Rusiyalı milyarder Aleksey Mordaşov ilə əlaqələndirilən “Nord” superyaxtası Hörmüz boğazından keçib. “The Jerusalem Post”un Reuters-ə istinadən yaydığı məlumata görə, bu, ABŞ-ın İrana qarşı blokadası və regionda gəmi hərəkətinin kəskin azalması fonunda baş verib.
Redaksiya istinadla xəbər verir ki, məlumata əsasən, son 24 saat ərzində Hörmüz boğazından azı 7 gəmi keçib. Bu göstərici İran müharibəsindən əvvəl qeydə alınan gündəlik təxminən 140 keçidlə müqayisədə xeyli aşağıdır. Gəmilər əsasən quru yük daşıyan ticarət gəmiləri olub; onların bir hissəsi İraq limanlarından, biri isə İran limanından çıxıb.
ABŞ Mərkəzi Komandanlığı bildirib ki, aprelin 13-də İrana qarşı blokada tətbiq ediləndən bəri 37 gəminin marşrutu dəyişdirilib. Bununla yanaşı, peyk məlumatlarına görə, son günlərdə İran limanlarına qayıdan və yenidən Hörmüzdən keçən 6 İran tankeri təxminən 10,5 milyon barel neft daşıyıb.
“Nord” adlı 142 metrlik superyaxta cümə günü Dubaydakı marinadan çıxıb, şənbə səhəri Hörmüz boğazını keçib və bazar günü səhər Omanın paytaxtı Maskata çatıb. Yaxtanın marşrutdan istifadə üçün necə icazə aldığı hələlik məlum deyil.
Dəyəri 500 milyon dollardan çox qiymətləndirilən “Nord” dünyanın ən böyük superyaxtalarından biri sayılır. Gəmidə 20 kabin, hovuz, helikopter meydançası və sualtı qayıq olduğu bildirilir. Mordaşov Rusiyanın Ukraynaya müdaxiləsindən sonra ABŞ və Avropa İttifaqının sanksiyalarına məruz qalan oliqarxlardandır.

Superyacht linked to Russian billionaire passes through Strait of Hormuz
The "Nord" superyacht, linked to Russian billionaire Alexey Mordashov, has passed through the Strait of Hormuz. According to "The Jerusalem Post," citing Reuters, this occurred amidst the US blockade against Iran and a sharp decrease in vessel traffic in the region.
The editorial office reports, citing the information, that at least 7 vessels passed through the Strait of Hormuz in the last 24 hours. This figure is significantly lower compared to the approximately 140 daily transits recorded before the Iran war. The vessels were mainly dry cargo commercial ships; some of them departed from Iraqi ports, and one from an Iranian port.
The US Central Command stated that since the blockade against Iran was imposed on April 13, the routes of 37 vessels have been altered. Additionally, according to satellite data, 6 Iranian tankers that returned to Iranian ports in recent days and passed through Hormuz again carried approximately 10.5 million barrels of oil.
The 142-meter superyacht named "Nord" departed from a marina in Dubai on Friday, passed through the Strait of Hormuz on Saturday morning, and reached Muscat, the capital of Oman, on Sunday morning. It is not yet known how the yacht obtained permission to use the route.
Valued at over $500 million, the "Nord" is considered one of the world's largest superyachts. The vessel reportedly features 20 cabins, a swimming pool, a helicopter pad, and a submarine. Mordashov is among the oligarchs sanctioned by the US and the European Union following Russia's invasion of Ukraine.