Türkiyə şirkəti Tera Yatırım Holdinq, onlayn səyahət platforması olan Tatil Sepeti-ni almaq üçün danışıqlara başlayıb. Bu addım, şirkətin genişlənmə strategiyasının və investisiya portfelini şaxələndirmə hədəflərinin bir hissəsidir. Tera Holdinq, son zamanlar bir neçə əhəmiyyətli investisiya ilə gündəmə gəlib və bu dəfə də turizm sektoruna maraq göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, Tera Yatırım Holdinq, 15 gün ərzində üçüncü investisiyasını həyata keçirməyə hazırlaşır. Şirkət, onlayn səyahət platforması tatilsepeti.com-u almaq üçün danışıqlara başladığını açıqlayıb. KAP-a verilən açıqlamada, şirkətin fəaliyyət göstərdiyi sektorlarda böyümə strategiyası və investisiya portfelini şaxələndirmə hədəfləri çərçivəsində, turizm və texnologiya sahəsində fəaliyyət göstərən DLT Turizm və Ticaret A.Ş.'nin (Tatil Sepeti) səhmlərinin alınması ilə bağlı mövcud səhmdarlarla danışıqlara və layihə müqavilələrinin müzakirələrinə başladığı bildirilib. DLT Turizm və Ticaret A.Ş., Türkiyənin aparıcı onlayn səyahət platformalarından biri olan tatilsepeti.com-un sahibi olub, bu platform altında otel rezervasiyası və tur satış xidmətləri təklif edir.
Tera Holdinq, daha əvvəl 29 sentyabrda Hindistan şirkəti Mahindra & Mahindra-dan 172 illik Finlandiya kənd təsərrüfatı maşınları istehsalçısı Sampo Rosenlew-i satın almışdı. Daha sonra, 10 oktyabrda ikinci bankı üçün investisiya bölgəsi olaraq Asiya-Sakit okean regionunu seçdiyini açıqladı. Şirkət, bankın alınması üçün danışıqlara başladığını və müzakirələrin davam etdiyini bildirərkən, bankın yerləşdiyi ölkəni açıqlamadı. Tera Holdinq-in İdarə Heyətinin sədri Emre Tezmen, fevral ayında strateji üç sektor seçdiklərini və bu sahələrdə üzvi və qeyri-üzvi böyüməyə davam edəcəklərini bildirmişdi. Tezmen, satın alma ilə bağlı danışıqlar apardıqlarını açıqlayaraq, bu il ən azı 5 milyard TL həcmində üzvi və qeyri-üzvi investisiyalar gözlədiklərini qeyd etdi. Şirkətin maliyyə köklü olduğunu, maliyyə sahəsində tam xidmət təklif edəcək mühüm bir platform yaratdıqlarını və bu il 20-ci quruluş ildönümlərini qeyd etdiklərini söyləyən Tezmen, maliyyə sahəsində texnoloji inkişafın əhəmiyyətini vurğuladı. Tera Holdinq, bu il portfellərinə daşınmaz əmlak investisiyası da əlavə etdi və Nişantaşı'nda City's-in arxasındakı avtoparkı 2 milyard TL-yə satın aldıqlarını açıqladı. Tezmen, xaricdə Qətər, Azərbaycan və Hollandiyada olduqlarını bildirərək, "Yavaş-yavaş başqa ölkələrə də keçəcəyik" dedi. Tezmen, yerli və milli texnologiyalar istehsal edənləri də izlədiklərini və bəzilərini qrupa daxil etmə planları olduğunu söylədi. Tezmen, ABŞ-dan Türkiyəyə bir heyətin gəldiyini və iqtisadi diplomatiya çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdiklərini də əlavə etdi.

Turkish company Tera Yatırım Holding has started negotiations to acquire Tatil Sepeti, an online travel platform. This move is part of the company's expansion strategy and its goals to diversify its investment portfolio. Tera Holding has recently come to the fore with several significant investments and is now showing interest in the tourism sector.
Redaksiya reports that Tera Yatırım Holding is preparing to make its third investment within 15 days. The company announced that it has started negotiations to acquire the online travel platform tatilsepeti.com. In a statement to KAP (Public Disclosure Platform), it was reported that within the framework of the company's growth strategy in the sectors it operates and its goals to diversify its investment portfolio, negotiations have begun with existing shareholders and discussions on project agreements regarding the acquisition of shares of DLT Turizm ve Ticaret A.Ş. (Tatil Sepeti), which operates in the tourism and technology sectors. DLT Turizm ve Ticaret A.Ş. owns tatilsepeti.com, one of Turkey's leading online travel platforms, offering hotel reservation and tour sales services under this platform.
Tera Holding had previously acquired Sampo Rosenlew, a 172-year-old Finnish agricultural machinery manufacturer, from the Indian company Mahindra & Mahindra on September 29. Later, on October 10, it announced that it had chosen the Asia-Pacific region as the investment area for its second bank. While the company stated that it had started negotiations for the acquisition of the bank and that discussions were ongoing, it did not disclose the country where the bank is located. Emre Tezmen, Chairman of the Board of Directors of Tera Holding, stated in February that they had chosen three strategic sectors and would continue organic and inorganic growth in these areas. Tezmen announced that they were conducting negotiations for acquisitions and noted that they expect at least 5 billion TL in organic and inorganic investments this year. Stating that the company is financially rooted, that they have created an important platform that will offer full services in the financial sector, and that they are celebrating their 20th anniversary this year, Tezmen emphasized the importance of technological development in the financial sector. Tera Holding also added real estate investment to its portfolio this year and announced that they had acquired the parking lot behind City's in Nişantaşı for 2 billion TL. Tezmen stated that they are present in Qatar, Azerbaijan, and the Netherlands abroad, adding, "We will gradually move into other countries." Tezmen also said that they are monitoring local and national technology producers and have plans to include some of them in the group. Tezmen further added that a delegation from the USA had come to Turkey and discussed cooperation opportunities within the framework of economic diplomacy.