Tesla rəsmi olaraq özünün məşhur Model S və Model X modellərinin istehsalını dayandırdı. Fremont fabriki indi elektrik avtomobilləri dünyasında bir dövrün sonunu qeyd edən humanoid robot Optimus-un istehsalına həsr olunacaq.
Redaksiya Shiftdelete-yə istinadən xəbər verir ki, Avtomobil dünyasında inqilab yaradan və elektrikli avtomobillərin yalnız "ekoloji cəhətdən təmiz alternativ" deyil, həm də yüksək performanslı və lüks avtomobillər ola biləcəyini sübut edən iki əfsanəvi avtomobil yollarla vidalaşır. Tesla şirkətinin baş direktoru İlon Mask, brendin flaqman modelləri olan Tesla Model S və Model X- in istehsalının başa çatdığını rəsmi olaraq elan etdi.
Bu qərar təkcə iki modelin istehsal xəttindən çıxması deyil, həm də Teslanın "S3XY" adlandırdığı birinci nəsil məhsul strategiyasının sonu deməkdir. 2012-ci ildə satışa çıxarılan və elektrik sedan seqmentini yenidən təyin edən Model S və 2015-ci ildə ikonik "şahin qanadı" qapıları ilə diqqəti cəlb edən Model X indi yeni nəsil layihələrə və süni intellekt yönümlü texnologiyalara yol verir.
Tesla şirkətinin bu addımının əsas səbəbi avtomobil istehsalçısından süni intellekt və robototexnika şirkətinə çevrilmək vizyonudur. İlon Maskın sözlərinə görə, Kaliforniyadakı Fremont fabrikindəki istehsal xətləri əvvəllər Model S və Model X üçün ayrılmış, şirkətin humanoid robotu Optimus- un kütləvi istehsalı üçün yenidən konfiqurasiya ediləcək .
Model S və Model X son illərdə Teslanın ümumi satışlarındakı paylarını itirməyə başlayıblar. 2025-ci ilin məlumatlarına görə, bu iki modelin qlobal tədarüklərdəki payı təxminən 3 faizə düşüb . Xüsusilə, Model Y-in rekord qıran qlobal satışları və Model 3-ün əlçatanlığı bu iki daha böyük və daha bahalı flaqman modelinə olan tələbatı kölgədə qoyub.

Производство Tesla Model S и Model X официально прекращено
Tesla официально прекратила производство своих популярных моделей Model S и Model X. Завод во Фримонте теперь будет посвящен производству гуманоидного робота Optimus, что знаменует собой конец эпохи в мире электромобилей.
Редакция Shiftdelete сообщает, что два легендарных автомобиля, совершивших революцию в автомобильном мире и доказавших, что электромобили могут быть не только «экологически чистой альтернативой», но и высокопроизводительными и роскошными автомобилями, прощаются с дорогами. Генеральный директор Tesla Илон Маск официально объявил о завершении производства флагманских моделей бренда – Tesla Model S и Model X.
Это решение означает не только снятие двух моделей с производственной линии, но и конец стратегии продуктов первого поколения, которую Tesla называла «S3XY». Model S, выпущенная в 2012 году и переопределившая сегмент электрических седанов, и Model X, привлекшая внимание своими культовыми дверями «крыло сокола» в 2015 году, теперь уступают место проектам нового поколения и технологиям, ориентированным на искусственный интеллект.
Основная причина этого шага Tesla – это видение трансформации из автопроизводителя в компанию, занимающуюся искусственным интеллектом и робототехникой. По словам Илона Маска, производственные линии на заводе во Фримонте в Калифорнии, ранее предназначенные для Model S и Model X, будут перенастроены для массового производства гуманоидного робота Optimus компании.
Model S и Model X в последние годы начали терять свою долю в общих продажах Tesla. По данным на 2025 год, доля этих двух моделей в мировых поставках сократилась примерно до 3 процентов. В частности, рекордные мировые продажи Model Y и доступность Model 3 затмили спрос на эти две более крупные и дорогие флагманские модели.