Tehranda ABŞ səfirliyinin ələ keçirilməsinin ildönümü qeyd edildi
İranın paytaxtı Tehranda minlərlə insan 1979-cu ildə ABŞ səfirliyinin ələ keçirilməsinin 46-cı ildönümünü qeyd etmək üçün toplaşdı. Bu hadisə, İranın ABŞ-la münasibətlərində mühüm bir dönüm nöqtəsi olaraq tarixə düşdü və hələ də ölkənin siyasətində öz əksini tapır.
Redaksiya məlumat verir ki, toplaşanlar ABŞ səfirliyinin keçmiş binasının qarşısında toplanaraq, anti-Amerika şüarları səsləndirdilər və Vaşinqtonla Tel-Əvivə qarşı nifrət ifadə etdilər. Mərasimdə iştirak edənlər, son dövrlərdəki hücumlarda öldürülən hərbi komandirlərin şəkillərini daşıyırdılar. Bu hadisə, İranlı tələbələrin 1979-cu ilin noyabrın 4-də ABŞ səfirliyini ələ keçirdiyi günü anır.
Nümayişçilər küçələrdə milli bayraqlar və ABŞ və İsraili tənqid edən plakatlarla yürüş etdilər. Bu yürüşlər, İranın xarici siyasətindəki mövqeyini və ABŞ-la olan gərgin münasibətlərini bir daha nümayiş etdirdi. Mərasimdə səslənən şüarlar və nümayiş etdirilən simvollar, İran xalqının ABŞ-a qarşı olan fikirlərini və ölkənin regional siyasətini əks etdirir. Bu hadisə, İranın xarici siyasətindəki mühüm bir məqam olaraq qalmaqdadır.

В столице Ирана Тегеране тысячи людей собрались, чтобы отметить 46-ю годовщину захвата посольства США в 1979 году. Это событие вошло в историю как важный поворотный момент в отношениях Ирана с США и до сих пор находит свое отражение в политике страны.
Редакция сообщает, что собравшиеся перед бывшим зданием посольства США скандировали антиамериканские лозунги и выражали ненависть к Вашингтону и Тель-Авиву. Участники церемонии несли фотографии военных командиров, убитых в недавних атаках. Это событие отмечает день, когда иранские студенты захватили посольство США 4 ноября 1979 года.
Демонстранты прошли по улицам с национальными флагами и плакатами, критикующими США и Израиль. Эти марши еще раз продемонстрировали позицию Ирана во внешней политике и его напряженные отношения с США. Лозунги, звучавшие на церемонии, и демонстрируемые символы отражают настроения иранского народа по отношению к США и региональную политику страны. Это событие остается важным моментом во внешней политике Ирана.