TƏBİB: Metroda doğulan körpə süni tənəffüs aparatına qoşulub
Bu gün səhər saatlarında Bakı Metropoliteninin “20 Yanvar” stansiyasında doğuş edən ana və onun körpəsi Respublika Klinik Xəstəxanasına hospitalizasiya olunub.
Bu barədə TƏBİB məlumat yayıb.
Tibb müəssisəsində hər ikisinə dərhal zəruri tibbi xidmətlər göstərilib və müvafiq şöbələrə yerləşdiriliblər.
Hamiləliyin patologiyası şöbəsinə qəbul edilən ana, 2005-ci il təvəllüdlü Məhərrəmova Əsmər İzzət qızı tibbi müayinələrə cəlb olunub, stasionarda yardım göstərilib, plasenta xaric edilib, doğuşdan sonrakı dövrdə qanaxmanın profilaktikası aparılıb və hazırda vəziyyəti stabil qiymətləndirilir.
Yeni doğulmuş körpə isə Yenidoğulmuşların intensiv terapiya bölməsinə yerləşdirilib və vəziyyəti qənaətbəxş olmadığına görə CPAP cihazına qoşulub. Hazırda körpə xüsusi nəzarət altında saxlanılır.
Vaxtından əvvəl, 36 həftəliyində dünyaya gələn körpənin çəkisi 2200 qram, boyu 47 sm, kişi cinslidir.
Məlumat üçün bildirək ki, bu gün səhər saat 07:40 radələrində Bakı Metropoliteninin “20 Yanvar” stansiyasından doğuş səbəbilə Respublika Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım Mərkəzinə müraciət qeydə alınıb.
Dərhal hadisə yerinə briqada cəlb olunub.
Metropoliten əməkdaşları tərəfindən ilkin yardım göstərildikdən sonra təcili tibbi yardım briqadasının əməkdaşları şəxsə zəruri tibbi xidmətlər göstərərək doğuşu nəzarətə götürüb.

Сегодня утром мать, родившая ребенка на станции Бакинского метрополитена «20 Января», и ее младенец были госпитализированы в Республиканскую клиническую больницу.
Об этом сообщило TƏBİB.
В медицинском учреждении обоим немедленно были оказаны необходимые медицинские услуги, и они были размещены в соответствующих отделениях.
Мать, поступившая в отделение патологии беременности, Магеррамова Асмер Иззет гызы, 2005 года рождения, прошла медицинские обследования, ей была оказана стационарная помощь, плацента была удалена, проведена профилактика послеродового кровотечения, и в настоящее время ее состояние оценивается как стабильное.
Новорожденный же был помещен в отделение интенсивной терапии новорожденных и из-за неудовлетворительного состояния был подключен к аппарату CPAP. В настоящее время ребенок находится под особым наблюдением.
Вес недоношенного ребенка, родившегося на 36-й неделе, составляет 2200 граммов, рост 47 см, пол мужской.
Для информации сообщаем, что сегодня утром около 07:40 со станции Бакинского метрополитена «20 Января» было зарегистрировано обращение в Республиканский центр скорой и неотложной медицинской помощи по причине родов.
На место происшествия немедленно была направлена бригада.
После оказания первой помощи сотрудниками метрополитена, сотрудники бригады скорой медицинской помощи оказали человеку необходимые медицинские услуги и взяли роды под контроль.