Sosial şəbəkədə təhqirlərə görə 6 nəfər məsuliyyətə cəlb edilib
Müasir dövrdə rəqəmsal transformasiya yalnız texnoloji yenilikləri deyil, həm də virtual mühitdə yeni davranış modellərini formalaşdırır.
Bununla bağlı Baş Prokurorluğun mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, son dövrlərdə ictimai xadimlər, vətəndaş cəmiyyətinin fəal üzvləri və müvafiq dövlət strukturları tərəfindən internet informasiya ehtiyatlarında cəmiyyətdə qəbul edilmiş birgə yaşayış qaydalarına və etik davranış standartlarına sadiqlik nümayiş etdirilməsinin vacibliyi geniş təbliğ edilməkdədir. Lakin təəssüflə qeyd olunmalıdır ki, bu sistemli çağırışlara məhəl qoymayan, cəmiyyətə qarşı açıqca hörmətsizlik nümayiş etdirən və milli-mənəvi dəyərlər sistemimizi hədəf alan müəyyən qrup şəxslər hələ də mövcuddur. İnternet informasiya məkanını dəyərsiz və əxlaq normalarına zidd paylaşımları və yayımları ilə çirkləndirən bu cür fəaliyyətlər, dövlət tərəfindən qorunan ictimaiyyətin mənəvi sağlamlığına ciddi təhdid yaradır.
Xüsusilə, ailə institutunun müqəddəsliyini sarsıdan, ailədaxili münasibətlərin təhrif edilmiş görüntülərini tirajlayan və normal ünsiyyət etikasına sığmayan ifadə tərzi nümayiş etdirən hallar kəskin hüquqi reaksiya doğurur.
Bu neqativ əməllərin qarşısının alınması məqsədilə qanunvericilik bazasında konkret tənzimləmə mexanizmləri müəyyən edilib. Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 510.2-ci maddəsinə əsasən, internet informasiya ehtiyatında və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkəsində kütləvi nümayiş etdirildiyi halda:
- ictimai mənəviyyatı təhqir edən və cəmiyyətə açıqca hörmətsizlik ifadə edən hərəkətlərin edilməsi;
- əxlaqsız ifadələrin səsləndirilməsi və ya belə məzmun təəssüratı yaradan jestlərin edilməsi;
- insan bədəninin hissələrinin əxlaq normalarına və milli-mənəvi dəyərlərə zidd formada göstərilməsi ciddi inzibati məsuliyyət yaradır.
Baş Prokurorluğun Cinayət təqibindən kənar icraatlar idarəsi tərəfindən həyata keçirilən hüquqi tədbirləri çərçivəsində sözügedən maddənin tələblərini pozaraq mənəviyyatı təhqir edən hərəkətlərə yol vermiş 6 nəfər müəyyən olunaraq inzibati məsuliyyətə cəlb edilib. Aparılan hüquqi icraatın nəticəsi olaraq, aidiyyəti məhkəmələr tərəfindən onlardan 4-ü barəsində inzibati həbs, 2-si barəsində isə inzibati cərimə tənbeh növləri tətbiq olunub.
“Göstərilənləri nəzərə alaraq, Baş Prokurorluq vətəndaşlarımıza müraciət edərək bir daha bildirir ki, virtual məkan hüquqdan kənar və ya nəzarətsiz bir zona deyil. Ona görə də vətəndaşlarımızı, xüsusilə sosial şəbəkə istifadəçilərini bu kimi neqativ davranışlardan uzaq durmağa, internet resurslarından istifadə zamanı etik normalara və qanunvericiliyin tələblərinə ciddi riayət etməyə səsləyirik. Unutmayın ki, hər bir kəs rəqəmsal mühitdə etdiyi çağırış və paylaşdığı məzmuna görə qanunla məsuliyyət daşıyır. Milli mənəviyyatımızı hədəf alan hər bir qanunazidd əmələ qarşı bundan sonra da ciddi tədbirlər görüləcək”, -deyə məlumatda qeyd olunub.

6 человек привлечены к ответственности за оскорбления в социальных сетях
В современную эпоху цифровая трансформация формирует не только технологические инновации, но и новые модели поведения в виртуальной среде.
В связи с этим, по информации пресс-службы Генеральной прокуратуры, в последнее время общественными деятелями, активными членами гражданского общества и соответствующими государственными структурами широко пропагандируется важность демонстрации приверженности общепринятым нормам совместного проживания и этическим стандартам поведения в интернет-ресурсах. Однако следует с сожалением отметить, что все еще существуют определенные группы лиц, игнорирующие эти системные призывы, демонстрирующие явное неуважение к обществу и нацеленные на нашу систему национальных и моральных ценностей. Такая деятельность, загрязняющая интернет-пространство обесцененными и противоречащими нормам морали публикациями и трансляциями, создает серьезную угрозу для морального здоровья общества, охраняемого государством.
Особенно случаи, подрывающие святость института семьи, распространяющие искаженные образы внутрисемейных отношений и демонстрирующие стиль выражения, не соответствующий нормам цивилизованного общения, вызывают резкую правовую реакцию.
Для предотвращения этих негативных действий в законодательной базе определены конкретные механизмы регулирования. Согласно статье 510.2 Кодекса об административных правонарушениях Азербайджанской Республики, в случае массового показа в интернет-ресурсах или информационно-телекоммуникационных сетях:
- совершение действий, оскорбляющих общественную мораль и выражающих явное неуважение к обществу;
- произнесение нецензурных выражений или совершение жестов, создающих впечатление такого содержания;
- демонстрация частей человеческого тела в форме, противоречащей нормам морали и национально-нравственным ценностям, влечет за собой серьезную административную ответственность.
В рамках правовых мер, осуществляемых Управлением по исполнению уголовных преследований Генеральной прокуратуры, были установлены и привлечены к административной ответственности 6 лиц, нарушивших требования указанной статьи и допустивших действия, оскорбляющие мораль. По результатам проведенного правового производства соответствующими судами в отношении 4 из них были применены виды наказания в виде административного ареста, а в отношении 2 – в виде административного штрафа.
«Учитывая вышеизложенное, Генеральная прокуратура еще раз обращается к нашим гражданам и заявляет, что виртуальное пространство не является зоной, свободной от права, или бесконтрольной зоной. Поэтому мы призываем наших граждан, особенно пользователей социальных сетей, воздерживаться от подобных негативных поведенческих моделей, строго соблюдать этические нормы и требования законодательства при использовании интернет-ресурсов. Не забывайте, что каждый несет юридическую ответственность за свои призывы и публикуемый контент в цифровой среде. Против каждого противоправного деяния, нацеленного на нашу национальную мораль, и впредь будут приниматься строгие меры», - говорится в сообщении.