Türkiyə şirkəti Tera Yatırım Holdinq, onlayn səyahət platforması olan Tatil Sepeti-ni almaq üçün danışıqlara başlayıb. Bu addım, şirkətin genişlənmə strategiyasının və investisiya portfelini şaxələndirmə hədəflərinin bir hissəsidir. Tera Holdinq, son zamanlar bir neçə əhəmiyyətli investisiya ilə gündəmə gəlib və bu dəfə də turizm sektoruna maraq göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, Tera Yatırım Holdinq, 15 gün ərzində üçüncü investisiyasını həyata keçirməyə hazırlaşır. Şirkət, onlayn səyahət platforması tatilsepeti.com-u almaq üçün danışıqlara başladığını açıqlayıb. KAP-a verilən açıqlamada, şirkətin fəaliyyət göstərdiyi sektorlarda böyümə strategiyası və investisiya portfelini şaxələndirmə hədəfləri çərçivəsində, turizm və texnologiya sahəsində fəaliyyət göstərən DLT Turizm və Ticaret A.Ş.'nin (Tatil Sepeti) səhmlərinin alınması ilə bağlı mövcud səhmdarlarla danışıqlara və layihə müqavilələrinin müzakirələrinə başladığı bildirilib. DLT Turizm və Ticaret A.Ş., Türkiyənin aparıcı onlayn səyahət platformalarından biri olan tatilsepeti.com-un sahibi olub, bu platform altında otel rezervasiyası və tur satış xidmətləri təklif edir.
Tera Holdinq, daha əvvəl 29 sentyabrda Hindistan şirkəti Mahindra & Mahindra-dan 172 illik Finlandiya kənd təsərrüfatı maşınları istehsalçısı Sampo Rosenlew-i satın almışdı. Daha sonra, 10 oktyabrda ikinci bankı üçün investisiya bölgəsi olaraq Asiya-Sakit okean regionunu seçdiyini açıqladı. Şirkət, bankın alınması üçün danışıqlara başladığını və müzakirələrin davam etdiyini bildirərkən, bankın yerləşdiyi ölkəni açıqlamadı. Tera Holdinq-in İdarə Heyətinin sədri Emre Tezmen, fevral ayında strateji üç sektor seçdiklərini və bu sahələrdə üzvi və qeyri-üzvi böyüməyə davam edəcəklərini bildirmişdi. Tezmen, satın alma ilə bağlı danışıqlar apardıqlarını açıqlayaraq, bu il ən azı 5 milyard TL həcmində üzvi və qeyri-üzvi investisiyalar gözlədiklərini qeyd etdi. Şirkətin maliyyə köklü olduğunu, maliyyə sahəsində tam xidmət təklif edəcək mühüm bir platform yaratdıqlarını və bu il 20-ci quruluş ildönümlərini qeyd etdiklərini söyləyən Tezmen, maliyyə sahəsində texnoloji inkişafın əhəmiyyətini vurğuladı. Tera Holdinq, bu il portfellərinə daşınmaz əmlak investisiyası da əlavə etdi və Nişantaşı'nda City's-in arxasındakı avtoparkı 2 milyard TL-yə satın aldıqlarını açıqladı. Tezmen, xaricdə Qətər, Azərbaycan və Hollandiyada olduqlarını bildirərək, "Yavaş-yavaş başqa ölkələrə də keçəcəyik" dedi. Tezmen, yerli və milli texnologiyalar istehsal edənləri də izlədiklərini və bəzilərini qrupa daxil etmə planları olduğunu söylədi. Tezmen, ABŞ-dan Türkiyəyə bir heyətin gəldiyini və iqtisadi diplomatiya çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdiklərini də əlavə etdi.

Tera Холдинг начал переговоры о приобретении Tatil Sepeti
Турецкая компания Tera Yatırım Холдинг начала переговоры о приобретении онлайн-платформы для путешествий Tatil Sepeti. Этот шаг является частью стратегии расширения компании и ее целей по диверсификации инвестиционного портфеля. Tera Холдинг в последнее время привлекает внимание несколькими значительными инвестициями и на этот раз проявляет интерес к туристическому сектору.
Редакция сообщает, что Tera Yatırım Холдинг готовится осуществить свою третью инвестицию за 15 дней. Компания объявила о начале переговоров по приобретению онлайн-платформы для путешествий tatilsepeti.com. В заявлении, поданном в KAP, сообщается, что в рамках стратегии роста компании в секторах ее деятельности и целей по диверсификации инвестиционного портфеля, начаты переговоры с существующими акционерами и обсуждение проектных соглашений относительно приобретения акций DLT Turizm ve Ticaret A.Ş. (Tatil Sepeti), работающей в сфере туризма и технологий. DLT Turizm ve Ticaret A.Ş. является владельцем tatilsepeti.com, одной из ведущих онлайн-платформ для путешествий в Турции, предлагающей услуги бронирования отелей и продажи туров.
Ранее, 29 сентября, Tera Холдинг приобрел у индийской компании Mahindra & Mahindra 172-летнего финского производителя сельскохозяйственной техники Sampo Rosenlew. Позже, 10 октября, компания объявила, что выбрала Азиатско-Тихоокеанский регион в качестве инвестиционной зоны для своего второго банка. Компания заявила, что начала переговоры о приобретении банка и обсуждения продолжаются, но не раскрыла страну, в которой находится банк. Председатель совета директоров Tera Холдинг Эмре Тезмен в феврале заявил, что они выбрали три стратегических сектора и продолжат органический и неорганический рост в этих областях. Тезмен, объявив о переговорах по приобретению, отметил, что в этом году они ожидают органических и неорганических инвестиций на сумму не менее 5 миллиардов TL. Заявив, что компания имеет финансовые корни, создала важную платформу, которая будет предлагать полный спектр услуг в финансовой сфере, и в этом году отмечает свою 20-ю годовщину основания, Тезмен подчеркнул важность технологического развития в финансовой сфере. В этом году Tera Холдинг также добавил в свой портфель инвестиции в недвижимость и объявил о покупке автостоянки за City's в Нишанташи за 2 миллиарда TL. Тезмен, заявив, что они присутствуют за рубежом в Катаре, Азербайджане и Нидерландах, сказал: "Постепенно мы перейдем и в другие страны". Тезмен также сообщил, что они следят за производителями местных и национальных технологий и планируют включить некоторые из них в группу. Тезмен добавил, что делегация из США прибыла в Турцию и обсудила возможности сотрудничества в рамках экономической дипломатии.