Sinqapurun ABŞ-nin yeni 15 faizlik tarifləri tətbiq etməsi nəticəsində regional rəqiblərindən üstünlüyü bir qədər azala bilər, lakin analitiklər bazarın bu dəyişikliyə davamlı olduğunu bildirirlər.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ-nin idxal mallarına tətbiq etdiyi yeni 15 faizlik ümumi tarif Sinqapurun regional rəqiblərinə nisbətən üstünlüyünü azalda bilər. JPMorgan Asset Management şirkətinin qlobal bazar strateqi Raisah Rasidin sözlərinə görə, "Tariflər geniş tətbiq edildiyi üçün Sinqapur rəqabət üstünlüyünü bir qədər itirir, çünki oyun meydanı hazırda 15 faiz səviyyəsindədir". RHB-nin baş iqtisadçısı Barnabas Qan da bu fikri dəstəkləyərək, "bərabər oyun meydanı"nın Sinqapurun ixrac rəqabət qabiliyyətinin bir hissəsini poza biləcəyini bildirib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp həftə sonu yeni tarif dərəcəsini elan etdi, lakin yeni tarifin necə tətbiq olunacağına dair detallar hələ açıqlanmayıb. Baş nazirin müavini Qan Kim Yonq bazar günü bildirib ki, Sinqapur Vaşinqtondan tariflər barədə aydınlıq istəyir və 15 faizlik dərəcənin Sinqapura tətbiq olunması ehtimalı var. Sinqapur əvvəllər 10 faizlik baza rüsumuna tabe idi, digər bəzi ölkələr isə daha yüksək qarşılıqlı tariflərlə üzləşirdi. Maybank Securities şirkətinin iqtisadçısı Brayan Li bildirib ki, artıma baxmayaraq, Sinqapurun effektiv tarif yükü regionda geniş fərqlə ən aşağı olaraq qalır. O qeyd edib ki, Sinqapurun ABŞ tariflərində təxminən 6,9 faizə qədər 1,8 faiz bəndi artım olacaq. "Bu effektiv tarif dərəcəsi ASEAN-da geniş fərqlə ən aşağı olaraq qalır", - deyə o bildirib və ötən ilki qarşılıqlı tariflərdən azad edilmələrin hələ də qüvvədə olduğunu qeyd edib. O əlavə edib: "Sinqapur ABŞ-ə göndərilən malların (yarımkeçiricilər, elektronika və əczaçılıq kimi) ən böyük payına malik olan ASEAN ölkəsi olaraq qalır. Azad edilmiş mallar Sinqapurun ABŞ-a göndərilən yüklərinin 60 faizindən çoxunu təşkil edir".
Standard Chartered şirkətinin baş iqtisadçısı Edvard Li əlavə edib ki, Sinqapurun rəqabət üstünlüyü "tarif dərəcəsi fərqlərinin ibtidai hesablanmasından kənara çıxır". "Rəqabət qabiliyyəti bir çox digər aspektləri, məsələn, institusional sabitlik, siyasətin etibarlılığı və sabitliyi, güclü maliyyə imkanları, əlaqə, məhsuldarlıq, təcrübəni əhatə edəcək", - deyə o bildirib. İqtisadi Strategiya İcmalı Sinqapurun müqayisəli üstünlüyünü daha da artırmağı hədəfləyir ki, ölkə yeni və inkişaf edən sektorlarda daha çox möhkəmlənsin. O əlavə edib: "Bu, iqtisadiyyatımızın davamlılığını yaxşılaşdırmağa kömək edəcək". RHB-nin cənab Qan həmçinin qeyd edib ki, Sinqapur dəqiq mühəndislik, aerokosmik komponentlər, əczaçılıq və digər yüksək dəyərli istehsal seqmentlərində güclü texniki imkanlara malikdir. O bildirib ki, bu güclü tərəflər "Sinqapuru fərqləndirməyə davam edir". O əlavə edib ki, bu üstünlüklər Sinqapurun etibarlı və etibarlı ticarət tərəfdaşı kimi reputasiyası ilə "daha da gücləndirilir".
