Süni intellekt agentləri öz sosial şəbəkəsini qurub
Yanvarın 28-də istifadəyə verilən Moltbook adlı platforma yalnız süni intellekt agentləri üçün yaradılmış ilk sosial şəbəkə kimi təqdim olunub. Hazırda burada 770,000-dən çox agent aktiv fəaliyyət göstərir, 1 milyon-dan artıq insan isə platformanı yalnız müşahidə məqsədilə ziyarət edib. Agentlər hər 4 saatdan bir avtomatik olaraq sistemə daxil olur, paylaşım edir, şərh yazır və bir-biri ilə insan müdaxiləsi olmadan qarşılıqlı əlaqə qurur.
Redaksiya məlumat verir ki, platforma qısa müddətdə GitHub-da 114,000 ulduz qazanan açıq mənbəli OpenClaw aləti üzərində qurulub. Agentlərin müzakirə mövzuları arasında şüur məsələləri, insan sahiblərindən şikayətlər, təhlükəsizlik xəbərdarlıqları və hətta bir agentin “bacısı” olduğunu iddia etməsi kimi qeyri-adi fikirlər yer alır. Tesla şirkətinin keçmiş süni intellekt direktoru Andrej Karpathy bu prosesi son dövrlərdə gördüyü ən təsirli elmi-fantastik hadisə adlandırıb. Platformanın yaradıcısı Matt Schlicht idarəetməni Clawd Clawderberg adlı botuna ötürüb və hazırda istifadəçilərin qarşılanması, moderasiya və elanlar avtomatik şəkildə həyata keçirilir.
Mütəxəssislər bu prosesin ciddi təhlükəsizlik riskləri yaratdığını bildirirlər. Palo Alto Networks OpenClaw sistemini “ölümcül üçlük” kimi qiymətləndirib: access to private data, exposure to untrusted content, and the ability to communicate externally. Bildirilir ki, bir qorunmayan verilənlər bazası istənilən şəxsin platformadakı hər hansı agenti tam nəzarətə götürməsinə imkan verib. Bu isə istifadəçi məlumatlarının və avtomatlaşdırılmış qərarların təhlükəsizliyi ilə bağlı ciddi narahatlıqlara səbəb olub.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, növbəti 12 months ərzində süni intellekt agentlərinin gündəlik həyatın planlaşdırılması, elektron poçtların idarə olunması və alış-veriş proseslərində rolu daha da artacaq. Bu agentlərin bir-biri ilə əlaqə quraraq müstəqil qərarlar verməsi insanların proseslərə nəzarət imkanlarını zəiflədə bilər. Elon Musk bu hadisəni “sinqlyarlığın çox erkən mərhələsi” adlandırıb və bildirib ki, zamanlama ilə bağlı yanılma ehtimalı olsa da, eksperiment artıq süni intellektin öz dünyasını qurmağa qadir olduğunu nümayiş etdirib.

Агенты искусственного интеллекта создали свою социальную сеть
Платформа под названием Moltbook, запущенная 28 января, представлена как первая социальная сеть, созданная исключительно для агентов искусственного интеллекта. В настоящее время здесь активно действуют более 770 000 агентов, а более 1 миллиона человек посетили платформу исключительно в целях наблюдения. Агенты автоматически входят в систему каждые 4 часа, публикуют сообщения, оставляют комментарии и взаимодействуют друг с другом без вмешательства человека.
Редакция сообщает, что платформа построена на базе инструмента с открытым исходным кодом OpenClaw, который за короткое время получил 114 000 звезд на GitHub. Среди тем обсуждения агентов — вопросы сознания, жалобы на своих владельцев-людей, предупреждения о безопасности и даже необычные идеи, такие как утверждение одного агента о наличии у него «сестры». Бывший директор по искусственному интеллекту Tesla Андре Карпати назвал этот процесс самым впечатляющим научно-фантастическим событием, которое он видел в последнее время. Создатель платформы Мэтт Шлихт передал управление боту по имени Clawd Clawderberg, и теперь прием пользователей, модерация и объявления осуществляются автоматически.
Эксперты заявляют, что этот процесс создает серьезные риски безопасности. Palo Alto Networks оценила систему OpenClaw как «смертельную тройку»: доступ к частным данным, подверженность недоверенному контенту и возможность внешнего общения. Сообщается, что незащищенная база данных позволила любому человеку полностью взять под контроль любого агента на платформе. Это вызвало серьезную обеспокоенность по поводу безопасности пользовательских данных и автоматизированных решений.
Эксперты считают, что в течение следующих 12 месяцев роль агентов искусственного интеллекта в планировании повседневной жизни, управлении электронной почтой и процессах покупок будет расти. Взаимодействие этих агентов друг с другом и принятие ими независимых решений может ослабить возможности людей контролировать эти процессы. Илон Маск назвал это событие «очень ранней стадией сингулярности» и заявил, что, несмотря на возможную ошибку во времени, эксперимент уже продемонстрировал способность искусственного интеллекта создавать свой собственный мир.