Suriya prezidenti Əhməd əş-Şara SDQ ilə münasibətlərdə tam etimadın mövcud olmadığını bildirərək, təşkilatın on dörd il ərzində Əsəd rejiminə qarşı mübarizə aparmadığını və onunla balanslı əlaqələr saxladığını deyib. Prezidentin sözlərinə görə, SDQ nə inqilabda iştirak edib, nə də sonradan onun irəliləyişinə dəstək verib.
Redaksiya xəbər verir ki, Şara siyasi addımların beynəlxalq ictimaiyyətlə bölüşdürüldüyünü, lakin SDQ-nin əsas proseslərdən kənarda qalmağı seçdiyini vurğulayıb. O bildirib ki, etimad zamanla formalaşır və hökumət doqquz ay gözlədikdən sonra daha nə qədər səbir göstərilməli olduğu sualını gündəmə gətirib.
Prezident qeyd edib ki, keçmişdə mülki şəxslərin ölümü ilə nəticələnən hücumlara baxmayaraq, dialoq qapısı açıq qalır. Onun sözlərinə görə, məqsəd heç kəsi istisna etmədən Suriyanı xilas etmək, dövləti beynəlxalq normalara uyğun qurmaq və martın onunda əldə olunmuş razılaşmaya hörmət etməkdir.
Əhməd Şara Suriya qarşısında əsas seçimin hüquqa əsaslanan vahid dövlət qurmaq və ya məzhəblər, etnik qruplar və fraksiyalar üzrə parçalanmış vəziyyətdə qalmaq olduğunu bildirib. O vurğulayıb ki, nəzarətsiz silahlı qüvvələr mövcud olduğu müddətdə heç bir ölkədə güclü dövlət qurmaq mümkün deyil.
Prezident həmçinin qadınların və uşaqların hər gün atəş nəticəsində xəstəxanalara çatdırılmasının qəbuledilməz olduğunu deyib. O, hüquq-mühafizə orqanlarının fəaliyyətinə mane olan silahlı qrupların heç bir şəhərdə qəbul edilmədiyini xatırladaraq, bu vəziyyətin Suriyada da davam etməməli olduğunu bildirib.

Президент Сирии Ахмед аш-Шара заявил, что в отношениях с СДС нет полного доверия, отметив, что организация не боролась против режима Асада в течение четырнадцати лет и поддерживала с ним сбалансированные отношения. По словам президента, СДС не участвовали ни в революции, ни впоследствии не поддерживали ее прогресс.
Как сообщает редакция, Шара подчеркнул, что политические шаги были согласованы с международным сообществом, но СДС предпочли остаться в стороне от основных процессов. Он заявил, что доверие формируется со временем, и правительство подняло вопрос о том, сколько еще терпения следует проявлять после девяти месяцев ожидания.
Президент отметил, что, несмотря на нападения в прошлом, приведшие к гибели мирных жителей, дверь для диалога остается открытой. По его словам, цель состоит в том, чтобы спасти Сирию, не исключая никого, построить государство в соответствии с международными нормами и уважать соглашение, достигнутое 10 марта.
Ахмед Шара заявил, что основной выбор, стоящий перед Сирией, — это построить единое государство, основанное на праве, или остаться в состоянии раздробленности по конфессиям, этническим группам и фракциям. Он подчеркнул, что невозможно построить сильное государство ни в одной стране, пока существуют неконтролируемые вооруженные силы.
Президент также заявил, что недопустимо, чтобы женщины и дети ежедневно доставлялись в больницы в результате обстрелов. Он напомнил, что вооруженные группы, препятствующие деятельности правоохранительных органов, неприемлемы ни в одном городе, и заявил, что эта ситуация не должна продолжаться и в Сирии.