Rusiyada keçmiş diplomat casusluğa görə məhkum edildi
Rusiyada məhkəmə keçmiş diplomat Arseniy Konovalovu ABŞ kəşfiyyatına məxfi məlumat sızdırmaq ittihamı ilə 12 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib. Hökm dövlətə xəyanət maddəsi üzrə çıxarılıb və qərar ictimaiyyətə açıqlanıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin əməkdaşları Konovalovu ABŞ tərəfinə gizli məlumatlar satmaqda ittiham edib. İstintaq orqanlarının mövqeyinə görə, ötürülən məlumatlar dövlət sirri hesab olunub.
Yayımlanan görüntülərdə saxlanılma anları əks olunub və keçmiş diplomatın psixoloji gərginlik yaşadığı müşahidə edilir. Hadisə Rusiyada casusluq və dövlət təhlükəsizliyi məsələləri ilə bağlı müzakirələri yenidən gündəmə gətirib.

Суд в России приговорил бывшего дипломата Арсения Коновалова к 12 годам лишения свободы по обвинению в передаче секретной информации американской разведке. Приговор вынесен по статье о государственной измене, и решение было обнародовано.
Как сообщает редакция, сотрудники Федеральной службы безопасности России обвинили Коновалова в продаже секретной информации американской стороне. По мнению следственных органов, переданная информация считалась государственной тайной.
На опубликованных кадрах запечатлены моменты задержания, и наблюдается, что бывший дипломат испытывает психологическое напряжение. Инцидент вновь поднял в России дискуссии, связанные со шпионажем и вопросами государственной безопасности.