Təyyarələr arasında təhlükəli yaxınlaşma: Fransa araşdırma aparır
Hazırda Fransada baş vermiş hadisə ilə bağlı təfərrüatlar üzə çıxır. Bir sərnişin təyyarəsinin digər təyyarəyə yaxınlaşması nəticəsində baş verən təhlükəli vəziyyət, təyyarəçilik təhlükəsizliyi üzrə araşdırmaların aparılmasına səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, hadisə sentyabrın 21-də, Fransanın Nitsa-Kote-d'Azur hava limanında baş verib. "easyJet" şirkətinə məxsus təyyarə, Nant Atlantik hava limanına uçuşa hazırlaşarkən, Tunisdən gələn "Nouvelair" şirkətinin təyyarəsi ilə təhlükəli yaxınlaşma baş verib. Məlumata görə, "Nouvelair" təyyarəsi "easyJet" təyyarəsinin üzərindən cəmi 10 fut məsafədə keçib, bu isə sərnişinlər arasında narahatlığa səbəb olub.
"Flightradar24" məlumatlarına əsasən, "Nouvelair" təyyarəsinin həmin anki hündürlüyü 25-50 fut arasında olub. Hava nəqliyyatı idarəetməsi, "Nouvelair" təyyarəsinə yenidən uçuş etməsi barədə göstəriş verib və təyyarə təhlükəsiz şəkildə yerə enib. "EasyJet" şirkəti hadisə ilə bağlı təhlükəsizlik araşdırmasında tam əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Mülki Aviasiya Təhlükəsizliyi üzrə Araşdırma Bürosu, hadisə ilə bağlı təhlükəsizlik araşdırmasına başlayıb və hava limanına dörd nəfərdən ibarət bir qrup müfəttiş göndərib.
Hadisə nəticəsində "easyJet" şirkətinin uçuşu növbəti günə təxirə salınıb. Araşdırmaların nəticələri və təyyarəçilik təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün görüləcək tədbirlər barədə əlavə məlumatlar gələcəkdə açıqlanacaq.

Details are currently emerging regarding an incident that occurred in France. A dangerous situation, caused by one passenger plane approaching another, has led to an investigation into aviation safety.
Redaksiya reports that the incident occurred on September 21st at Nice Côte d'Azur Airport in France. While an easyJet plane was preparing for a flight to Nantes Atlantique Airport, a dangerous close call occurred with a Nouvelair plane arriving from Tunisia. According to reports, the Nouvelair plane passed just 10 feet above the easyJet plane, causing concern among passengers.
According to Flightradar24 data, the Nouvelair plane's altitude at that moment was between 25-50 feet. Air traffic control instructed the Nouvelair plane to perform a go-around, and the plane landed safely. EasyJet stated that it is fully cooperating with the safety investigation into the incident. The Bureau of Enquiry and Analysis for Civil Aviation Safety (BEA) has launched a safety investigation into the incident and dispatched a team of four inspectors to the airport.
As a result of the incident, the easyJet flight was postponed to the next day. Further information regarding the investigation results and measures to be taken to ensure aviation safety will be announced in the future.