Spotify-ın qurucusu vəzifəsindən ayrılır, yeni dövr başlayır
Spotify-nin həmtəsisçisi Daniel Ek, Stokholmda yerləşən striminq nəhənginin baş icraçı direktoru vəzifəsindən təxminən iyirmi il sonra ayrılır. Bu dəyişiklik, şirkətin gələcək strategiyasına yönəlmiş bir addım kimi qiymətləndirilir. Ek-in bu qərarı, Spotify-nin inkişafında yeni bir mərhələnin başlanğıcı kimi dəyərləndirilə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, Ek, 2006-cı ildə Martin Lorentzon ilə birlikdə şirkəti təsis etdikdən sonra Spotify-nin baş icraçı direktoru vəzifəsində çalışıb. Gələn ilin yanvar ayından etibarən Ek, Spotify-nin icraçı sədri vəzifəsinə keçəcək və onun yerinə iki daxili həmtəsisçi təyin olunacaq. Hazırkı həmtəsisçilər, baş məhsul və texnologiya üzrə rəhbər olan Gustav Söderström və baş biznes üzrə rəhbər olan Aleks Norström, Spotify-nin həmtəsisçiləri olacaqlar. Ek bildirib ki, son bir neçə ildə Spotify-nin gündəlik idarəetməsinin və strateji istiqamətinin böyük bir hissəsini Aleks və Gustav-a həvalə edib.
Ek, X-dəki video paylaşımında dəyişikliyin səbəbini izah edərək, vaxtın gəldiyini vurğuladı. O, həmtəsisçilərin Spotify-nin video podkastlarını və digər uğurlu məhsullarını necə genişləndirdiyini və Spotify-nin bir ildən çoxdur ki, mənfəət əldə etdiyini qeyd etdi. Ek, Spotify-nin həyata keçirdiyi "böyük strateji qərarlarda" iştirak edəcəyini və həmtəsisçilərə rəhbərlik etməyə kömək edəcəyini də əlavə etdi. Bu dəyişiklik, şirkətin uzunmüddətli strategiyasına diqqət yetirmək və idarəetmə strukturunu optimallaşdırmaq məqsədi daşıyır.

Соучредитель Spotify Даниэль Эк уходит с поста генерального директора стримингового гиганта, базирующегося в Стокгольме, спустя почти двадцать лет. Это изменение расценивается как шаг, направленный на будущую стратегию компании. Это решение Эка можно расценивать как начало нового этапа в развитии Spotify.
Редакция сообщает, что Эк занимал пост генерального директора Spotify с момента основания компании в 2006 году вместе с Мартином Лорентсоном. С января следующего года Эк перейдет на должность исполнительного председателя Spotify, а его место займут два внутренних соучредителя. Нынешние соучредители, Густав Сёдерстрём, руководитель по продуктам и технологиям, и Алекс Норстрём, руководитель по бизнесу, займут посты со-руководителей Spotify. Эк заявил, что в последние несколько лет он передал большую часть повседневного управления и стратегического направления Spotify Алексу и Густаву.
Эк объяснил причину изменения в видеообращении на X, подчеркнув, что пришло время. Он отметил, как соучредители расширили видеоподкасты и другие успешные продукты Spotify, и что Spotify получает прибыль уже более года. Эк также добавил, что будет участвовать в «крупных стратегических решениях», принимаемых Spotify, и помогать руководить соучредителями. Это изменение направлено на сосредоточение внимания на долгосрочной стратегии компании и оптимизацию структуры управления.