Təyyarələr arasında təhlükəli yaxınlaşma: Fransa araşdırma aparır
Hazırda Fransada baş vermiş hadisə ilə bağlı təfərrüatlar üzə çıxır. Bir sərnişin təyyarəsinin digər təyyarəyə yaxınlaşması nəticəsində baş verən təhlükəli vəziyyət, təyyarəçilik təhlükəsizliyi üzrə araşdırmaların aparılmasına səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, hadisə sentyabrın 21-də, Fransanın Nitsa-Kote-d'Azur hava limanında baş verib. "easyJet" şirkətinə məxsus təyyarə, Nant Atlantik hava limanına uçuşa hazırlaşarkən, Tunisdən gələn "Nouvelair" şirkətinin təyyarəsi ilə təhlükəli yaxınlaşma baş verib. Məlumata görə, "Nouvelair" təyyarəsi "easyJet" təyyarəsinin üzərindən cəmi 10 fut məsafədə keçib, bu isə sərnişinlər arasında narahatlığa səbəb olub.
"Flightradar24" məlumatlarına əsasən, "Nouvelair" təyyarəsinin həmin anki hündürlüyü 25-50 fut arasında olub. Hava nəqliyyatı idarəetməsi, "Nouvelair" təyyarəsinə yenidən uçuş etməsi barədə göstəriş verib və təyyarə təhlükəsiz şəkildə yerə enib. "EasyJet" şirkəti hadisə ilə bağlı təhlükəsizlik araşdırmasında tam əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Mülki Aviasiya Təhlükəsizliyi üzrə Araşdırma Bürosu, hadisə ilə bağlı təhlükəsizlik araşdırmasına başlayıb və hava limanına dörd nəfərdən ibarət bir qrup müfəttiş göndərib.
Hadisə nəticəsində "easyJet" şirkətinin uçuşu növbəti günə təxirə salınıb. Araşdırmaların nəticələri və təyyarəçilik təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün görüləcək tədbirlər barədə əlavə məlumatlar gələcəkdə açıqlanacaq.

Опасное сближение самолетов: Франция проводит расследование
В настоящее время во Франции выясняются подробности произошедшего инцидента. Опасная ситуация, возникшая в результате сближения одного пассажирского самолета с другим, привела к проведению расследований по безопасности полетов.
Редакция сообщает, что инцидент произошел 21 сентября в аэропорту Ницца-Лазурный Берег во Франции. Самолет компании "easyJet", готовившийся к вылету в аэропорт Нант Атлантик, опасно сблизился с самолетом компании "Nouvelair", прибывавшим из Туниса. По имеющимся данным, самолет "Nouvelair" пролетел всего в 10 футах над самолетом "easyJet", что вызвало беспокойство среди пассажиров.
По данным "Flightradar24", высота самолета "Nouvelair" в тот момент составляла от 25 до 50 футов. Управление воздушным движением дало указание самолету "Nouvelair" совершить повторный заход на посадку, и самолет благополучно приземлился. Компания "EasyJet" заявила о полном сотрудничестве в расследовании безопасности инцидента. Бюро расследований по безопасности гражданской авиации начало расследование инцидента и направило в аэропорт группу инспекторов из четырех человек.
В результате инцидента рейс компании "easyJet" был отложен до следующего дня. Дополнительная информация о результатах расследования и мерах, которые будут приняты для обеспечения безопасности полетов, будет опубликована в будущем.