyi proqnozlara əsasən, 2026-cı il beynəlxalq siyasət və qlobal iqtisadiyyat üçün yüksək qeyri-müəyyənliklərlə müşayiət olunacaq. Analitiklər dünyada mövcud güc balanslarının dəyişməz qalacağını və bir sıra regionlarda gərginliyin davam edəcəyini bildirirlər.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, hazırda “Tramp dünyası” mövcuddur və ABŞ prezidenti Donald Tramp Ağ Evdə qaldığı müddətdə bu vəziyyətin dəyişməyəcəyi qeyd olunur. Proqnozlara görə, Qəzzada yeni müharibənin baş verməməsi ehtimalı olsa da, Ukraynada münaqişə davam edəcək və Ukraynaya dəstəyin əsas yükü Avropanın üzərinə keçəcək.
Nəşrin sorğusuna qatılanların 74%-i Ukrayna ilə Rusiya arasında 2027-ci ilin yanvarınadək sülh sazişinin imzalanmayacağını düşünür. Asiya istiqamətində isə ABŞ prezidenti Donald Trampın Çinlə razılaşma əldə etmək naminə Tayvan məsələsində güzəştə gedə biləcəyi ehtimalı vurğulanır.
İqtisadi sahədə varlı ölkələrin imkanlarından artıq xərclədiyi, istiqraz bazarında böhran riskinin artdığı bildirilir. Eyni zamanda süni intellektə yatırılan investisiyalarda yaranmış köpüyün partlaya biləcəyi və bunun iqtisadiyyata ciddi zərbə vuracağı qeyd olunur. Səhiyyə sektorunda isə GLP bir əsaslı, daha ucuz və inkişaf etmiş arıqlama dərmanlarının, o cümlədən tablet formasında bazara çıxacağı proqnozlaşdırılır.

The Economist: Один из глобальных прогнозов на 2026 год уже сбылся
Согласно прогнозам издания, 2026 год будет отмечен высокой неопределенностью в международной политике и мировой экономике. Аналитики отмечают, что существующий баланс сил в мире останется неизменным, а напряженность сохранится в ряде регионов.
Редакция сообщает со ссылкой на источник, что в настоящее время существует «мир Трампа», и эта ситуация не изменится, пока президент США Дональд Трамп остается в Белом доме. Согласно прогнозам, хотя вероятность новой войны в Газе невелика, конфликт в Украине продолжится, и основная нагрузка по поддержке Украины ляжет на Европу.
74% участников опроса издания считают, что мирное соглашение между Украиной и Россией не будет подписано до января 2027 года. Что касается Азии, то подчеркивается вероятность того, что президент США Дональд Трамп может пойти на уступки по тайваньскому вопросу ради достижения соглашения с Китаем.
В экономической сфере отмечается, что богатые страны тратят больше своих возможностей, и риск кризиса на рынке облигаций возрастает. В то же время, отмечается, что «пузырь» инвестиций в искусственный интеллект может лопнуть, что нанесет серьезный удар по экономике. В сфере здравоохранения прогнозируется выход на рынок новых, более дешевых и усовершенствованных препаратов для похудения на основе GLP-1, в том числе в таблетированной форме.