Samourai Wallet domen adı: Dələduzlar yenidən peyda oldu
2026-cı ildə cinayətkarların nəzarətinə keçən və artıq fəaliyyəti dayandırılmış bir Bitcoin məxfi cüzdanının domen adı yenidən ortaya çıxıb. Bu domen, istifadəçiləri aldatmaq məqsədi daşıyan bir fişinq tələsi kimi fəaliyyət göstərir. ABŞ tərəfindən müsadirə edilmiş kriptovalyuta domeninin dələduzların əlinə keçdiyi barədə istifadəçilər xəbərdar edilib.
Redaksiya məlumat verir ki, bir zamanlar tanınmış qeyri-müəssisə Bitcoin məxfi aləti olan Samourai Wallet ilə əlaqəli domen adı hazırda zərərli proqram təminatının yayılması üçün istifadə olunur. Bu, istifadəçilərin şəxsi məlumatlarını və maliyyə vəsaitlərini oğurlamaq cəhdi kimi görünür.
Samourai Wallet layihəsi, istifadəçilərə öz Bitcoin-ləri üzərində tam nəzarət imkanı verən və əməliyyatların məxfiliyini təmin edən bir vasitə idi. Lakin, bu domen adının cinayətkarlar tərəfindən ələ keçirilməsi, onun əvvəlki nüfuzundan sui-istifadə edilərək təhlükəli bir alətə çevrildiyini göstərir. İstifadəçilərə bu cür şübhəli domen adlarına qarşı diqqətli olmaları və şəxsi məlumatlarını qorumaq üçün tədbirlər görmələri tövsiyə olunur.

Доменное имя заброшенного биткойн-кошелька, которое в 2026 году перешло под контроль преступников, снова появилось. Этот домен действует как фишинговая ловушка, предназначенная для обмана пользователей. Пользователи были предупреждены о том, что домен криптовалюты, конфискованный США, попал в руки мошенников.
Как сообщает Redaksiya, доменное имя, связанное с некогда известным некоммерческим инструментом для биткойнов Samourai Wallet, в настоящее время используется для распространения вредоносного программного обеспечения. Похоже, это попытка украсть личную информацию и финансовые средства пользователей.
Проект Samourai Wallet был инструментом, который предоставлял пользователям полный контроль над их биткойнами и обеспечивал конфиденциальность транзакций. Однако захват этого доменного имени преступниками показывает, что оно было превращено в опасный инструмент, злоупотребляя его прежней репутацией. Пользователям рекомендуется проявлять осторожность в отношении таких подозрительных доменных имен и принимать меры для защиты своей личной информации.