Analitiklərin sözlərinə görə, Sinqapurun ehtiyac olduqda istifadə edə biləcəyi maliyyə ehtiyatları da var. Maybank-ın cənab Li qeyd edib ki, 2025-ci maliyyə ili üzrə büdcə profisiti gözləniləndən yüksək olub və lazım gələrsə, ondan istifadə etmək olar. O bildirib: "Sinqapurun iqtisadi təsirin yumşaldılması üçün əlavə dəstək tədbirləri həyata keçirmək üçün bol maliyyə ehtiyatları var". UOB-nin bazar strategiyası rəhbəri Henq Kun Hov bildirib ki, bu il güclü iqtisadi artım da gözlənilir. O, CNA938-ə bildirib: "Bizim çoxlu büdcəmiz var, çoxlu çevikliyimiz var". O bildirib ki, kiçik və orta sahibkarlara və ya ixracatçılara kömək lazımdırsa, yaxud işçilərə yardım lazımdırsa, Sinqapur dəstək göstərə biləcək. Bazar ertəsi günü Sinqapurun əsas Straits Times indeksi 0,47 faiz yüksəlib. Maybank Securities Singapore şirkətinin tədqiqat rəhbəri Tilan Vikramasinqhe bildirib ki, Sinqapur üçün ümumi təsiri qiymətləndirmək hələ tezdir. O bildirib: "Biz hesab edirik ki, bazarlar yeni tarifin tətbiqi və bunun mövcud ticarət sazişləri üçün nə demək olduğu barədə daha çox aydınlıq gözləyir". Lakin o, nikbinliklə yanaşaraq qeyd edib ki, Sinqapur bazarı qlobal geosiyasi qeyri-müəyyənlikdən ümumilikdə faydalanıb. O bildirib: "Bu, siyasət, maliyyə və siyasi sabitliklə bağlı müəyyənlik mükafatı təklif edir" və əlavə edib ki, son 2026-cı il büdcəsi bazarın davamlılığı üçün əlavə dəstək verib.
Tiger Fund Management şirkətinin baş direktoru Ceremi Tan bildirib ki, Sinqapur davamlı və müdafiəçidir. O, CNA-nın Asia First proqramına bildirib: "Qeyri-sabit dövrlərdə Sinqapura çoxlu kapital axını olub. Çoxlu "blue chips" var, investorların bu cür qeyri-sabitlikdə rahatlıq tapdığı çoxlu (dividentlər) var". JP Morgan Asset Management şirkətindən olan xanım Rasid bildirib ki, investorlar qabaqcıl yarımkeçirici qablaşdırma, süni intellekt tətbiqləri və tətbiqi, yaşıl enerji kimi davamlı tendensiyalara diqqət yetirməlidirlər. O bildirib ki, bunlar yarımkeçirici və telekommunikasiya ilə bağlı səhmlər üçün əlverişli ola bilər.

Преимущество Сингапура перед региональными конкурентами может несколько снизиться из-за введения США новых 15-процентных тарифов, однако аналитики считают, что рынок устойчив к этим изменениям.
Как сообщает Redaksiya, новые общие 15-процентные тарифы США на импортные товары могут уменьшить преимущество Сингапура перед региональными конкурентами. По словам Раисы Расид, глобального рыночного стратега JPMorgan Asset Management, «поскольку тарифы применяются широко, Сингапур теряет часть своего конкурентного преимущества, так как игровое поле теперь находится на уровне 15 процентов». Главный экономист RHB Барнабас Ган также поддержал это мнение, заявив, что «равное игровое поле» может подорвать часть экспортной конкурентоспособности Сингапура.
