İsrail ordusu Livanın cənubunda baş verən döyüşlər zamanı hərbçisinin həlak olduğunu açıqlayıb.
Bildirilib ki, 21 yaşlı baş çavuş Ori Qrinberq Livanın cənubundakı sərhədyanı kəndlərdən birində keçirilən əməliyyat zamanı öldürülüb. Petah-Tikva şəhərindən olan hərbçi “Qolani” briqadasının elit kəşfiyyat bölməsində xidmət edib.
Məlumata görə, hadisə gecə saatlarında baş verib. “Sayyeret Qolani” batalyonunun bölmələri düşmənin dayaq nöqtələrindən birinə doğru irəliləyərkən silahlı qruplaşmaların hədəfli atəşinə məruz qalıb. Nəticədə Qrinberq ölümcül yaralanıb və hadisə yerində həyatını itirib.
Eyni insident zamanı daha iki israilli hərbçi yaralanıb. Onlara ilkin tibbi yardım göstərildikdən sonra İsrail ərazisinə təxliyə edilərək xəstəxanaya yerləşdiriliblər.
Qeyd olunur ki, İsrail tərəfi Livanın cənubunda fəaliyyət göstərən “Hizbullah” qruplaşmasını ölkə ərazisinə raket və pilotsuz uçuş aparatları ilə zərbələr endirməkdə ittiham edir. İddialara görə, hücumlar bəzən mülki evlərdən həyata keçirilir.
Bundan əvvəl İsrailin müdafiə naziri İsrael Katz ölkəsinin qüvvələrinin Livanın cənubunda Litani çayına qədər ərazilərə nəzarət etdiyini açıqlamışdı. Onun sözlərinə görə, bölgədə təhlükəsizlik tam təmin olunmadan yerli sakinlərin geri qayıtmasına icazə verilməyəcək. (MOdern)

Израильская армия сообщила о гибели своего военнослужащего во время боев на юге Ливана.
Сообщается, что 21-летний старший сержант Ори Гринберг погиб во время операции в одном из приграничных сел на юге Ливана. Военнослужащий из города Петах-Тиква служил в элитном разведывательном подразделении бригады «Голани».
По имеющимся данным, инцидент произошел в ночное время. Подразделения батальона «Сайерет Голани» подверглись целенаправленному обстрелу со стороны вооруженных группировок при продвижении к одной из опорных точек противника. В результате Гринберг получил смертельные ранения и скончался на месте происшествия.
В ходе того же инцидента были ранены еще двое израильских военнослужащих. После оказания им первой медицинской помощи они были эвакуированы на территорию Израиля и помещены в больницу.
Отмечается, что израильская сторона обвиняет группировку «Хезболла», действующую на юге Ливана, в нанесении ударов ракетами и беспилотными летательными аппаратами по территории страны. По утверждениям, атаки иногда осуществляются из жилых домов.
Ранее министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что силы его страны контролируют территории на юге Ливана до реки Литани. По его словам, местные жители не будут допущены к возвращению до полного обеспечения безопасности в регионе. (MOdern)