Spotify-ın qurucusu vəzifəsindən ayrılır, yeni dövr başlayır
Spotify-nin həmtəsisçisi Daniel Ek, Stokholmda yerləşən striminq nəhənginin baş icraçı direktoru vəzifəsindən təxminən iyirmi il sonra ayrılır. Bu dəyişiklik, şirkətin gələcək strategiyasına yönəlmiş bir addım kimi qiymətləndirilir. Ek-in bu qərarı, Spotify-nin inkişafında yeni bir mərhələnin başlanğıcı kimi dəyərləndirilə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, Ek, 2006-cı ildə Martin Lorentzon ilə birlikdə şirkəti təsis etdikdən sonra Spotify-nin baş icraçı direktoru vəzifəsində çalışıb. Gələn ilin yanvar ayından etibarən Ek, Spotify-nin icraçı sədri vəzifəsinə keçəcək və onun yerinə iki daxili həmtəsisçi təyin olunacaq. Hazırkı həmtəsisçilər, baş məhsul və texnologiya üzrə rəhbər olan Gustav Söderström və baş biznes üzrə rəhbər olan Aleks Norström, Spotify-nin həmtəsisçiləri olacaqlar. Ek bildirib ki, son bir neçə ildə Spotify-nin gündəlik idarəetməsinin və strateji istiqamətinin böyük bir hissəsini Aleks və Gustav-a həvalə edib.
Ek, X-dəki video paylaşımında dəyişikliyin səbəbini izah edərək, vaxtın gəldiyini vurğuladı. O, həmtəsisçilərin Spotify-nin video podkastlarını və digər uğurlu məhsullarını necə genişləndirdiyini və Spotify-nin bir ildən çoxdur ki, mənfəət əldə etdiyini qeyd etdi. Ek, Spotify-nin həyata keçirdiyi "böyük strateji qərarlarda" iştirak edəcəyini və həmtəsisçilərə rəhbərlik etməyə kömək edəcəyini də əlavə etdi. Bu dəyişiklik, şirkətin uzunmüddətli strategiyasına diqqət yetirmək və idarəetmə strukturunu optimallaşdırmaq məqsədi daşıyır.

Spotify co-founder Daniel Ek is stepping down as CEO of the Stockholm-based streaming giant after nearly twenty years. This change is seen as a step towards the company's future strategy. Ek's decision can be evaluated as the beginning of a new phase in Spotify's development.
Redaksiya reports that Ek has served as Spotify's CEO since co-founding the company with Martin Lorentzon in 2006. Starting next January, Ek will transition to the role of Executive Chairman of Spotify, and two internal co-CEOs will be appointed in his place. The current co-CEOs will be Gustav Söderström, Chief Product and Technology Officer, and Alex Norström, Chief Business Officer. Ek stated that over the past few years, he has delegated a significant portion of Spotify's daily management and strategic direction to Alex and Gustav.
Ek explained the reason for the change in a video shared on X, emphasizing that the time had come. He noted how the co-CEOs expanded Spotify's video podcasts and other successful products, and that Spotify has been profitable for over a year. Ek added that he will participate in the "major strategic decisions" made by Spotify and help guide the co-CEOs. This change aims to focus on the company's long-term strategy and optimize its management structure.