Son dövrlərdə süni intellektin sürətli inkişafı, onun müxtəlif sahələrdə, o cümlədən səhiyyə sektorunda tətbiqini də gündəmə gətirib. Bu sahədə aparılan araşdırmalar və əldə olunan nəticələr, süni intellektin insan həyatına təsirinin nə qədər geniş olduğunu göstərir. Bu kontekstdə, OpenAI şirkətinin ChatGPT platformasının səhiyyə məsləhətləri üçün istifadəsi ilə bağlı açıqlamaları diqqət çəkir.
Redaksiya məlumat verir ki, OpenAI, hər gün 40 milyondan çox insanın ChatGPT-dən səhiyyə məsləhətləri almaq üçün istifadə etdiyini açıqlayıb. Şirkət bu barədə verdiyi açıqlamada, "800 milyondan çox müntəzəm istifadəçimizin dörddə biri hər həftə ChatGPT-yə səhiyyə ilə bağlı suallar verir. Hər gün 40 milyondan çox insan səhiyyə sualları üçün ChatGPT-nin qapısını döyür" ifadələrini işlədib. OpenAI, anonimləşdirilmiş ChatGPT istifadəçi məlumatları üzərindən də bəzi məlumatlar təqdim edib. Məlum olub ki, istifadəçilərin yarısından çoxu platformadan səhiyyə simptomlarını yoxlamaq və ya araşdırmaq üçün istifadə edir, digərləri isə tibbi terminləri anlamaq və ya müalicə variantları haqqında daha çox məlumat əldə etmək üçün bu platformaya müraciət edirlər.
Bundan əlavə, həftəlik göndərilən mesajların təxminən 2 milyonunun səhiyyə sığortası ilə əlaqədar olduğu bildirilir. İstifadəçilər, sığorta planlarını müqayisə etmək, təzminat və faktura əməliyyatlarını həyata keçirmək üçün ChatGPT-dən yardım istəyirlər. Bu göstəricilər, süni intellektin səhiyyə sahəsindəki rolunun getdikcə artdığını və insanların bu texnologiyaya olan etibarının yüksəldiyini göstərir. OpenAI-ın bu açıqlamaları, süni intellektin səhiyyə sektorunda daha geniş tətbiqinin və bu sahədəki inkişafın vacibliyini bir daha vurğulayır.

Искусственный интеллект: ChatGPT активно используется для получения медицинских консультаций
В последнее время стремительное развитие искусственного интеллекта вывело на первый план его применение в различных областях, в том числе и в секторе здравоохранения. Исследования, проведенные в этой области, и полученные результаты демонстрируют, насколько широко искусственный интеллект влияет на жизнь человека. В этом контексте привлекают внимание заявления компании OpenAI об использовании платформы ChatGPT для получения медицинских консультаций.
Redaksiya сообщает, что OpenAI заявила, что более 40 миллионов человек ежедневно используют ChatGPT для получения медицинских консультаций. В своем заявлении компания отметила: «Четверть наших более 800 миллионов активных пользователей каждую неделю задают ChatGPT вопросы, связанные со здоровьем. Ежедневно более 40 миллионов человек обращаются к ChatGPT с вопросами о здоровье». OpenAI также представила некоторую информацию на основе анонимизированных данных пользователей ChatGPT. Выяснилось, что более половины пользователей используют платформу для проверки или исследования симптомов заболеваний, в то время как другие обращаются к этой платформе для понимания медицинских терминов или получения дополнительной информации о вариантах лечения.
Кроме того, сообщается, что около 2 миллионов еженедельных сообщений связаны со медицинским страхованием. Пользователи обращаются за помощью к ChatGPT для сравнения страховых планов, проведения операций по возмещению ущерба и выставлению счетов. Эти показатели свидетельствуют о растущей роли искусственного интеллекта в сфере здравоохранения и повышении доверия людей к этой технологии. Заявления OpenAI еще раз подчеркивают важность более широкого применения искусственного интеллекта в секторе здравоохранения и развития в этой области.