Süni intellekt sahəsində yeni nəsil inqilab başlayır
Avropanın ən böyük süni intellekt (Sİ) əməliyyatı çərçivəsində 2024-cü ildə AMD tərəfindən satın alınan Silo Sİ-nin orijinal beşiyi olan PostScriptum, yeni nəsil texnologiya yaratmaq üçün Avropanın innovasiya laboratoriyası kimi NestAI ilə özünün inkişaf mərhələsinə başlayır. NestAI, yeni nəsil innovasiya laboratoriyası yaratmaq üçün dünyanın aparıcı mütəxəssislərini bir araya gətirir.
Redaksiya məlumat verir ki, gizli rejimdə cəmi bir neçə ay ərzində komanda, 20-dən çox doktorantura dərəcəsi olan və qlobal miqyasda tanınmış təşkilatlardan təcrübəyə malik, təxminən 50 dünya səviyyəli Sİ alimi və mühəndisinə qədər genişlənib. 2025-ci ildə NestAI, Intel mənşəli, dərin Sİ/ML təcrübəsini aparat, proqram təminatı, RF/rabitə, mexanika və proqram təminatı bacarıqları ilə birləşdirən, tam fiziki Sİ imkanlarına malik təxminən 20 baş mühəndisdən ibarət bir komanda topladı. O vaxtdan bəri Nest AI, Palantir, Kongsberg, Saab, Xiaomi, Microsoft, Huawei, HP, Intel, Patria, Sensofusion, Nokia, MIT, UC Berkeley və bir çox digər dünya səviyyəli Sİ, texnologiya və müdafiə şirkətlərindən təcrübəyə malik əsas istedadları da əlavə etdi. NestAI, komandanı gələn 6 ay ərzində 100 dünya səviyyəli Sİ alimi və mühəndisinə qədər genişləndirməyi planlaşdırır. NestAI platforma komandasını təşkil edən ilk komanda üzvləri, kritik əhəmiyyətli Sİ cihazları, robototexnika və avtonom sistemlər təqdim etmək və aylar ərzində missiyaya hazır prototiplər yaratmaq təcrübəsinə malikdirlər. PostScriptum tərəfindən dəstəklənən bütün fəaliyyətlər, uzunmüddətli, balanslaşdırılmış inkişaf missiyası ilə uyğunlaşdırılır, eyni zamanda NestAI gələcəyi formalaşdıracaq texnologiyalar yaratmaq məqsədi ilə cəsarətlə qurulmuş bir innovasiya laboratoriyası kimi fəaliyyətə başlayır. Şirkət çoxsahəli bir laboratoriya kimi özünü müəyyən etsə də, onun ilk diqqət mərkəzi logistika, yoxlama, nəzarət, təhlükəsizlik və müdafiədə tətbiq olunan robototexnika və pilotsuz nəqliyyat vasitələridir.
PostScriptum, Sİ-yə əsaslanan Avropa portfelini inkişaf etdirir. PostScriptum, Sİ-nin əsasında rəqəmsal kateqoriya liderləri inkişaf etdirən bir nəsil Sİ şirkəti olmağı hədəfləyir. PS, Sİ-yə əsaslanan və tam potensiallarına çatmalarına kömək etmək üçün rəqəmsal şirkətləri dəstəkləməyə, qurmağa və onlara investisiya qoymağa sadiqdir. 2024-cü ildə Foundation PS, aparıcı Finlandiya universitetlərinə 13 PS Fellow professorluq vəzifəsi bağışladığını elan etdi və bu, ELLIS İnstitutu Finlandiyanın ilk professorluq vəzifələrini təşkil etdi. PostScriptum, Sİ-nin əsasında olan, Sİ-yə əsaslanan şirkətlərin Avropa ekosistemini gücləndirən və sürətlə inkişaf edən şirkətlər portfeli yaratdı.

В рамках крупнейшей в Европе операции в области искусственного интеллекта (ИИ) PostScriptum, первоначальная колыбель Silo AI, приобретенной AMD в 2024 году, начинает свой этап развития с NestAI как европейской инновационной лаборатории для создания технологий нового поколения. NestAI объединяет ведущих мировых экспертов для создания инновационной лаборатории нового поколения.
Редакция сообщает, что всего за несколько месяцев в скрытом режиме команда расширилась до примерно 50 ученых и инженеров в области ИИ мирового уровня, имеющих более 20 докторских степеней и опыт работы в всемирно известных организациях. В 2025 году NestAI собрала команду из примерно 20 ведущих инженеров, обладающих полными физическими возможностями ИИ, объединяющих глубокий опыт в ИИ/МО, полученный в Intel, с навыками в аппаратном обеспечении, программном обеспечении, РЧ/связи, механике и программном обеспечении. С тех пор Nest AI также привлекла ключевые таланты с опытом работы в Palantir, Kongsberg, Saab, Xiaomi, Microsoft, Huawei, HP, Intel, Patria, Sensofusion, Nokia, MIT, UC Berkeley и многих других мировых компаниях в области ИИ, технологий и обороны. NestAI планирует расширить команду до 100 ученых и инженеров в области ИИ мирового уровня в течение следующих 6 месяцев. Первые члены команды платформы NestAI имеют опыт создания критически важных устройств ИИ, робототехники и автономных систем, а также создания готовых к миссии прототипов за считанные месяцы. Вся деятельность, поддерживаемая PostScriptum, согласуется с долгосрочной, сбалансированной миссией развития, в то время как NestAI начинает свою деятельность как смело созданная инновационная лаборатория с целью создания технологий, которые будут формировать будущее. Хотя компания определяет себя как многопрофильную лабораторию, ее первоначальное внимание сосредоточено на робототехнике и беспилотных транспортных средствах, применяемых в логистике, инспекции, контроле, безопасности и обороне.
PostScriptum развивает европейский портфель компаний, основанных на ИИ. PostScriptum стремится стать компанией ИИ нового поколения, развивающей лидеров цифровых категорий на основе ИИ. PS стремится поддерживать, создавать и инвестировать в цифровые компании, основанные на ИИ, чтобы помочь им полностью раскрыть свой потенциал. В 2024 году Foundation PS объявила о пожертвовании 13 профессорских должностей PS Fellow ведущим финским университетам, что стало первыми профессорскими должностями Института ELLIS в Финляндии. PostScriptum создала портфель быстрорастущих компаний, основанных на ИИ, которые укрепляют европейскую экосистему компаний, основанных на ИИ.