Tesla rəhbəri İlon Mask çərşənbə günü açıqlayıb ki, şirkət ötən il dayandırdığı Dojo superkompüter layihəsini yenidən bərpa edir. O, proqramı Nvidia çiplərinin alınmasına üstünlük vermək üçün bir ildən də az müddət əvvəl ləğv etmişdi, lakin indi bu qərarın səhv olduğunu etiraf edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tesla-nın yeni AI5 çipi artıq hazırdır və Dojo3 adlanan yeni superkompüterin əsasını təşkil edəcək. Şirkət dərhal başlamaqla 9 aylıq inkişaf dövrləri üçün mühəndislərin işə qəbuluna start verib və layihənin qısa müddətdə real nəticələr verməsi hədəflənir.
Mask bildirib ki, Tesla Dojo-nu bağlamaqla ciddi strateji səhvə yol verib. Komanda illərlə xüsusi süni intellekt çipləri üzərində çalışıb, lakin Nvidia-nın H100 çipləri daha cəlbedici göründüyü üçün bu işlər yarımçıq qoyulub. İndi isə şirkət yenidən öz daxili çip və hesablama infrastrukturuna qayıdır.
Açıqlama zamanı kosmos əsaslı məlumat mərkəzləri ilə bağlı yeni detallar da səsləndirilib. Maskın sözlərinə görə, əsas məhdudiyyət soyutmadır və kosmos bu problemi həll edir. O, gələcəkdə Tesla-nın orbital hesablama texnologiyalarından istifadə etməsinin “son dərəcə mümkün” olduğunu bildirib.
Xəbərdən sonra Tesla səhmləri kəskin bahalaşıb. İnvestorlar bunu şirkətin Nvidia-nın təchizat zəncirlərindən və qiymət siyasətindən asılılığı azaltmaq, süni intellekt sahəsində müstəqil infrastruktur qurmaq istiqamətində atdığı ciddi addım kimi qiymətləndirirlər.
Analitiklər qeyd edirlər ki, Tesla Dojo layihəsinə milyardlarla dollar xərclədikdən sonra onu dayandırmaqla danışıqlarda mövqeyini zəiflədib. Nvidia çiplərinin bahalılığı və məhdud əlçatanlığı fonunda, öz çip layihələrini ləğv edən şirkətlər indi bazarlıq gücünü itirdiklərini anlayırlar.
Dojo3 xüsusilə pilotsuz avtomobillər üçün vacib hesab olunur. Tesla avtomobilləri böyük həcmdə təlim məlumatı yaradır və bu məlumatlar üçün xüsusi dizayn edilmiş çiplər ümumi təyinatlı Nvidia çiplərindən daha səmərəli ola bilər. Bununla belə, 9 ay ərzində yeni çiplərin hazırlanması olduqca sürətli müddət sayılır və bəzi ekspertlər bunun risklər daşıdığını, ya sürətli həll tapıldığını, ya da gecikmələrin qaçılmaz ola biləcəyini bildirirlər.

Глава Tesla Илон Маск в среду объявил, что компания возобновляет проект суперкомпьютера Dojo, который был остановлен в прошлом году. Он отменил программу менее года назад, чтобы отдать приоритет закупке чипов Nvidia, но теперь признал, что это решение было ошибочным.
Как сообщает редакция, новый чип Tesla AI5 уже готов и станет основой нового суперкомпьютера под названием Dojo3. Компания начала набор инженеров для 9-месячных циклов разработки с немедленным вступлением в должность, и цель состоит в том, чтобы проект принес реальные результаты в кратчайшие сроки.
Маск заявил, что Tesla совершила серьезную стратегическую ошибку, закрыв Dojo. Команда годами работала над собственными чипами искусственного интеллекта, но эти работы были приостановлены, поскольку чипы Nvidia H100 выглядели более привлекательными. Теперь компания вновь возвращается к своим внутренним чипам и вычислительной инфраструктуре.
В ходе объявления также были озвучены новые детали, касающиеся космических центров обработки данных. По словам Маска, основным ограничением является охлаждение, и космос решает эту проблему. Он заявил, что «крайне вероятно», что Tesla будет использовать орбитальные вычислительные технологии в будущем.
После объявления акции Tesla резко выросли. Инвесторы расценивают это как серьезный шаг компании по снижению зависимости от цепочек поставок и ценовой политики Nvidia, а также по созданию независимой инфраструктуры в области искусственного интеллекта.
Аналитики отмечают, что, остановив проект Dojo после вложения миллиардов долларов, Tesla ослабила свои позиции в переговорах. На фоне дороговизны и ограниченной доступности чипов Nvidia компании, отменившие свои собственные проекты чипов, теперь понимают, что потеряли рыночную силу.
Dojo3 считается особенно важным для беспилотных автомобилей. Автомобили Tesla генерируют большой объем обучающих данных, и специально разработанные для этих данных чипы могут быть более эффективными, чем универсальные чипы Nvidia. Тем не менее, разработка новых чипов за 9 месяцев считается очень быстрым сроком, и некоторые эксперты отмечают, что это несет в себе риски, либо найдено быстрое решение, либо задержки неизбежны.