Starmer Trampın tarif planını tənqid edib
Böyük Britaniyanın Baş naziri Keyr Starmer ABŞ-nin Böyük Britaniya və Qrenlandiyanın ələ keçirilməsi planına qarşı çıxan digər ölkələrə tariflər tətbiq etmək niyyətini kəskin tənqid edib və bu yanaşmanı yanlış adlandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Starmerin sözlərinə görə, ABŞ prezidenti Donald Trampın qeyd olunan planı beynəlxalq münasibətlərə zərər vurur və müttəfiqlər arasında gərginliyi artırır.
Baş nazir çıxışında Böyük Britaniyanın mümkün cavab tədbirləri məsələsinə də toxunub və cavab tariflərinin tətbiqini faktiki olaraq istisna etdiyini bildirib. O vurğulayıb ki, ticarət müharibəsi heç bir tərəfin maraqlarına uyğun deyil və qlobal iqtisadi sabitliyə mənfi təsir göstərə bilər.
Starmer əlavə edib ki, London dialoq və diplomatik yollarla məsələlərin həllinin tərəfdarıdır və beynəlxalq ticarət sisteminin qorunması üçün əməkdaşlığın davam etdirilməsini vacib hesab edir.

Премьер-министр Великобритании Кир Стармер резко раскритиковал намерение США ввести тарифы на другие страны, выступающие против планов захвата Великобритании и Гренландии, назвав такой подход ошибочным.
Как сообщает редакция, по словам Стармера, упомянутый план президента США Дональда Трампа наносит ущерб международным отношениям и усиливает напряженность между союзниками.
В своем выступлении премьер-министр также коснулся вопроса возможных ответных мер Великобритании, заявив, что введение ответных тарифов фактически исключено. Он подчеркнул, что торговая война не отвечает интересам ни одной из сторон и может негативно сказаться на глобальной экономической стабильности.
Стармер добавил, что Лондон выступает за решение вопросов путем диалога и дипломатических путей, и считает важным продолжать сотрудничество для защиты международной торговой системы.