Sığortaçılara fiziki məhdudiyyətli şəxslərlə davranış qaydalarına həsr olunmuş təlim keçilib
Yerli sığorta şirkətlərinin əməkdaşlarına fiziki məhdudiyyətli şəxslərin sığorta şirkətlərində lazımi səviyyədə xidmətlə təmin edilməsi məqsədilə təşkil olunmuş silsilə təlimlər uğurla yekunlaşıb.
ASA-nın verdiyi məlumata görə, sığortaçılar üçün fiziki məhdudiyyətli şəxslərin sığorta şirkətlərində lazımi səviyyədə xidmətlə təmin edilməsi məqsədilə işçi heyətinə zəruri olan bacarıqların inkişaf etdirilməsi istiqamətində keçilən təlimlər, “Maliyyə savadlılığının artırılması istiqamətində 2026-cı il fəaliyyət planı”na əsasən Azərbaycan Mərkəzi Bankının cari il üzrə strategiyasına əsaslanaraq Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası və ASA Tədris Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
50-yə yaxın sığortaçının iştirak etdiyi və ASA Tədris Mərkəzinin direktoru, peşəkar təlimçi Pərviz Quliyev tərəfindən keçilən təlimlərdə dinləyicilərə xüsusi həssas əhali qrupu ilə davranış qaydaları, o cümlədən, fiziki məhdudiyyətli müştərilərə xidmət zamanı tibbi yox, sosial yanaşmanın üstünlükləri və incəlikləri tədris edilib.
Təlimlərin yekununda iştirakçılara xüsusi sertifikatlar təqdim olunub.
ASA-dan bildirilir ki, xüsusi həssas əhalinin maliyyə-sığorta xidmətlərinə əlçatanlıq səviyyəsinin daha da artırılması məqsədilə bu kimi təlimlərin cari il ərzində növbəti mərhələlərdə də davamlı olaraq təşkil ediləcəyi nəzərdə tutulur.

Training Held for Insurers on Behavior Guidelines for Persons with Physical Disabilities
A series of training sessions organized to ensure that employees of local insurance companies provide adequate services to persons with physical disabilities have successfully concluded. According to ASA, the training sessions, held to develop the necessary skills for staff to provide adequate services to persons with physical disabilities at insurance companies, were jointly organized by the Azerbaijan Insurers Association and the ASA Training Center, based on the Azerbaijan Central Bank's strategy for the current year within the framework of the "2026 Action Plan for Increasing Financial Literacy".
In the training sessions, attended by nearly 50 insurers and conducted by the director of the ASA Training Center and professional trainer Parviz Guliyev, participants were taught the rules of conduct with particularly vulnerable population groups, including the advantages and nuances of a social approach over a medical one when serving clients with physical disabilities.
Upon completion of the training, participants were awarded special certificates.
ASA announced that further stages of such training are planned to be organized continuously throughout the current year with the aim of further increasing the accessibility of financial and insurance services for particularly vulnerable populations.