İsrail ordusu Livanın cənubunda baş verən döyüşlər zamanı hərbçisinin həlak olduğunu açıqlayıb.
Bildirilib ki, 21 yaşlı baş çavuş Ori Qrinberq Livanın cənubundakı sərhədyanı kəndlərdən birində keçirilən əməliyyat zamanı öldürülüb. Petah-Tikva şəhərindən olan hərbçi “Qolani” briqadasının elit kəşfiyyat bölməsində xidmət edib.
Məlumata görə, hadisə gecə saatlarında baş verib. “Sayyeret Qolani” batalyonunun bölmələri düşmənin dayaq nöqtələrindən birinə doğru irəliləyərkən silahlı qruplaşmaların hədəfli atəşinə məruz qalıb. Nəticədə Qrinberq ölümcül yaralanıb və hadisə yerində həyatını itirib.
Eyni insident zamanı daha iki israilli hərbçi yaralanıb. Onlara ilkin tibbi yardım göstərildikdən sonra İsrail ərazisinə təxliyə edilərək xəstəxanaya yerləşdiriliblər.
Qeyd olunur ki, İsrail tərəfi Livanın cənubunda fəaliyyət göstərən “Hizbullah” qruplaşmasını ölkə ərazisinə raket və pilotsuz uçuş aparatları ilə zərbələr endirməkdə ittiham edir. İddialara görə, hücumlar bəzən mülki evlərdən həyata keçirilir.
Bundan əvvəl İsrailin müdafiə naziri İsrael Katz ölkəsinin qüvvələrinin Livanın cənubunda Litani çayına qədər ərazilərə nəzarət etdiyini açıqlamışdı. Onun sözlərinə görə, bölgədə təhlükəsizlik tam təmin olunmadan yerli sakinlərin geri qayıtmasına icazə verilməyəcək. (MOdern)

The Israeli army announced the death of one of its soldiers during clashes in southern Lebanon.
It was reported that 21-year-old Sergeant Ori Greenberg was killed during an operation in one of the border villages in southern Lebanon. The soldier, from the city of Petah Tikva, served in the elite reconnaissance unit of the "Golan" brigade.
According to the information, the incident occurred at night. Units of the "Sayyeret Golani" battalion came under targeted fire from armed groups while advancing towards one of the enemy strongholds. As a result, Greenberg was fatally wounded and died at the scene.
Two other Israeli soldiers were injured during the same incident. After receiving initial medical assistance, they were evacuated to Israeli territory and admitted to the hospital.
It is noted that the Israeli side accuses the "Hezbollah" group operating in southern Lebanon of launching strikes with rockets and drones into the country's territory. According to claims, the attacks are sometimes carried out from civilian homes.
Previously, Israeli Defense Minister Israel Katz announced that his country's forces control the areas in southern Lebanon up to the Litani River. According to him, local residents will not be allowed to return until security is fully ensured in the region. (MOdern)