Şirkət rəhbərləri yaxın ildə süni intellekt sərmayələrini artıracaq
Beynəlxalq sorğular göstərir ki, iri şirkətlərin rəhbərləri süni intellekt layihələrinin hələ gözlənilən səviyyədə gəlir gətirməməsinə baxmayaraq, 2026‑cı ildə bu sahəyə yatırımları artırmaq niyyətindədirlər. Teneo tərəfindən 350‑dən çox ictimai şirkət rəhbəri arasında aparılan sorğu biznes mühitində gözləntilərlə real nəticələr arasındakı fərqin böyüdüyünü ortaya qoyur.
Redaksiya xəbər verir ki, sorğu nəticələrinə görə rəhbərlərin 68 faizi süni intellektə ayrılan büdcəni artırmağı planlaşdırır, halbuki hazırkı layihələrin yarıdan azı müsbət maliyyə nəticəsi verib. Bu vəziyyət bazarlarda qeyri‑müəyyənlik yaradır və xüsusilə institusional investorların qısa müddətli gəlir tələbləri ilə rəhbərlərin daha uzunmüddətli yanaşması arasında ciddi uyğunsuzluq diqqət çəkir.
Qeyd olunur ki, şirkətlər süni intellektdən marketinq və müştəri xidmətlərində effektli şəkildə yararlansa da, təhlükəsizlik, hüquqi proseslər və insan resursları kimi sahələrdə risklər səbəbindən eyni uğuru əldə edə bilmirlər. İri müəssisələrdə rəhbərlərin 84 faizi süni intellektin geri dönüş müddətinin altı aydan uzun çəkəcəyini bildirir.
Maraqlı məqam odur ki, rəhbərlərin 67 faizi süni intellektin başlanğıc səviyyəli iş yerlərinin sayını artıracağını düşünür. Bu, avtomatlaşdırmanın iş yerlərini daraldacağına dair geniş yayılmış fikirlə ziddiyyət təşkil edir və yeni iş kateqoriyalarının formalaşması ehtimalını gündəmə gətirir.
Analitik yanaşmalar isə süni intellekt xərclərinin hazırda daha çox infrastruktur quruculuğunu xatırlatdığını vurğulayır. Layihələrin uzunmüddətli dəyər yaratdığı bir şəraitdə şirkətlərin geri addım atmaqdan çəkinməsi, rəqabətdə geri qalma qorxusunun sərmayələri sürətləndirdiyini göstərir.

Международные опросы показывают, что руководители крупных компаний намерены увеличить инвестиции в искусственный интеллект (ИИ) в 2026 году, несмотря на то, что проекты ИИ пока не приносят ожидаемой прибыли. Опрос, проведенный Teneo среди более чем 350 руководителей публичных компаний, выявил растущий разрыв между ожиданиями и реальными результатами в бизнес-среде.
По данным редакции, 68% руководителей планируют увеличить бюджет, выделяемый на ИИ, хотя менее половины текущих проектов принесли положительные финансовые результаты. Эта ситуация создает неопределенность на рынках, и особенно заметно несоответствие между краткосрочными требованиями институциональных инвесторов к прибыли и более долгосрочным подходом руководителей.
Отмечается, что компании успешно используют ИИ в маркетинге и обслуживании клиентов, но не достигают такого же успеха в таких областях, как безопасность, юридические процессы и управление персоналом, из-за связанных с этим рисков. 84% руководителей крупных предприятий сообщают, что срок окупаемости ИИ составит более шести месяцев.
Интересно, что 67% руководителей считают, что ИИ увеличит количество рабочих мест начального уровня. Это противоречит распространенному мнению о том, что автоматизация сократит рабочие места, и поднимает вопрос о вероятности формирования новых категорий должностей.
Аналитические подходы подчеркивают, что расходы на ИИ в настоящее время больше напоминают строительство инфраструктуры. Тот факт, что компании не отказываются от проектов, создающих долгосрочную ценность, указывает на то, что страх отстать от конкурентов ускоряет инвестиции.