"Ötən il ərzində vətəndaşlardan, hüquqi şəxslərdən və dövlət qurumlarından daxil olan müraciətlər, eləcə də tərəfimizdən aparılan monitorinqlər əsasında qanunla qadağan edilən informasiyanın yerləşdirildiyi 429 internet resursuna məhkəmə qətnaməsi əsasında Azərbaycan Respublikası ərazisində giriş məhdudlaşdırılıb".
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti (ETX) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, girişin məhdudlaşdırıldığı internet informasiya ehtiyatlarının 428-i qumar oyunlarının təşkilinə və həmin oyunlarda iştiraka təhrik edən məlumatların yayılması, biri isə əqli mülkiyyət hüquqlarını pozan məlumatların yerləşdirilməsi ilə bağlı olub.
ETX vətəndaşları və hüquqi şəxsləri internet mühitində qanunvericiliyin tələblərinə əməl etməyə, eləcə də aşkarladıqları qanun pozuntuları ilə bağlı "1654" qaynar xətti, www.cert.az saytı və ya info@cert.az elektron poçt ünvanı vasitəsilə ETX-yə müraciət etməyə çağırır.

"За прошедший год на основании обращений граждан, юридических лиц и государственных органов, а также проведенных нами мониторингов, доступ к 429 интернет-ресурсам, на которых была размещена запрещенная законом информация, был ограничен на территории Азербайджанской Республики на основании судебного решения".
Как сообщает редакция, об этом распространила информацию Служба электронной безопасности (СЭБ) при Министерстве цифрового развития и транспорта.
Сообщается, что 428 из ограниченных в доступе интернет-ресурсов были связаны с организацией азартных игр и распространением информации, побуждающей к участию в этих играх, а один – с размещением информации, нарушающей права интеллектуальной собственности.
СЭБ призывает граждан и юридических лиц соблюдать требования законодательства в интернет-среде, а также обращаться в СЭБ по поводу выявленных нарушений закона по "горячей линии 1654", через сайт www.cert.az или по электронной почте info@cert.az.