Azərbaycanın rayonlarında fəaliyyət göstərən bir qrup stomatoloq işdən çıxarılmalarına etiraz olaraq hazırda TƏBİB-in inzibati binasının qarşısında aksiya keçirib.
Bu barədə “Qafqazinfo”ya həmin stomatoloqlar müraciət ediblər. Qeyri-qanuni işdən çıxarıldıqlarını iddia edən stomatoloqlar öz işlərinə bərpa olunmalarını istəyirlər.
Məsələ ilə bağlı TƏBİB-ə ünvanladığımız sorğuya belə cavab aldıq: “Xidmətlər Zərfinə daxil olmayan və dövlət tibb müəssisələri tərəfindən əhaliyə ödənişli əsaslarla göstərilən tibbi xidmətlərin tarifləri, həmçinin sığortaolunan hesab edilməyən şəxslərə göstərilən tibbi xidmətlərin tarifləri TƏBİB-in Müşahidə Şurasının müvafiq qərarları ilə tənzimlənir. Stomatoloji xidmətlərin əksəriyyəti (149 adda xidmət) icbari tibbi sığorta təminatına daxil deyil və yalnız ödənişli əsaslarla həyata keçirilir. Bu xidmətlərin tarifləri TƏBİB-in Müşahidə Şurasının 21 iyul 2025-ci il tarixli 18-1/17-Q/2025 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilib.
Son dövrlərdə stomatoloji xidmətlərin təşkili və şəffaflığın artırılması məqsədilə aparılan geniş təhlillər zamanı müxtəlif regionlarda stomatoloqların xidmət həcmi, iş yükü və real ehtiyac göstəriciləri araşdırılıb. Təhlillər nəticəsində bəzi stomatoloji xidmətlərin faktiki tələbatdan artıq olduğu, mövcud resursların qeyri-səmərəli istifadə edildiyi, ödənişlərin tam şəkildə nağdsız qaydada rəsmiləşdirilməməsi səbəbindən büdcə daxilolmalarının azaldığı müəyyən edilib”.
TƏBİB-dən həmçinin bildirilib ki, bəzi regionlarda stomatoloqların sayının real ehtiyacı üstələməsi əlavə maliyyə yükünün yaranmasına səbəb olub: “Araşdırmalar göstərir ki, stomatoloji xidmətlərin göstərilməsi zamanı istifadə olunan maddi resurslar (işçi heyəti üzrə əməkhaqqı xərcləri, avadanlıqların saxlanması, dərman və sərfiyyat materialları, kommunal xərclər və s.) bu xidmət üzrə əldə edilən maliyyə gəlirlərini üstələyir. Bunun nəticəsində stomatoloji xidmətlərin mövcud şəraitdə əvvəlki həcmlərdə davam etdirilməsi iqtisadi cəhətdən səmərəli hesab edilmir və bu sahədə əlavə optimallaşdırma tədbirlərinin görülməsi zərurəti yaranıb.
Əlavə olaraq qeyd edirik ki, Əmək Məcəlləsinin 11-ci maddəsinin “ə” bəndinə əsasən, əmək şəraitinin şərtlərini dəyişdirmək, eləcə də işçilərin sayını və ya ştatlarının ixtisar edilməsi işəgötürənin hüquqlarından biridir. Həmin Məcəllənin 70-ci maddəsinin “b” bəndinə əsasən, işçilərin sayının və ya ştatlarının ixtisar olunması əmək müqaviləsinə xitam verilməsi əsaslarından hesab olunur.
Yuxarıda qeyd olunanları nəzərə alaraq bildiririk ki, TƏBİB-in tabeliyindəki tibb müəssisələrində stomatoloji xidmətlərlə bağlı aparılan təhlillərə və maliyyə-iqtisadi əsaslandırmalara uyğun olaraq, stomatoloqların sayının (ştatlarının) optimallaşdırılması, o cümlədən ixtisar edilməsi prosesi əmək qanunvericiliyinin tələblərinə ciddi riayət olunmaqla təmin edilir”.

Перед зданием TƏBİB прошла акция протеста
Группа стоматологов, работающих в районах Азербайджана, провела акцию протеста перед административным зданием TƏBİB в знак протеста против их увольнения.
Об этом сообщили стоматологи изданию "Qafqazinfo". Утверждая, что они были незаконно уволены, стоматологи требуют восстановления на работе.
В ответ на наш запрос по данному вопросу TƏBİB ответил: "Тарифы на медицинские услуги, не входящие в Пакет услуг и предоставляемые государственными медицинскими учреждениями населению на платной основе, а также тарифы на медицинские услуги, предоставляемые лицам, не считающимся застрахованными, регулируются соответствующими решениями Наблюдательного совета TƏBİB. Большинство стоматологических услуг (149 видов услуг) не входят в обязательное медицинское страхование и предоставляются только на платной основе. Тарифы на эти услуги утверждены решением Наблюдательного совета TƏBİB № 18-1/17-Q/2025 от 21 июля 2025 года".
В ходе обширных анализов, проведенных в последнее время с целью повышения организации и прозрачности стоматологических услуг, были исследованы объемы услуг, рабочая нагрузка и показатели реальной потребности стоматологов в различных регионах. Анализы показали, что некоторые стоматологические услуги превышают фактическую потребность, имеющиеся ресурсы используются неэффективно, а бюджетные поступления сократились из-за того, что платежи не полностью оформлялись в безналичном порядке".
TƏBİB также сообщил, что превышение числа стоматологов над реальной потребностью в некоторых регионах привело к возникновению дополнительной финансовой нагрузки: "Исследования показывают, что материальные ресурсы, используемые при оказании стоматологических услуг (расходы на заработную плату персонала, содержание оборудования, медикаменты и расходные материалы, коммунальные расходы и т. д.), превышают финансовые доходы, полученные от этих услуг. В результате продолжение оказания стоматологических услуг в прежних объемах в сложившихся условиях считается экономически неэффективным, и возникла необходимость в принятии дополнительных мер по оптимизации в этой области.
Дополнительно отмечаем, что согласно подпункту "а" статьи 11 Трудового кодекса, изменение условий труда, а также сокращение численности или штата работников является одним из прав работодателя. Согласно подпункту "b" статьи 70 того же Кодекса, сокращение численности или штата работников является основанием для расторжения трудового договора.
Учитывая вышеизложенное, сообщаем, что в соответствии с проведенными анализами и финансово-экономическими обоснованиями стоматологических услуг в медицинских учреждениях, подведомственных TƏBİB, процесс оптимизации, в том числе сокращения численности (штата) стоматологов, обеспечивается при строгом соблюдении требований трудового законодательства".