Starmer Qrenlandiya mövqeyində geri çəkilməyəcəyini bildirib
Böyük Britaniyanın Baş naziri Keir Starmer ABŞ-dən gələn təzyiqlərə baxmayaraq Qrenlandiyanın gələcəyi ilə bağlı mövqeyindən geri çəkilməyəcəyini bəyan edib. O, parlamentdə çıxışı zamanı bu məsələnin Böyük Britaniyanın dəyərləri və prinsipləri ilə birbaşa bağlı olduğunu vurğulayıb.
Redaksiya BBC News-a istinadla xəbər verir ki, Baş nazirin suallar sessiyası zamanı Keir Starmer ABŞ prezidenti Donald Trampın Qrenlandiya mövzusunda onu və Böyük Britaniyanı sıxışdırmaq məqsədilə mövqeyini dəyişdiyini bildirib. Starmer qeyd edib ki, ABŞ prezidenti əvvəllər Çaqos adaları ilə bağlı razılaşmanı dəstəklədiyini desə də, sonradan bunu Qrenlandiyanın gələcəyi ilə bağlı onun dəyərlərinə və prinsiplərinə təzyiq göstərmək üçün tənqid edib. Baş nazir deputatlara bildirib ki, Qrenlandiyanın gələcəyi yalnız Qrenlandiya xalqına və Danimarka Krallığına aiddir.
Qeyd edək ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp çərşənbə axşamı Böyük Britaniyanın Çaqos adalarını Mavrikiya vermək və əsas hərbi bazanı geri icarəyə götürmək barədə razılaşmasını “böyük axmaqlıq aktı” adlandırıb. Həmin razılaşma Böyük Britaniyanın Hind okeanındakı strateji hərbi mövcudluğunun hüquqi əsaslarla qorunmasını nəzərdə tutur.
Bununla yanaşı, ABŞ prezidenti Donald Tramp Qrenlandiyaya nəzarət tələbinə qarşı çıxan Avropa ölkələrinə qarşı gömrük rüsumları tətbiq edəcəyi ilə də hədələyib. Bu açıqlamalar London ilə Vaşinqton arasında Qrenlandiya və qlobal təhlükəsizlik məsələləri fonunda yaranan siyasi gərginliyi daha da artırıb.

Стармер заявил, что не откажется от своей позиции по Гренландии
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер заявил, что не откажется от своей позиции по будущему Гренландии, несмотря на давление со стороны США. Выступая в парламенте, он подчеркнул, что этот вопрос напрямую связан с ценностями и принципами Великобритании.
Как сообщает редакция со ссылкой на BBC News, во время сессии вопросов и ответов премьер-министр Кир Стармер заявил, что президент США Дональд Трамп изменил свою позицию по вопросу Гренландии с целью оказать давление на него и Великобританию. Стармер отметил, что, хотя президент США ранее заявлял о поддержке соглашения по Чагосским островам, впоследствии он раскритиковал его, чтобы оказать давление на его ценности и принципы относительно будущего Гренландии. Премьер-министр сообщил депутатам, что будущее Гренландии принадлежит только народу Гренландии и Королевству Дания.
Стоит отметить, что президент США Дональд Трамп во вторник назвал соглашение Великобритании о передаче Чагосских островов Маврикию и обратной аренде основной военной базы «актом величайшей глупости». Данное соглашение предусматривает защиту правовых основ стратегического военного присутствия Великобритании в Индийском океане.
Кроме того, президент США Дональд Трамп пригрозил ввести таможенные пошлины против европейских стран, выступающих против его требований по контролю над Гренландией. Эти заявления еще больше усилили политическую напряженность между Лондоном и Вашингтоном на фоне вопросов Гренландии и глобальной безопасности.