Səudiyyə Ərəbistanının Midad Energy şirkəti LUKOIL-un bütün hədəf xarici aktivlərini almaq niyyəti ilə razılaşma imzalayıb. Müqavilə beynəlxalq enerji bazarında mühüm hadisə kimi qiymətləndirilir və tərəflər arasında ilkin razılaşmanın əldə olunduğunu göstərir.
Redaksiya Reuters-a istinadla xəbər verir ki, şirkət aktivlər üçün ödənişi nağd şəkildə həyata keçirməyə razılıq verib və vəsait tənzimləyici orqanların icazəsi alınana qədər xüsusi eskrou hesabında yerləşdiriləcək. Bu mexanizm əməliyyatın hüquqi baxımdan tam təsdiqlənməsinə qədər maliyyə təhlükəsizliyini təmin etməyə yönəlib.
Məlumata görə, 29 yanvar tarixində LUKOIL ABŞ investisiya fondu Carlyle ilə Lukoil International GmbH-nin satışı üzrə ilkin razılaşma imzalayıb. Bununla yanaşı, şirkət digər potensial alıcılarla da danışıqlar apardığını açıqlayıb.
Analitiklərin fikrincə, bir neçə potensial alıcının prosesdə iştirakı aktivlərin bazar dəyərinin yüksəlməsinə səbəb ola bilər. Enerji sektorunda baş verən bu dəyişikliklər geosiyasi və maliyyə amillərinin təsiri altında qlobal aktivlərin yenidən bölüşdürülməsi prosesinin davam etdiyini göstərir.

Саудовская компания Midad Energy подписала соглашение о намерении приобрести все целевые зарубежные активы ЛУКОЙЛа. Сделка оценивается как важное событие на международном энергетическом рынке и свидетельствует о достижении предварительной договоренности между сторонами.
Как сообщает редакция со ссылкой на Reuters, компания согласилась осуществить оплату активов в денежной форме, и средства будут размещены на специальном эскроу-счете до получения разрешений регулирующих органов. Этот механизм направлен на обеспечение финансовой безопасности до полного юридического подтверждения сделки.
Согласно информации, 29 января ЛУКОЙЛ подписал предварительное соглашение о продаже Lukoil International GmbH с американским инвестиционным фондом Carlyle. Наряду с этим, компания заявила о ведении переговоров и с другими потенциальными покупателями.
По мнению аналитиков, участие нескольких потенциальных покупателей в процессе может привести к росту рыночной стоимости активов. Эти изменения в энергетическом секторе свидетельствуют о продолжающемся процессе перераспределения глобальных активов под влиянием геополитических и финансовых факторов.