Президент США Дональд Трамп объявил о новой ставке тарифа в выходные, но детали того, как будет применяться новый тариф, еще не раскрыты. Заместитель премьер-министра Кан Йонг заявил в воскресенье, что Сингапур ожидает от Вашингтона разъяснений по поводу тарифов, и существует вероятность того, что ставка в 15 процентов будет применена к Сингапуру. Ранее Сингапур подпадал под базовую пошлину в 10 процентов, в то время как некоторые другие страны сталкивались с более высокими ответными тарифами. Экономист Maybank Securities Брайан Ли отметил, что, несмотря на повышение, эффективная тарифная нагрузка Сингапура остается самой низкой в регионе с большим отрывом. Он отметил, что увеличение составит около 1,8 процентного пункта до примерно 6,9 процента в тарифах США. «Эта эффективная ставка тарифа остается самой низкой в АСЕАН с большим отрывом», — сказал он, отметив, что освобождения от ответных тарифов прошлого года все еще действуют. Он добавил: «Сингапур остается страной АСЕАН с самой большой долей товаров, отправляемых в США (таких как полупроводники, электроника и фармацевтика). Освобожденные товары составляют более 60 процентов грузов Сингапура, отправляемых в США».
Главный экономист Standard Chartered Эдвард Ли добавил, что конкурентное преимущество Сингапура «выходит за рамки простого расчета разницы в тарифных ставках». «Конкурентоспособность охватывает множество других аспектов, таких как институциональная стабильность, надежность и предсказуемость политики, сильные финансовые возможности, связь, производительность, опыт», — сказал он. Обзор экономической стратегии направлен на дальнейшее повышение сравнительного преимущества Сингапура, чтобы страна могла укрепиться в новых и развивающихся секторах. Он добавил: «Это поможет улучшить устойчивость нашей экономики». Г-н Ган из RHB также отметил, что Сингапур обладает сильными техническими возможностями в области точного машиностроения, аэрокосмических компонентов, фармацевтики и других сегментов производства с высокой добавленной стоимостью. Он заявил, что эти сильные стороны «продолжают выделять Сингапур». Он добавил, что эти преимущества «еще больше укрепляются» репутацией Сингапура как надежного и заслуживающего доверия торгового партнера.
По словам аналитиков, у Сингапура также есть финансовые резервы, которые он может использовать при необходимости. Г-н Ли из Maybank отметил, что профицит бюджета на 2025 финансовый год оказался выше ожидаемого и может быть использован при необходимости. Он заявил: «У Сингапура есть достаточные финансовые резервы для принятия дополнительных мер поддержки для смягчения экономического воздействия». Хенг Кун Хоу, руководитель отдела рыночной стратегии UOB, заявил, что в этом году также ожидается сильный экономический рост. Он сказал CNA938: «У нас есть большой бюджет, у нас есть большая гибкость». Он заявил, что Сингапур сможет оказать поддержку, если потребуется помощь малым и средним предприятиям или экспортерам, или если потребуется помощь работникам. В понедельник основной индекс Straits Times Сингапура вырос на 0,47 процента. Тилан Викрамасингхе, руководитель отдела исследований Maybank Securities Singapore, заявил, что еще слишком рано оценивать общее воздействие на Сингапур. Он сказал: «Мы считаем, что рынки ждут большей ясности относительно применения нового тарифа и того, что это означает для существующих торговых соглашений». Однако он выразил оптимизм, отметив, что сингапурский рынок в целом выиграл от глобальной геополитической неопределенности. Он сказал: «Это предлагает премию за определенность в отношении политики, финансов и политической стабильности», добавив, что последний бюджет на 2026 год обеспечил дополнительную поддержку устойчивости рынка.
Джереми Тан, главный исполнительный директор Tiger Fund Management, заявил, что Сингапур устойчив и оборонительный. Он сказал программе Asia First на CNA: «В периоды нестабильности в Сингапур наблюдался значительный приток капитала. Здесь много «голубых фишек», много (дивидендов), в которых инвесторы находят утешение в такой нестабильности». Г-жа Расид из JP Morgan Asset Management заявила, что инвесторам следует сосредоточиться на устойчивых тенденциях, таких как передовая упаковка полупроводников, приложения искусственного интеллекта и их применение, а также зеленая энергетика. Она сказала, что это может быть выгодно для акций, связанных с полупроводниками и телекоммуникациями.