Süni intellekt texnologiyalarının elmi fəaliyyətə təsiri ilə bağlı aparılan genişmiqyaslı təhlil paradoksal nəticələri üzə çıxarıb. Tədqiqatçılar qeyd edirlər ki, süni intellekt alətlərindən istifadə edən alimlərin fərdi karyera inkişafı sürətlənir, lakin bu proses ümumi elmi müxtəlifliyə mənfi təsir göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, Nature nəşrində dərc olunmuş 41,3 milyon elmi məqalənin təhlili süni intellektdən istifadə edən alimlərin həm nəşr sayına, həm də sitat göstəricilərinə görə əhəmiyyətli üstünlük qazandığını göstərib. Bu alimlər orta hesabla həmkarlarından üç dəfə çox məqalə dərc edir və təxminən beş dəfə artıq sitat alırlar.
Araşdırmaya əsasən, süni intellektdən aktiv istifadə edən tədqiqatçılar layihə rəhbəri statusuna da daha tez yüksəlirlər. Statistik göstəricilər onların bu mərhələyə orta hesabla bir il yarım daha erkən çatdıqlarını ortaya qoyur ki, bu da akademik karyerada ciddi üstünlük hesab olunur.
Lakin təhlil göstərir ki, bu müsbət fərdi nəticələr elmin ümumi inkişafı baxımından risklər yaradır. Süni intellektin kütləvi tətbiqi qlobal elmi mövzuların müxtəlifliyinin 4,6 faiz azalmasına, alimlər arasında peşəkar qarşılıqlı əlaqələrin isə 22 faiz zəifləməsinə səbəb olub.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, alqoritmlər daha çox mövcud və artıq tədqiq olunmuş sahələrdə proseslərin avtomatlaşdırılmasına və təkmilləşdirilməsinə yönəldilir. Bu isə yeni elmi istiqamətlərin yaranmasını stimullaşdırmaq əvəzinə, tədqiqatların əsasən mövcud bilik çərçivəsində qalmasına gətirib çıxarır.

Искусственный интеллект ускоряет научные карьеры, но сужает горизонты мировой науки
Масштабный анализ влияния технологий искусственного интеллекта на научную деятельность выявил парадоксальные результаты. Исследователи отмечают, что индивидуальное карьерное развитие ученых, использующих инструменты ИИ, ускоряется, однако этот процесс негативно сказывается на общем научном разнообразии.
Как сообщает редакция, анализ 41,3 миллиона научных статей, опубликованных в журнале Nature, показал, что ученые, использующие искусственный интеллект, получили значительное преимущество как по количеству публикаций, так и по показателям цитируемости. Эти ученые публикуют в среднем в три раза больше статей, чем их коллеги, и получают примерно в пять раз больше цитат.
Согласно исследованию, исследователи, активно использующие искусственный интеллект, также быстрее достигают статуса руководителя проекта. Статистические данные показывают, что они достигают этого этапа в среднем на полтора года раньше, что считается серьезным преимуществом в академической карьере.
Однако анализ показывает, что эти положительные индивидуальные результаты создают риски для общего развития науки. Массовое применение искусственного интеллекта привело к сокращению разнообразия глобальных научных тем на 4,6%, а профессиональные взаимодействия между учеными ослабли на 22%.
Эксперты заявляют, что алгоритмы в основном направлены на автоматизацию и совершенствование процессов в существующих и уже исследованных областях. Это приводит к тому, что исследования в основном остаются в рамках существующих знаний, вместо того чтобы стимулировать появление новых научных направлений.