Son zamanlar Amazon-un internet saytında və infrastrukturunda baş verən bir sıra texniki nasazlıqlar şirkətdə fövqəladə iclas keçirilməsinə səbəb olub. Bu nasazlıqların əsas səbəblərindən biri kimi süni zəka (AI) vasitələri ilə edilən kod dəyişiklikləri göstərilir. Şirkətin özü də etiraf edir ki, bu sahədə hələ tam olaraq "ən yaxşı təcrübələr və təhlükəsizlik tədbirləri müəyyənləşməyib".
Redaksiya xəbər verir ki, dekabr ayında AWS infrastrukturunun dayanması bir çox istifadəçi tərəfindən hiss olunub. Bu hadisə AI agenti Kiro-nun təklifinə razılaşan developerlərin "mühiti silib yenidən yaratmaq" qərarı nəticəsində baş verib. Bu ay isə daha bir insident qeydə alınıb: səhv tətbiq edilmiş proqram təminatı səbəbindən Amazon-un funksiyalarının bir hissəsi 6 saat ərzində istifadəyə yararsız olub. Bu vəziyyətlə bağlı olaraq, baş vitse-prezident Deyv Treadvell artıq tələb edir ki, gənc və orta səviyyəli developerlər AI vasitəsilə etdikləri hər hansı bir dəyişiklik üçün baş həmkarlarının təsdiqini almalıdırlar.
Financial Times qəzetinin məlumatına görə, Amazon-da bir sıra mühəndislər insidentlərin artmasını şirkətdə aparılan ixtisarlarla əlaqələndirirlər. Qeyd olunur ki, Amazon yalnız yanvar ayında 16 min əməkdaşını işdən çıxarıb. Şirkət isə bu iddiaları rədd edir.

A series of technical failures on Amazon's website and infrastructure has led to an emergency meeting at the company. Code changes made with artificial intelligence (AI) tools are cited as one of the main causes for these disruptions. The company itself admits that "best practices and safety measures have not yet been fully established" in this area.
The editorial reports that an outage in AWS infrastructure in December was felt by many users. This incident occurred as a result of developers agreeing to the AI agent Kiro's suggestion to "recreate the environment." This month, another incident was recorded: a portion of Amazon's functions became unusable for 6 hours due to a misapplied software update. In response to this situation, Senior Vice President Dave Treadwell is now requiring junior and mid-level developers to obtain approval from their colleagues for any changes made with AI.
According to the Financial Times newspaper, several engineers at Amazon attribute the increase in incidents to the layoffs conducted at the company. It is noted that Amazon laid off 16,000 employees in January alone. The company, however, denies these claims.