Sandunun Rumıniya ilə birləşmə bəyanatı siyasi müzakirələrə səbəb olub
Moldova Prezidenti Maya Sandu bildirib ki, mümkün referendum keçirilərsə, Rumıniya ilə birləşmənin lehinə səs verəcək. O, bu fikirləri The Rest Is Politics adlı podkastda səsləndirib və şəxsi mövqeyini açıq şəkildə ifadə edib.
Redaksiya xəbər verir ki, prezident Sandu açıqlamasında belə bir referendumun baş tutacağı təqdirdə seçimini gizlətməyəcəyini vurğulayıb və Rumıniya ilə birləşməni dəstəkləyəcəyini deyib.
Onun sözlərinə görə, mövcud beynəlxalq şəraitdə kiçik dövlətlər üçün suverenliyi və demokratik idarəetməni qorumaq getdikcə çətinləşir. Sandu bu kontekstdə regionda və qlobal miqyasda artan qeyri-sabitliyə diqqət çəkib.
Moldova prezidentinin fikrincə, ölkə mürəkkəb xarici çağırışlarla üzləşir və bu amillər gələcək strateji seçimlərin müzakirəsini zəruri edir. O, cəmiyyət daxilində bu mövzuda açıq və məsuliyyətli dialoqun vacibliyini qeyd edib.

Президент Молдовы Майя Санду заявила, что проголосует за объединение с Румынией, если будет проведен референдум. Она высказала это мнение в подкасте The Rest Is Politics, открыто выразив свою личную позицию.
Редакция сообщает, что президент Санду подчеркнула в своем заявлении, что не будет скрывать свой выбор, если такой референдум состоится, и заявила, что поддержит объединение с Румынией.
По ее словам, в нынешних международных условиях малым государствам становится все труднее сохранять суверенитет и демократическое управление. Санду обратила внимание на растущую нестабильность в регионе и в глобальном масштабе в этом контексте.
По мнению президента Молдовы, страна сталкивается со сложными внешними вызовами, и эти факторы делают необходимым обсуждение будущих стратегических выборов. Она отметила важность открытого и ответственного диалога по этой теме в обществе.