Rusiyalı milyarder Aleksey Mordaşov ilə əlaqələndirilən “Nord” superyaxtası Hörmüz boğazından keçib. “The Jerusalem Post”un Reuters-ə istinadən yaydığı məlumata görə, bu, ABŞ-ın İrana qarşı blokadası və regionda gəmi hərəkətinin kəskin azalması fonunda baş verib.
Redaksiya istinadla xəbər verir ki, məlumata əsasən, son 24 saat ərzində Hörmüz boğazından azı 7 gəmi keçib. Bu göstərici İran müharibəsindən əvvəl qeydə alınan gündəlik təxminən 140 keçidlə müqayisədə xeyli aşağıdır. Gəmilər əsasən quru yük daşıyan ticarət gəmiləri olub; onların bir hissəsi İraq limanlarından, biri isə İran limanından çıxıb.
ABŞ Mərkəzi Komandanlığı bildirib ki, aprelin 13-də İrana qarşı blokada tətbiq ediləndən bəri 37 gəminin marşrutu dəyişdirilib. Bununla yanaşı, peyk məlumatlarına görə, son günlərdə İran limanlarına qayıdan və yenidən Hörmüzdən keçən 6 İran tankeri təxminən 10,5 milyon barel neft daşıyıb.
“Nord” adlı 142 metrlik superyaxta cümə günü Dubaydakı marinadan çıxıb, şənbə səhəri Hörmüz boğazını keçib və bazar günü səhər Omanın paytaxtı Maskata çatıb. Yaxtanın marşrutdan istifadə üçün necə icazə aldığı hələlik məlum deyil.
Dəyəri 500 milyon dollardan çox qiymətləndirilən “Nord” dünyanın ən böyük superyaxtalarından biri sayılır. Gəmidə 20 kabin, hovuz, helikopter meydançası və sualtı qayıq olduğu bildirilir. Mordaşov Rusiyanın Ukraynaya müdaxiləsindən sonra ABŞ və Avropa İttifaqının sanksiyalarına məruz qalan oliqarxlardandır.

Суперъяхта «Nord», связанная с российским миллиардером Алексеем Мордашовым, прошла через Ормузский пролив. По данным The Jerusalem Post со ссылкой на Reuters, это произошло на фоне блокады США против Ирана и резкого сокращения судоходства в регионе.
Редакция со ссылкой на источник сообщает, что за последние 24 часа через Ормузский пролив прошло не менее 7 судов. Этот показатель значительно ниже по сравнению с примерно 140 ежедневными проходами, зафиксированными до иранской войны. Суда в основном были торговыми сухогрузами; часть из них вышла из иракских портов, а одно — из иранского порта.
Центральное командование США сообщило, что с момента введения блокады против Ирана 13 апреля маршруты 37 судов были изменены. Кроме того, по данным спутников, 6 иранских танкеров, вернувшихся в иранские порты и снова прошедших через Ормузский пролив в последние дни, перевезли около 10,5 миллиона баррелей нефти.
142-метровая суперъяхта «Nord» вышла из марины в Дубае в пятницу, прошла через Ормузский пролив в субботу утром и прибыла в Маскат, столицу Омана, в воскресенье утром. Пока неизвестно, как яхта получила разрешение на использование маршрута.
«Nord», стоимость которой оценивается более чем в 500 миллионов долларов, считается одной из крупнейших суперъяхт в мире. Сообщается, что на судне есть 20 кают, бассейн, вертолетная площадка и подводная лодка. Мордашов — один из олигархов, попавших под санкции США и Европейского Союза после вторжения России в Украину.