Rusiya Prezidenti Vladimir Putin dünən Kremldə Suriyanın yeni Prezidenti Əhməd Şaranı qəbul edib. Görüş zamanı tərəflər Rusiya–Suriya münasibətlərinin mövcud vəziyyətini və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini geniş şəkildə müzakirə ediblər.
Redaksiya xəbər verir ki, Vladimir Putin çıxışında Rusiya tikinti kompleksinin Suriyanın bərpasında iştirak etməyə hazır olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Əhməd Şaranın ötən ilin oktyabrında Moskvaya səfərindən sonra iki ölkə arasında münasibətlərin bərpası istiqamətində mühüm işlər görülüb və bu proses ardıcıl şəkildə davam etdirilir.
Rusiya Prezidenti vurğulayıb ki, İkinci Dünya müharibəsi dövründə Dəməşqin müstəqilliyinin tanınmasından bəri Rusiya ilə Suriya arasında münasibətlərdə heç vaxt “qara səhifələr” olmayıb. Onun sözlərinə görə, sənaye, idman və tibb sahələrində birgə həyata keçirilməsi planlaşdırılan faydalı tədbirlər mövcuddur. Vladimir Putin, həmçinin Suriyanın ərazi bütövlüyünün bərpası istiqamətində Əhməd Şaranın səylərini dəstəklədiyini bəyan edib.
Suriya Prezidenti Əhməd Şara isə çıxışında Rusiya Federasiyasının Suriyada və ümumilikdə Yaxın Şərqdə vəziyyətin sabitləşdirilməsində mühüm rol oynadığını bildirib. O qeyd edib ki, Dəməşq və Moskva arasında müzakirə və inkişaf etdirilə biləcək çoxsaylı mövzular mövcuddur.
Əhməd Şara sonda Rusiya Prezidentinə Ərəb Respublikasında vəziyyətin sabitləşdirilməsi istiqamətində göstərdiyi səylərə görə təşəkkür edib və iki ölkə arasında əməkdaşlığın gələcəkdə daha da dərinləşəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.

Russian President Vladimir Putin received the new Syrian President Ahmed Shara yesterday at the Kremlin. During the meeting, the parties extensively discussed the current state of Russia-Syria relations and future cooperation prospects.
The editorial reports that Vladimir Putin stated in his address that the Russian construction sector is ready to participate in Syria's reconstruction. He noted that significant work has been done to restore relations between the two countries since Ahmed Shara's visit to Moscow in October last year, and this process is being continued consistently.
The Russian President emphasized that there have never been "dark pages" in the relations between Russia and Syria since Damascus's recognition of independence during World War II. According to him, there are beneficial measures planned for joint implementation in the fields of industry, sports, and medicine. Vladimir Putin also declared his support for Ahmed Shara's efforts to restore Syria's territorial integrity.
Syrian President Ahmed Shara, in his address, stated that the Russian Federation plays an important role in stabilizing the situation in Syria and the Middle East in general. He noted that there are numerous topics that can be discussed and developed between Damascus and Moscow.
Ahmed Shara concluded by thanking the Russian President for his efforts in stabilizing the situation in the Arab Republic and expressed hope that cooperation between the two countries will deepen further in the future.