Tehrandan Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı YENİ AÇIQLAMA
İranın Ermənistandakı səfiri Xəlil Şirqolami "Sputnik Ermənistan"a müsahibəsində ölkəsi ətrafında baş verən proseslərə münasibət bildirib.
Səfir qeyd edib ki, İranın Ali Lideri Əli Xameneinin ölümündən sonra ölkədə hakimiyyət boşluğu yaranmayıb. Onun sözlərinə görə, İran bəzi mühüm fiqurları itirsə də, yeni lider seçilib və daxili sabitlik qorunub saxlanılıb.
Diplomat vurğulayıb ki, İrana qarşı aqressiya zamanı qarşı tərəf iki əsas strateji məqsəd güdüb: idarəetmə sistemini çökdürmək və İran ordusunu zəiflətmək, lakin bu hədəflərin heç biri reallaşmayıb.
O, həmçinin bildirib ki, Tehran mümkün quru müdaxiləsi ehtimalını da nəzərə alır və bu ssenariyə qarşı konkret planlara malikdir. Səfir əlavə edib ki, belə bir ehtimal ABŞ-də, xüsusilə Donald Trumpın mövqeyi fonunda yaranan qarışıqlıq və gərginlik şəraitində daha da aktuallaşır.
Səfir Zəngəzur dəhlizinə də toxunub. Xəlil Şirqolami ABŞ-ın TRIPP layihəsində iştirakını nəzərə alaraq, müharibədən sonra İranın bu kontekstdə narahatlıqlarının daha da artdığını bəyan edib. (Modern.az)

Iran has declared its readiness to play an active role in future security issues in the region.
Iran's Ambassador to Armenia, Khalil Shirgholami, commented on the processes occurring around his country in an interview with "Sputnik Armenia".
The ambassador noted that there has been no power vacuum in Iran after the death of Iran's Supreme Leader Ali Khamenei. According to him, although Iran has lost some important figures, a new leader has been elected and internal stability has been maintained.
The diplomat emphasized that during aggression against Iran, the opposing side pursued two main strategic goals: to collapse the ruling system and weaken the Iranian army, but neither of these objectives has been realized.
He also stated that Tehran is considering the possibility of a ground invasion and has concrete plans against this scenario. The ambassador added that such a possibility becomes even more relevant amidst the confusion and tension arising from the situation in the US, especially in the context of Donald Trump's stance.
The ambassador also touched upon the Zanghezur corridor. Khalil Shirgholami stated that Iran's concerns in this context have increased after the war, considering the US participation in the TRIPP project. (Modern.az)