Sığortaçılara fiziki məhdudiyyətli şəxslərlə davranış qaydalarına həsr olunmuş təlim keçilib
Yerli sığorta şirkətlərinin əməkdaşlarına fiziki məhdudiyyətli şəxslərin sığorta şirkətlərində lazımi səviyyədə xidmətlə təmin edilməsi məqsədilə təşkil olunmuş silsilə təlimlər uğurla yekunlaşıb.
ASA-nın verdiyi məlumata görə, sığortaçılar üçün fiziki məhdudiyyətli şəxslərin sığorta şirkətlərində lazımi səviyyədə xidmətlə təmin edilməsi məqsədilə işçi heyətinə zəruri olan bacarıqların inkişaf etdirilməsi istiqamətində keçilən təlimlər, “Maliyyə savadlılığının artırılması istiqamətində 2026-cı il fəaliyyət planı”na əsasən Azərbaycan Mərkəzi Bankının cari il üzrə strategiyasına əsaslanaraq Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası və ASA Tədris Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
50-yə yaxın sığortaçının iştirak etdiyi və ASA Tədris Mərkəzinin direktoru, peşəkar təlimçi Pərviz Quliyev tərəfindən keçilən təlimlərdə dinləyicilərə xüsusi həssas əhali qrupu ilə davranış qaydaları, o cümlədən, fiziki məhdudiyyətli müştərilərə xidmət zamanı tibbi yox, sosial yanaşmanın üstünlükləri və incəlikləri tədris edilib.
Təlimlərin yekununda iştirakçılara xüsusi sertifikatlar təqdim olunub.
ASA-dan bildirilir ki, xüsusi həssas əhalinin maliyyə-sığorta xidmətlərinə əlçatanlıq səviyyəsinin daha da artırılması məqsədilə bu kimi təlimlərin cari il ərzində növbəti mərhələlərdə də davamlı olaraq təşkil ediləcəyi nəzərdə tutulur.

Успешно завершилась серия тренингов, организованных для сотрудников местных страховых компаний с целью обеспечения надлежащего уровня обслуживания лиц с ограниченными физическими возможностями в страховых компаниях.
По сообщению ASA, тренинги, направленные на развитие необходимых навыков у сотрудников для обеспечения надлежащего уровня обслуживания лиц с ограниченными физическими возможностями в страховых компаниях, были проведены совместно Азербайджанской ассоциацией страховщиков и Учебным центром ASA в соответствии со стратегией Центрального банка Азербайджана на текущий год, основанной на «Плане действий по повышению финансовой грамотности на 2026 год».
На тренингах, в которых приняли участие около 50 страховщиков и которые провел директор Учебного центра ASA, профессиональный тренер Парвиз Гулиев, слушателям были преподаны правила поведения с особо уязвимыми группами населения, в том числе преимущества и тонкости социального подхода вместо медицинского при обслуживании клиентов с ограниченными физическими возможностями.
По итогам тренингов участникам были вручены специальные сертификаты.
В ASA сообщают, что для дальнейшего повышения уровня доступности финансовых и страховых услуг для особо уязвимых слоев населения планируется продолжение подобных тренингов в последующие этапы в течение текущего года.