Sağlamlıq sahəsində irəliləyiş: Əsas xidmətlərin bərpası və inkişafı
Sağlamlıq sahəsindəki vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş səylər, bölgədəki mürəkkəb şəraitdə əsas tibbi xidmətlərin bərpası və davamlılığının təmin edilməsi məqsədi daşıyır. Bu istiqamətdə atılan addımlar, əhalinin sağlamlıq ehtiyaclarını qarşılamaq və gələcək üçün dayanıqlı bir sağlamlıq sistemi qurmaq məqsədinə xidmət edir.
Redaksiya məlumat verir ki, qarşıdakı dövrdə əsas sağlamlıq xidmətlərinin bərpası və davamlılığının təmin edilməsinə diqqət yetiriləcək. Bu çərçivədə, xüsusilə, birinci basamaq sağlamlıq xidmətləri, milli peyvəndləmə proqramları, ana və uşaq sağlamlığı xidmətləri, eləcə də yaşlılara yönəlmiş sağlamlıq xidmətləri prioritet olaraq müəyyən edilib. Bu xidmətlərin gücləndirilməsi, əhalinin sağlamlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi və sağlamlıq sisteminin daha effektiv işləməsi üçün mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
Səhiyyə infrastrukturunun mövcud vəziyyətinin qiymətləndirildiyi, səhiyyə işçilərinə dəstək verildiyi və müvafiq idarələrlə əlaqələrin gücləndirildiyi bildirilir. Bu səylər, fövqəladə vəziyyətdən davamlı yaxşılaşma mərhələsinə keçidi təmin etmək məqsədi daşıyır. Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən verilən açıqlamada, hökumət ilə terror təşkilatı arasındakı hərbi gərginliklər səbəbindən yanvar ayının ortalarında Hələb, Deyrizor və Rakka vilayətlərində elan edilən fövqəladə vəziyyətin ləğv edildiyi və yaxşılaşma mərhələsinə keçildiyi qeyd olunur. Bu qərar, bölgədəki vəziyyətin sabitləşməsi və əhalinin normal həyata qayıtması üçün atılan mühüm addımdır.
Nazirlik, ölkənin müxtəlif bölgələrində sağlamlıq sahəsindəki monitorinqin davam etdiriləcəyini, xüsusilə Haseke, Qamışlı və Ayn əl-Ərəb bölgələrinə xüsusi diqqət yetiriləcəyini və mümkün sağlamlıq hadisələrinə operativ müdaxilə ediləcəyini bildirir. Fövqəladə Vəziyyət Əməliyyat Mərkəzi qrupları tərəfindən Hələb, Deyrizor və Rakka vilayətləri, eləcə də Hələbin kəndlərindəki Deyr Hafir bölgəsini əhatə edən sahə səfərləri həyata keçirilib. Bu səfərlər, sağlamlıq xidmətlərinin keyfiyyətinin artırılması, ehtiyacı olan insanlara vaxtında yardım göstərilməsi və bölgədəki sağlamlıq vəziyyətinin yaxşılaşdırılması məqsədi daşıyır.

Усилия, направленные на улучшение ситуации в сфере здравоохранения, направлены на восстановление и обеспечение устойчивости основных медицинских услуг в сложных условиях региона. Предпринимаемые шаги служат цели удовлетворения потребностей населения в области здравоохранения и построения устойчивой системы здравоохранения на будущее.
Redaksiya сообщает, что в предстоящий период особое внимание будет уделено восстановлению и обеспечению устойчивости основных медицинских услуг. В рамках этого приоритетными определены, в частности, первичная медико-санитарная помощь, национальные программы иммунизации, услуги по охране здоровья матери и ребенка, а также медицинское обслуживание пожилых людей. Укрепление этих услуг рассматривается как важный шаг для повышения уровня здоровья населения и более эффективной работы системы здравоохранения.
Сообщается, что проведена оценка текущего состояния инфраструктуры здравоохранения, оказана поддержка медицинским работникам и укреплены связи с соответствующими ведомствами. Эти усилия направлены на обеспечение перехода от чрезвычайной ситуации к этапу устойчивого улучшения. В заявлении Министерства здравоохранения отмечается, что чрезвычайное положение, объявленное в середине января в провинциях Алеппо, Дейр-эз-Зор и Ракка из-за военных напряжений между правительством и террористической организацией, отменено, и начался этап улучшения. Это решение является важным шагом для стабилизации ситуации в регионе и возвращения населения к нормальной жизни.
Министерство заявляет, что мониторинг в сфере здравоохранения будет продолжен в различных регионах страны, особое внимание будет уделено районам Хасеке, Камышло и Айн-эль-Араб, а также будет обеспечено оперативное реагирование на возможные инциденты в области здравоохранения. Группами Центра оперативного реагирования на чрезвычайные ситуации были осуществлены выезды на места, охватывающие провинции Алеппо, Дейр-эз-Зор и Ракка, а также район Дейр-Хафир в сельской местности Алеппо. Эти поездки направлены на повышение качества медицинских услуг, своевременное оказание помощи нуждающимся и улучшение ситуации в области здравоохранения в регионе.