Samsung şirkətinin gələcək Galaxy S26 seriyası ilə təqdim olunacaq One UI 8.5, Samsung-un ötən il Galaxy S25 ailəsi və One UI 7.0 ilə təqdim etdiyi Audio Eraser funksiyasını əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirir. Yeni versiya ilə birlikdə bu funksiya artıq üçüncü tərəf tətbiqlərini də dəstəkləyəcək.
Redaksiya məlumat verir ki, Audio Eraser, süni intellekt vasitəsilə videolardakı arzuolunmaz fon səslərini təmizləyə bilən bir vasitədir. Bu vasitə, Qalereya tətbiqində video izləyərkən süni intellekt ikonasına toxunaraq aktivləşdirilir. Samsung-a görə, təkmilləşdirilmiş Audio Eraser artıq üçüncü tərəf tətbiqlərindəki canlı yayımlarda da fon səs-küyünü azalda bilir. Beləliklə, demək olar ki, izlədiyiniz hər canlı yayımda istifadə oluna bilər. Bu sayədə Audio Eraser, yalnız video redaktəsi zamanı istifadə olunan bir vasitə olmaqdan çıxaraq, gündəlik kontent istehlakında da işə yarayan bir xüsusiyyətə çevrilir. Samsung, YouTube, Netflix və Instagram kimi populyar tətbiqlər üçün dəstək təklif etdiyini bildirir.
Galaxy S26-da Audio Eraser necə istifadə olunur? Galaxy S26 və One UI 8.5 istifadəçiləri, canlı yayım izləyərkən Audio Eraser-ı sürətli parametrlər vasitəsilə aça bilərlər. Bu sistem, işləmə prinsipi baxımından Canlı Altyazı (Live Captions) xüsusiyyətinə bənzəyir. Xüsusiyyəti istifadə etmək üçün, video izləyərkən ekranın yuxarı hissəsindən aşağı sürüşdürərək sürətli parametrlər panelini açmaq və Audio Eraser ikonasına toxunmaq kifayətdir. Başlanğıcda Audio Eraser-ın yalnız Snapdragon 8 Elite prosessoru sayəsində işlədiyi bildirilmişdi. Lakin daha sonra One UI yeniləmələri ilə birlikdə Exynos prosessorlu Galaxy cihazlarına da gətirildi.

Samsung представляет новшество: шумоподавление звука становится еще лучше
One UI 8.5, который будет представлен с будущей серией Galaxy S26 от Samsung, значительно улучшает функцию Audio Eraser, представленную Samsung в прошлом году с семейством Galaxy S25 и One UI 7.0. С новой версией эта функция будет поддерживать сторонние приложения.
Redaksiya сообщает, что Audio Eraser — это инструмент, который может очищать нежелательные фоновые звуки в видео с помощью искусственного интеллекта. Этот инструмент активируется при просмотре видео в приложении «Галерея» нажатием на значок искусственного интеллекта. По словам Samsung, улучшенный Audio Eraser теперь может уменьшать фоновый шум в прямых трансляциях сторонних приложений. Таким образом, его можно использовать практически в любом прямом эфире, который вы смотрите. Благодаря этому Audio Eraser перестает быть инструментом, используемым только при редактировании видео, и становится полезной функцией для повседневного потребления контента. Samsung заявляет, что предлагает поддержку для популярных приложений, таких как YouTube, Netflix и Instagram.
Как использовать Audio Eraser в Galaxy S26? Пользователи Galaxy S26 и One UI 8.5 могут включить Audio Eraser через быстрые настройки при просмотре прямых трансляций. Эта система по принципу работы похожа на функцию «Живые субтитры» (Live Captions). Чтобы использовать функцию, достаточно провести пальцем вниз от верхней части экрана при просмотре видео, чтобы открыть панель быстрых настроек, и нажать на значок Audio Eraser. Изначально сообщалось, что Audio Eraser работает только благодаря процессору Snapdragon 8 Elite. Однако позже, с обновлениями One UI, он был добавлен и на устройства Galaxy с процессорами Exynos.