Slovakiya və Azərbaycan arasında formalaşan tərəfdaşlıq təkcə siyasi təmaslara deyil, qarşılıqlı etimada, bir-birinin müstəqilliyinə və gələcəyə yönəlmiş strateji hədəflərə söykənir
Slovakiya-Azərbaycan münasibətlərinin mühüm dayağı əlbəttə ki enerji sahəsidir. Azərbaycan qazının ötən ildən etibarən Slovakiyaya tədarük olunması iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsi üçün yeni imkanlar açıb. Bu əlbəttə ki, Slovakiya üçün mühüm strateji əhəmiyyət kəsb edir. Belə ki, Azərbaycan 14 ölkəyə qaz ixrac edir və ümumi ixracın demək olar ki yarısı Avropa İttifaqının payına düşür. Yeni yataqların istismarı da Mərkəzi Avropanın enerji təhlükəsizliyini daha etibarlı edir. Eyni zamanda Azərbaycanın artan yaşıl enerji potensialı bu sahədə böyük imkanlar yaradır. Slovakiya şirkətlərinin bu prosesə qoşula biləcəyi perspektivli əməkdaşlıq xətti isə artıq formalaşmaqdadır. Bundan başqa hər iki ölkə müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlığı prioritet hesab edir. Əlbəttə ki, Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin bildirdiyi kimi, məqsəd hərbi əməliyyatlar deyil, texnologiya və sənaye imkanlarını birləşdirərək yeni, rəqabət qabiliyyətli məhsullar yaratmaqdır.
Çünki, Slovakiyanın qabaqcıl texnologiyaları Azərbaycanın maliyyə və istehsal imkanları ilə birləşərək dünya bazarına çıxarıla biləcək məhsulların hazırlanmasını mümkün edir. Artıq bir sıra layihələr üzrə praktik işlər aparılır ki, bu da iki ölkə arasında etimadın və uzunmüddətli əməkdaşlığın güclü göstəricisidir.
Nəqliyyat və logistika sahəsində də Azərbaycan-Slovakiya əməkdaşlığı qeyd etmək olar. Belə ki, Azərbaycan Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində əsas rola malikdir və nəqliyyat dəhlizinin əsas həlqəsi kimi çıxış edir. Orta Dəhliz üzərindən keçən marşrutlar Avrasiya məkanında ən təhlükəsiz və davamlı tranzit imkanlarını yaradır. Bu potensial Slovakiya üçün də böyük iqtisadi faydalar vəd edir. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin fikrincə, qarşıdakı illərdə bu istiqamətə yönələcək investisiyalar iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsini və iqtisadi əlaqələri daha da genişləndirməsinə yol açacaqdır. Cənab İlham Əliyevin bu günlərdə Slovakiyaya etdiyi rəsmi səfəri bir çox aspektlərdən mühüm əhəmiyyətə malik idi. Belə ki, səfər çərçivəsində bir-sıra sahələrlə bağlı yeni sənədlər də imzalanmışdır. İmzalanan sənədlər hər iki ölkənin münasibətlərinin gələcək əməkdaşlıq xəttini daha geniş və davamlı olacağından xəbər verir.
Bütün bu məqamlar onu göstərir ki, Slovakiya və Azərbaycan arasında formalaşan tərəfdaşlıq təkcə siyasi təmaslara deyil, qarşılıqlı etimada, bir-birinin müstəqilliyinə və gələcəyə yönəlmiş strateji hədəflərə söykənir. Bu dostluq əsasında qurulan əməkdaşlıq regionda sabitliyin, Avropada enerji təhlükəsizliyinin və Avrasiya boyunca iqtisadi inteqrasiyanın güclənməsinə xidmət edən real bir siyasət modeli kimi dəyərləndirilə bilər.

Партнерство, формирующееся между Словакией и Азербайджаном, основано не только на политических контактах, но и на взаимном доверии, независимости друг друга и стратегических целях, направленных в будущее.
Важной опорой словацко-азербайджанских отношений, безусловно, является энергетическая сфера. Поставки азербайджанского газа в Словакию с прошлого года открыли новые возможности для расширения экономического сотрудничества между двумя странами. Это, конечно, имеет важное стратегическое значение для Словакии. Азербайджан экспортирует газ в 14 стран, и почти половина общего экспорта приходится на Европейский Союз. Разработка новых месторождений делает энергетическую безопасность Центральной Европы еще более надежной. В то же время растущий потенциал Азербайджана в области «зеленой» энергетики создает большие возможности в этой сфере. Перспективное направление сотрудничества, в котором могут участвовать словацкие компании, уже формируется. Кроме того, обе страны считают сотрудничество в сфере оборонной промышленности приоритетным. Конечно, как отметил наш уважаемый Президент господин Ильхам Алиев, цель состоит не в военных действиях, а в создании новых, конкурентоспособных продуктов путем объединения технологических и промышленных возможностей.
Поскольку передовые технологии Словакии в сочетании с финансовыми и производственными возможностями Азербайджана позволяют создавать продукты, которые могут быть выведены на мировой рынок. Уже ведется практическая работа по ряду проектов, что является сильным показателем доверия и долгосрочного сотрудничества между двумя странами.
Стоит отметить и сотрудничество Азербайджана и Словакии в области транспорта и логистики. Азербайджан играет ключевую роль в транспортном коридоре Восток-Запад и выступает как основное звено транспортного коридора. Маршруты, проходящие через Средний коридор, создают самые безопасные и устойчивые транзитные возможности в Евразии. Этот потенциал обещает большие экономические выгоды и для Словакии. По мнению главы государства господина Ильхама Алиева, инвестиции, направленные в этом направлении в ближайшие годы, приведут к дальнейшему расширению товарооборота и экономических связей между двумя странами. Официальный визит господина Ильхама Алиева в Словакию в эти дни имел важное значение по многим аспектам. Так, в рамках визита был подписан ряд новых документов по различным областям. Подписанные документы свидетельствуют о том, что будущее сотрудничество между двумя странами будет более широким и устойчивым.
Все эти моменты показывают, что партнерство, формирующееся между Словакией и Азербайджаном, основано не только на политических контактах, но и на взаимном доверии, независимости друг друга и стратегических целях, направленных в будущее. Это сотрудничество, построенное на дружбе, может быть оценено как реальная модель политики, способствующая укреплению стабильности в регионе, энергетической безопасности в Европе и экономической интеграции по всей Евразии.