TDT-yə üzv ölkələrin media qurumları arasında sıx əməkdaşlıq formatları mövcuddur
Bakıda keçirilən TDT-nin media və informasiya üzrə məsul nazirlərinin və yüksəkvəzifəli rəsmilərinin 7-ci toplantısının yekununda media sahəsi üzrə TDT və üzv dövlətlər üçün tədbirlər planı təsdiq olunub. Bununla yanaşı, üzv dövlətlər arasında Kommünike imzalanıb və ictimaiyyətə təqdim edilib.
Bunu jurnalistlərə açıqlamasında Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov deyib.
O qeyd edib ki, Kommünikedə media savadlılığının artırılması, dezinformasiya ilə mübarizə, eləcə də regional və qlobal miqyasda informasiyanın yayılmasına etibarlı yanaşma üsullarının inkişaf etdirilməsi məsələləri əsas prioritetlərdir.
“Dövlət nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri və üzvləri qeyd etdilər ki, həm yerli, həm də regional və qlobal səviyyədə keçirilən tədbirlərin təşkili və həmin tədbirlərdə iştirak zamanı qarşılıqlı dəstək vacibdir və bütün üzv dövlətlərin media qurumlarının bu prosesə daha sıx cəlb edilməsi təmin olunmalıdır.
Ötən dövrdə bu istiqamətdə mühüm işlər görülüb. Artıq Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin media qurumları arasında sıx əməkdaşlıq formatları mövcuddur. Bu əməkdaşlıq həm audiovizual, həm çap və onlayn media, həm də informasiya agentlikləri səviyyəsində həyata keçirilir. İnformasiya agentlikləri arasında imzalanmış memorandumlar uğurla icra olunur və nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Həmçinin media qurumlarına tövsiyə olunub ki, gələcəkdə bu əməkdaşlıq xəttini daha da genişləndirsinlər”, - deyə Ə.İsmayılov vurğulayıb.
O əlavə edib ki, TDT-yə üzv ölkələrin informasiya agentliklərinin xüsusi bir alyansı mövcuddur və bu platforma çərçivəsində informasiya mübadilə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı razılıq əldə olunub.

At the conclusion of the 7th meeting of the OTS ministers responsible for media and information and high-ranking officials held in Baku, an action plan for the OTS and member states in the field of media was approved. In addition, a Communiqué was signed among the member states and presented to the public.
This was stated in his remarks to journalists by Ahmad Ismayilov, Executive Director of the Media Development Agency.
He noted that the Communiqué identifies increasing media literacy, combating disinformation, and developing reliable approaches to information dissemination on a regional and global scale as key priorities.
“The heads and members of the state delegations noted that mutual support is important during the organization of events held at local, regional, and global levels and participation in these events, and the closer involvement of media institutions of all member states in this process must be ensured.
Significant work has been done in this direction in the past period. Close cooperation formats already exist among the media institutions of the member countries of the Organization of Turkic States. This cooperation is carried out at the level of audiovisual, print, and online media, as well as news agencies. Memoranda signed between news agencies are being successfully implemented and are highly appreciated by the heads of delegations. Media institutions have also been recommended to further expand this line of cooperation in the future," Ismayilov emphasized.
He added that a special alliance of news agencies of OTS member countries exists, and within the framework of this platform, an agreement has been reached on improving information exchange mechanisms.