Tehrandan Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı YENİ AÇIQLAMA
İranın Ermənistandakı səfiri Xəlil Şirqolami "Sputnik Ermənistan"a müsahibəsində ölkəsi ətrafında baş verən proseslərə münasibət bildirib.
Səfir qeyd edib ki, İranın Ali Lideri Əli Xameneinin ölümündən sonra ölkədə hakimiyyət boşluğu yaranmayıb. Onun sözlərinə görə, İran bəzi mühüm fiqurları itirsə də, yeni lider seçilib və daxili sabitlik qorunub saxlanılıb.
Diplomat vurğulayıb ki, İrana qarşı aqressiya zamanı qarşı tərəf iki əsas strateji məqsəd güdüb: idarəetmə sistemini çökdürmək və İran ordusunu zəiflətmək, lakin bu hədəflərin heç biri reallaşmayıb.
O, həmçinin bildirib ki, Tehran mümkün quru müdaxiləsi ehtimalını da nəzərə alır və bu ssenariyə qarşı konkret planlara malikdir. Səfir əlavə edib ki, belə bir ehtimal ABŞ-də, xüsusilə Donald Trumpın mövqeyi fonunda yaranan qarışıqlıq və gərginlik şəraitində daha da aktuallaşır.
Səfir Zəngəzur dəhlizinə də toxunub. Xəlil Şirqolami ABŞ-ın TRIPP layihəsində iştirakını nəzərə alaraq, müharibədən sonra İranın bu kontekstdə narahatlıqlarının daha da artdığını bəyan edib. (Modern.az)

Новое заявление Тегерана по Зангезурскому коридору
Посол Ирана в Армении Халил Ширголами в интервью "Sputnik Армения" прокомментировал процессы, происходящие вокруг его страны.
Посол отметил, что после смерти Верховного лидера Ирана Али Хаменеи в стране не возникло вакуума власти. По его словам, несмотря на то, что Иран потерял некоторых важных деятелей, был избран новый лидер, и внутренняя стабильность была сохранена.
Дипломат подчеркнул, что во время агрессии против Ирана противная сторона преследовала две основные стратегические цели: свергнуть систему управления и ослабить иранскую армию, однако ни одна из этих целей не была достигнута.
Он также сообщил, что Тегеран рассматривает возможность возможного сухопутного вторжения и имеет конкретные планы против этого сценария. Посол добавил, что такой сценарий становится еще более актуальным в условиях хаоса и напряженности, возникших в США, особенно на фоне позиции Дональда Трампа.
Посол также коснулся Зангезурского коридора. Халил Ширголами заявил, что, учитывая участие США в проекте TRIPP, после войны обеспокоенность Ирана в этом контексте возросла. (Modern.az)