Cənubi Yaponiyada yerləşən vulkan ikinci dəfə dörd ay ərzində püskürüb və kül buludları yüzlərlə kilometrə qədər uzanan böyük həcmdə kül şleyfləri şəklində səmanı bürüyüb. Bu barədə hava şəraiti üzrə qurum və yerli media məlumat yayıb. Sakurajima Yaponiyanın ən aktiv vulkanlarından biri kimi tanınır.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Yaponiya Meteorologiya Agentliyi şənbə günü günortadan sonra püskürmənin baş verdiyini bildirib. Agentliyin məlumatına görə, püskürmə nəticəsində kül 3,400 metrədək yüksəlib. Yomiuri Shimbun qəzetinin bildirdiyinə görə, bu, dekabrın 13-dən bəri ilk böyük püskürmə olub.
Yaponiya Meteorologiya Agentliyi həmçinin qeyd edib ki, püskürmə vulkanın daxilində yığılmaqda olan qabıq deformasiyasının əksər hissəsinin azalmasına kömək edib. Hadisə ilə bağlı əlavə məlumatlar hava şəraiti üzrə qurumun və yerli medianın verdiyi məlumatlar əsasında izlənir.

Вулкан Сакурадзима извергся во второй раз за четыре месяца
Вулкан, расположенный на юге Японии, извергся во второй раз за четыре месяца и окутал небо огромными шлейфами пепла, облака которого простирались на сотни километров. Об этом сообщили метеорологическое агентство и местные СМИ. Сакурадзима известен как один из самых активных вулканов Японии.
Редакция со ссылкой на источник сообщает, что Японское метеорологическое агентство сообщило, что извержение произошло в субботу днем. По данным агентства, в результате извержения пепел поднялся на высоту до 3400 метров. По сообщению газеты Yomiuri Shimbun, это было первое крупное извержение с 13 декабря.
Японское метеорологическое агентство также отметило, что извержение способствовало уменьшению большей части деформации коры, накапливающейся внутри вулкана. Дополнительная информация о происшествии отслеживается на основе данных метеорологического агентства и местных СМИ.