Samsung "Project Moohan" dəbilqəsini təqdim edir, rəqabət artır
Samsung şirkəti qarışıq reallıq dəbilqəsi olan "Project Moohan" haqqında daha çox məlumatı açıqlamağa hazırlaşır. Şirkət oktyabrın 21-də saat 22:00-da baş tutacaq yeni "Worlds Wide Open" Galaxy tədbirini elan etdi və burada cihaz haqqında detalları açıqlamağı vəd edir.
Redaksiya məlumat verir ki, dəbilqə Samsung, Google və Qualcomm tərəfindən hazırlanmış yeni qarışıq reallıq platforması olan Android XR-də işləyəcək və Samsung-un dediyinə görə, "form faktorları üzrə miqyaslaşdırılmaq, süni intellekti immersiv, gündəlik təcrübələrin mərkəzinə gətirmək üçün nəzərdə tutulub". Həmkarım Viktoriya Sonq ilk olaraq dəbilqəni və Android XR-i 2024-cü ilin sonlarında sınadı və demək olar ki, bir il sonra Samsung dəbilqənin tam istifadəyə verilməsinə hazırdır.
Samsung bildirir ki, "Project Moohan, açıq və miqyaslana bilən Android XR platforması üçün hazırlanmış çığır açan ilk məhsuldur və gündəlik faydalılığı immersiv yeni təcrübələrlə mükəmməl şəkildə birləşdirir". "Bu, XR-nin əsl potensialının canlandığı, tamamilə yeni bir imkanlar ölçüsünün açıldığı yerdir".
Tədbir, Apple-ın daha sürətli çip ilə təchiz edilmiş yeni Vision Pro dəbilqəsinin yeni versiyasını təqdim etməyə yaxın olduğu barədə məlumatlar fonunda elan edilir. Yeni Vision Pro-ya bənzəyən bir dəbilqə də FCC sənədlərində görünüb. Lakin Apple, dəbilqələrdən kənara çıxaraq yeni bir məhsul növünə baxmağa başlaya bilər; o, görünür, smart eynəklər üzərində inkişafı prioritetləşdirmək üçün Vision Pro-nun daha yüngül versiyası üzərindəki işi dayandırıb.
Oktyabrın 14-də yenilənmə: Samsung-dan əlavə detallar əlavə edildi.
Nəticə etibarilə, Samsung-un "Project Moohan" dəbilqəsinin təqdimatı qarışıq reallıq sahəsində mühüm bir addım olacaq. Bu, Android XR platforması üzərində qurulmuş və süni intellektin inteqrasiyası ilə gündəlik istifadəyə uyğunlaşdırılmış yeni bir cihazdır. Eyni zamanda, Apple-ın yeni Vision Pro versiyası üzərində çalışması və smart eynəklərə yönəlməsi, bu sahədəki rəqabətin artdığını göstərir. Bu hadisələr, qarışıq reallıq texnologiyalarının gələcəyi üçün maraqlı perspektivlər vəd edir.

Samsung is preparing to reveal more information about its mixed reality headset, "Project Moohan." The company announced a new "Worlds Wide Open" Galaxy event, set to take place on October 21st at 10:00 PM, where it promises to disclose details about the device.
Redaksiya reports that the headset will run on Android XR, a new mixed reality platform developed by Samsung, Google, and Qualcomm, and according to Samsung, it is "designed to scale across form factors, bringing AI to the center of immersive, everyday experiences." My colleague Victoria Song first tried the headset and Android XR in late 2024, and almost a year later, Samsung is ready for the full launch of the headset.
Samsung states that "Project Moohan is the groundbreaking first product designed for the open and scalable Android XR platform, seamlessly blending everyday utility with immersive new experiences." "This is where the true potential of XR comes alive, unlocking an entirely new dimension of possibilities."
The event is announced amidst reports that Apple is close to introducing a new version of its Vision Pro headset, equipped with a faster chip. A headset resembling the new Vision Pro has also appeared in FCC documents. However, Apple may be looking beyond headsets to a new product category; it appears to have halted work on a lighter version of the Vision Pro to prioritize development on smart glasses.
Update on October 14: Additional details from Samsung added.
Consequently, the introduction of Samsung's "Project Moohan" headset will be a significant step in the field of mixed reality. This is a new device built on the Android XR platform and adapted for daily use with the integration of artificial intelligence. At the same time, Apple's work on a new Vision Pro version and its focus on smart glasses indicate increasing competition in this area. These developments promise interesting perspectives for the future of mixed reality technologies.