Starmer Qrenlandiya mövqeyində geri çəkilməyəcəyini bildirib
Böyük Britaniyanın Baş naziri Keir Starmer ABŞ-dən gələn təzyiqlərə baxmayaraq Qrenlandiyanın gələcəyi ilə bağlı mövqeyindən geri çəkilməyəcəyini bəyan edib. O, parlamentdə çıxışı zamanı bu məsələnin Böyük Britaniyanın dəyərləri və prinsipləri ilə birbaşa bağlı olduğunu vurğulayıb.
Redaksiya BBC News-a istinadla xəbər verir ki, Baş nazirin suallar sessiyası zamanı Keir Starmer ABŞ prezidenti Donald Trampın Qrenlandiya mövzusunda onu və Böyük Britaniyanı sıxışdırmaq məqsədilə mövqeyini dəyişdiyini bildirib. Starmer qeyd edib ki, ABŞ prezidenti əvvəllər Çaqos adaları ilə bağlı razılaşmanı dəstəklədiyini desə də, sonradan bunu Qrenlandiyanın gələcəyi ilə bağlı onun dəyərlərinə və prinsiplərinə təzyiq göstərmək üçün tənqid edib. Baş nazir deputatlara bildirib ki, Qrenlandiyanın gələcəyi yalnız Qrenlandiya xalqına və Danimarka Krallığına aiddir.
Qeyd edək ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp çərşənbə axşamı Böyük Britaniyanın Çaqos adalarını Mavrikiya vermək və əsas hərbi bazanı geri icarəyə götürmək barədə razılaşmasını “böyük axmaqlıq aktı” adlandırıb. Həmin razılaşma Böyük Britaniyanın Hind okeanındakı strateji hərbi mövcudluğunun hüquqi əsaslarla qorunmasını nəzərdə tutur.
Bununla yanaşı, ABŞ prezidenti Donald Tramp Qrenlandiyaya nəzarət tələbinə qarşı çıxan Avropa ölkələrinə qarşı gömrük rüsumları tətbiq edəcəyi ilə də hədələyib. Bu açıqlamalar London ilə Vaşinqton arasında Qrenlandiya və qlobal təhlükəsizlik məsələləri fonunda yaranan siyasi gərginliyi daha da artırıb.

Starmer States He Will Not Back Down on Greenland Stance
UK Prime Minister Keir Starmer has stated that he will not back down from his position on Greenland's future, despite pressure from the United States. Speaking in parliament, he stressed that the issue is directly linked to the UK's values and principles.
Reporting via BBC News, the Prime Minister stated during a question session that US President Donald Trump had changed his stance to pressure him and the UK on the issue of Greenland. Starmer noted that while the US President had previously expressed support for the agreement regarding the Chagos Islands, he later criticized it to pressure Starmer's values and principles regarding Greenland's future. The Prime Minister informed MPs that Greenland's future belongs solely to the people of Greenland and the Kingdom of Denmark.
It should be noted that US President Donald Trump on Tuesday called the UK's agreement to cede the Chagos Islands to Mauritius and lease back the main military base a "great act of stupidity." That agreement envisages the legal protection of the UK's strategic military presence in the Indian Ocean.
In addition, US President Donald Trump has threatened to impose customs duties on European countries that oppose his demand for control over Greenland. These statements have further increased the political tension between London and Washington against the backdrop of issues concerning Greenland and global security.