“Təmiz Şəhər” İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürdü
“Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Azərbaycan Prezidentinin 718 nömrəli Fərmanının icrası davam etdirilir.
Fərmanın icrası çərçivəsində daha bir dövlət qurumu - “Təmiz Şəhər” ASC informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürüb. Qurum İT sistemlərini “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Əsas Data Mərkəzinə yerləşdirib. “AzInTelecom” tərəfindən quruma Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) xidmətləri təqdim olunub. Bununla da qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığına nail olub.
“Hökumət buludu” layihəsi AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən icra edilir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom” MMC-yə məxsus data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir.
Miqrasiya nəticəsində qurumların İT xərcləri azalır, informasiya sistemləri ölkə daxilində - vahid mərkəzdə saxlanılır, 24/7 rejimində monitorinq olunur.

«Təmiz Şəhər» перевел свои ИТ-системы в «Правительственное облако»
Продолжается исполнение Указа Президента Азербайджана № 718 «О мерах в области создания «Правительственного облака» (G-cloud) и оказания «облачных» услуг».
В рамках исполнения Указа еще одно государственное учреждение - ОАО «Təmiz Şəhər» - перевело свои информационные системы и ресурсы в «Правительственное облако». Учреждение разместило свои ИТ-системы в Бакинском Главном Центре Обработки Данных, принадлежащем ООО «AzInTelecom». «AzInTelecom» предоставил учреждению услуги Виртуального сервера – IaaS (Infrastructure-as-a-Service) и Резервного копирования – BaaS (Backup-as-a-Service). Таким образом, учреждение достигло высокой доступности критически важных систем.
Проект «Правительственное облако» реализуется ООО «AzInTelecom», входящим в группу компаний AZCON Holding. В рамках проекта осуществляется полная или частичная миграция ИТ-систем государственных учреждений в центры обработки данных, принадлежащие ООО «AzInTelecom».
В результате миграции снижаются ИТ-расходы учреждений, информационные системы хранятся внутри страны - в едином центре, и мониторятся в режиме 24/7.
ООО «AzInTelecom» является первым учреждением в Южно-Кавказском регионе, получившим сертификат «TIER III», определяющий международные стандарты в области «облачных» услуг.