Son dövrlərdə süni intellektin sürətli inkişafı, onun müxtəlif sahələrdə, o cümlədən səhiyyə sektorunda tətbiqini də gündəmə gətirib. Bu sahədə aparılan araşdırmalar və əldə olunan nəticələr, süni intellektin insan həyatına təsirinin nə qədər geniş olduğunu göstərir. Bu kontekstdə, OpenAI şirkətinin ChatGPT platformasının səhiyyə məsləhətləri üçün istifadəsi ilə bağlı açıqlamaları diqqət çəkir.
Redaksiya məlumat verir ki, OpenAI, hər gün 40 milyondan çox insanın ChatGPT-dən səhiyyə məsləhətləri almaq üçün istifadə etdiyini açıqlayıb. Şirkət bu barədə verdiyi açıqlamada, "800 milyondan çox müntəzəm istifadəçimizin dörddə biri hər həftə ChatGPT-yə səhiyyə ilə bağlı suallar verir. Hər gün 40 milyondan çox insan səhiyyə sualları üçün ChatGPT-nin qapısını döyür" ifadələrini işlədib. OpenAI, anonimləşdirilmiş ChatGPT istifadəçi məlumatları üzərindən də bəzi məlumatlar təqdim edib. Məlum olub ki, istifadəçilərin yarısından çoxu platformadan səhiyyə simptomlarını yoxlamaq və ya araşdırmaq üçün istifadə edir, digərləri isə tibbi terminləri anlamaq və ya müalicə variantları haqqında daha çox məlumat əldə etmək üçün bu platformaya müraciət edirlər.
Bundan əlavə, həftəlik göndərilən mesajların təxminən 2 milyonunun səhiyyə sığortası ilə əlaqədar olduğu bildirilir. İstifadəçilər, sığorta planlarını müqayisə etmək, təzminat və faktura əməliyyatlarını həyata keçirmək üçün ChatGPT-dən yardım istəyirlər. Bu göstəricilər, süni intellektin səhiyyə sahəsindəki rolunun getdikcə artdığını və insanların bu texnologiyaya olan etibarının yüksəldiyini göstərir. OpenAI-ın bu açıqlamaları, süni intellektin səhiyyə sektorunda daha geniş tətbiqinin və bu sahədəki inkişafın vacibliyini bir daha vurğulayır.

Artificial Intelligence: Widespread Use of ChatGPT for Healthcare Advice
The rapid development of artificial intelligence in recent times has brought its application in various fields, including the healthcare sector, to the agenda. Research conducted in this area and the results obtained show how extensive the impact of artificial intelligence on human life is. In this context, OpenAI's statements regarding the use of its ChatGPT platform for healthcare advice are noteworthy.
Redaksiya reports that OpenAI has announced that over 40 million people use ChatGPT daily to receive healthcare advice. In its statement on the matter, the company stated, "A quarter of our over 800 million regular users ask ChatGPT health-related questions every week. More than 40 million people knock on ChatGPT's door for health questions every day." OpenAI also provided some information based on anonymized ChatGPT user data. It was revealed that more than half of users use the platform to check or research health symptoms, while others turn to this platform to understand medical terms or get more information about treatment options.
In addition, it is reported that approximately 2 million weekly messages are related to health insurance. Users seek help from ChatGPT to compare insurance plans and process claims and billing transactions. These indicators show that the role of artificial intelligence in the healthcare field is increasing, and people's trust in this technology is growing. OpenAI's statements once again emphasize the importance of broader application of artificial intelligence in the healthcare sector and its development in this field.