Cənubi Yaponiyada yerləşən vulkan ikinci dəfə dörd ay ərzində püskürüb və kül buludları yüzlərlə kilometrə qədər uzanan böyük həcmdə kül şleyfləri şəklində səmanı bürüyüb. Bu barədə hava şəraiti üzrə qurum və yerli media məlumat yayıb. Sakurajima Yaponiyanın ən aktiv vulkanlarından biri kimi tanınır.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Yaponiya Meteorologiya Agentliyi şənbə günü günortadan sonra püskürmənin baş verdiyini bildirib. Agentliyin məlumatına görə, püskürmə nəticəsində kül 3,400 metrədək yüksəlib. Yomiuri Shimbun qəzetinin bildirdiyinə görə, bu, dekabrın 13-dən bəri ilk böyük püskürmə olub.
Yaponiya Meteorologiya Agentliyi həmçinin qeyd edib ki, püskürmə vulkanın daxilində yığılmaqda olan qabıq deformasiyasının əksər hissəsinin azalmasına kömək edib. Hadisə ilə bağlı əlavə məlumatlar hava şəraiti üzrə qurumun və yerli medianın verdiyi məlumatlar əsasında izlənir.

Sakurajima volcano erupts for the second time in four months
The volcano in southern Japan has erupted for the second time in four months, covering the sky with large plumes of ash clouds extending hundreds of kilometers. This was reported by the weather agency and local media. Sakurajima is known as one of Japan's most active volcanoes.
Redaksiya reports, citing a source, that the Japan Meteorological Agency stated the eruption occurred on Saturday afternoon. According to the agency, ash rose up to 3,400 meters as a result of the eruption. According to the Yomiuri Shimbun newspaper, this was the first major eruption since December 13.
The Japan Meteorological Agency also noted that the eruption helped reduce most of the crustal deformation accumulating inside the volcano. Further information regarding the incident is being monitored based on data provided by the weather agency and local media.