Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti (SBU) Rusiya büdcəsinə neft dollarlarının daxil olmasını azaltmaq və bununla da Ukraynaya qarşı müharibəni maliyyələşdirmə qabiliyyətini zəiflətmək məqsədilə fəal işlərini davam etdirir. Bu, Rusiyanın müharibə üçün çalışan heç bir obyektinin, yerindən asılı olmayaraq, təhlükəsiz olmadığını göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, dekabrın 11-də hücum nəticəsində "Filanovski" adına platforma tərəfindən xidmət göstərilən 20-dən çox neft və qaz quyusunda hasilat dayandırılıb. Dekabrın 12-də SBU-nun pilotsuz uçuş aparatları hər iki platformada kritik avadanlıqlara zərər vurub, bu da istehsal proseslərinin dayandırılmasına səbəb olub.
SBU-nun "Alfa" xüsusi əməliyyatlar mərkəzinin uzaqmənzilli dronları son bir həftə ərzində üçüncü dəfədir ki, Xəzər dənizində fəaliyyət göstərən "Lukoyl-Nijnevoljneft" şirkətinin neft hasilatı platformalarına zərbə endirib. "Filanovski" yatağı Rusiyada və Rusiya sektorunda Xəzər dənizində kəşf edilmiş ən böyük yataqlardan biridir. Onun ehtiyatları 129 milyon ton neft və 30 milyard kubmetr qaz təşkil edir. Müsahibin sözlərinə görə, SBU-nun pilotsuz uçuş aparatlarının hücumu nəticəsində obyektin kritik əhəmiyyətli avadanlığına zərər dəyib, istehsal prosesləri dayandırılıb.
Xüsusi xidmətdəki mənbələrin UNİAN-a verdiyi məlumata görə, bu dəfə zərbə Korçaqin adına neft-qaz kondensat yatağında yerləşən platformaya endirilib. UNİAN-ın məlumatına görə, dekabrın 11 və 12-də SBU-nun dronları artıq "Filanovski" və "Korçaqin" adına neft hasilatı platformalarına zərbə endirmişdi. Nəticədə obyektin kritik əhəmiyyətli avadanlığına zərər dəyib, istehsal prosesləri dayandırılıb.

СБУ наносит удары по российским нефтяным платформам
Служба безопасности Украины (СБУ) продолжает активную работу, направленную на сокращение поступления нефтедолларов в российский бюджет и, как следствие, ослабление его способности финансировать войну против Украины. Это демонстрирует, что ни один объект, работающий на войну России, не является безопасным, независимо от его местоположения.
Редакция сообщает, что в результате атаки 11 декабря была остановлена добыча на более чем 20 нефтегазовых скважинах, обслуживаемых платформой имени «Филановского». 12 декабря беспилотники СБУ нанесли удары по критически важному оборудованию на обеих платформах, что привело к остановке производственных процессов.
Дальнобойные дроны «Альфа» спеццентра СБУ в третий раз за последнюю неделю нанесли удары по нефтедобывающим платформам компании «Лукойл-Нижневолжнефть», действующим в Каспийском море. Месторождение «Филановского» является одним из крупнейших, открытых в России и в российской части Каспийского моря. Его запасы составляют 129 миллионов тонн нефти и 30 миллиардов кубометров газа. По словам собеседника, в результате атаки беспилотников СБУ было повреждено критически важное оборудование объекта, остановлены производственные процессы.
По данным источников в спецслужбе, предоставленных УНИАН, на этот раз удар был нанесен по платформе, расположенной на нефтегазоконденсатном месторождении имени Корчагина. По информации УНИАН, 11 и 12 декабря дроны СБУ уже наносили удары по нефтедобывающим платформам имени «Филановского» и «Корчагина». В результате было повреждено критически важное оборудование объекта, остановлены производственные процессы.