Təhsil dünyasında inqilabi yenilik: tələbələr üçün hazırlanmış yeni süni intellekt (Sİ) agenti artıq elmi işləri, esse, kurs və diplom layihələrini avtomatik yaza bilir.
Redaksiya The Verge-ə istinadla xəbər verir ki, alət istifadəçidən yalnız mövzu və birinci abzas tələb edir. Sistem “/cite” komandasından sonra istənilən elmi məqalələri tapır, “/insert” əmri ilə isə mənbələri mətnə əlavə edir.
Chirpz AI Agentinin daxilində xüsusi “Deep Research” modulu mövcuddur — bu modul internetdəki bütün elmi mənbələri analiz edir, arqumentləri strukturlaşdırır və nəticədə tam elmi iş formatında sənəd yaradır. Hazır mətn bir toxunuşla LaTeX, Word və ya PDF formatına çevrilir.
Ekspertlər bu texnologiyanın təhsil prosesinə böyük təsir göstərəcəyini, lakin plagiat və akademik etika məsələlərində mübahisələr doğura biləcəyini bildirirlər.

Представлен новый агент искусственного интеллекта для студентов — «пишет от курсовой до диплома»
Революционная инновация в мире образования: новый агент искусственного интеллекта (ИИ), разработанный для студентов, теперь может автоматически писать научные работы, эссе, курсовые и дипломные проекты.
Редакция со ссылкой на The Verge сообщает, что инструмент требует от пользователя только тему и первый абзац. Система находит любые научные статьи после команды «/cite», а с помощью команды «/insert» добавляет источники в текст.
Внутри Chirpz AI Agenti присутствует специальный модуль «Deep Research» — этот модуль анализирует все научные источники в интернете, структурирует аргументы и в итоге создает документ в формате полноценной научной работы. Готовый текст одним касанием преобразуется в формат LaTeX, Word или PDF.
Эксперты заявляют, что эта технология окажет большое влияние на образовательный процесс, но может вызвать споры по вопросам плагиата и академической этики.