Süni intellekt texnologiyalarının elmi fəaliyyətə təsiri ilə bağlı aparılan genişmiqyaslı təhlil paradoksal nəticələri üzə çıxarıb. Tədqiqatçılar qeyd edirlər ki, süni intellekt alətlərindən istifadə edən alimlərin fərdi karyera inkişafı sürətlənir, lakin bu proses ümumi elmi müxtəlifliyə mənfi təsir göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, Nature nəşrində dərc olunmuş 41,3 milyon elmi məqalənin təhlili süni intellektdən istifadə edən alimlərin həm nəşr sayına, həm də sitat göstəricilərinə görə əhəmiyyətli üstünlük qazandığını göstərib. Bu alimlər orta hesabla həmkarlarından üç dəfə çox məqalə dərc edir və təxminən beş dəfə artıq sitat alırlar.
Araşdırmaya əsasən, süni intellektdən aktiv istifadə edən tədqiqatçılar layihə rəhbəri statusuna da daha tez yüksəlirlər. Statistik göstəricilər onların bu mərhələyə orta hesabla bir il yarım daha erkən çatdıqlarını ortaya qoyur ki, bu da akademik karyerada ciddi üstünlük hesab olunur.
Lakin təhlil göstərir ki, bu müsbət fərdi nəticələr elmin ümumi inkişafı baxımından risklər yaradır. Süni intellektin kütləvi tətbiqi qlobal elmi mövzuların müxtəlifliyinin 4,6 faiz azalmasına, alimlər arasında peşəkar qarşılıqlı əlaqələrin isə 22 faiz zəifləməsinə səbəb olub.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, alqoritmlər daha çox mövcud və artıq tədqiq olunmuş sahələrdə proseslərin avtomatlaşdırılmasına və təkmilləşdirilməsinə yönəldilir. Bu isə yeni elmi istiqamətlərin yaranmasını stimullaşdırmaq əvəzinə, tədqiqatların əsasən mövcud bilik çərçivəsində qalmasına gətirib çıxarır.

A large-scale analysis of the impact of artificial intelligence technologies on scientific activity has revealed paradoxical results. Researchers note that scientists using AI tools experience accelerated individual career development, but this process negatively affects overall scientific diversity.
As reported by the editorial office, an analysis of 41.3 million scientific articles published in Nature showed that scientists using artificial intelligence gain a significant advantage in both the number of publications and citation metrics. These scientists publish, on average, three times more articles than their peers and receive approximately five times more citations.
According to the research, researchers who actively use artificial intelligence also achieve project leader status more quickly. Statistical indicators reveal that they reach this stage, on average, a year and a half earlier, which is considered a significant advantage in an academic career.
However, the analysis shows that these positive individual outcomes create risks for the overall development of science. The widespread adoption of artificial intelligence has led to a 4.6 percent decrease in the diversity of global scientific topics and a 22 percent weakening of professional interactions among scientists.
Experts state that algorithms are increasingly directed towards automating and improving processes in existing and already researched areas. This leads to research remaining primarily within the framework of existing knowledge, rather than stimulating the creation of new scientific directions.