Rusiyalı tədqiqatçıların hazırladığı yeni mis əsaslı birləşmələrin boğaz xərçəngi hüceyrələrinə qarşı yüksək effektivlik göstərdiyi açıqlanıb. Alimlər bildirirlər ki, bu birləşmələr xərçəng hüceyrələrinin çoxalmasını məhdudlaşdırmaq üçün nəzərdə tutulub.
Redaksiya xəbər verir ki, təqdim olunan məlumatlarda həmin birləşmələrin şiş toxumasını zəiflədərək xərçəng hüceyrələrinin DNT-sini zədələməklə təsir göstərdiyi qeyd olunur. Araşdırma qrupunun üzvləri bu nəticələrin laboratoriya mərhələsində əldə edildiyini bildiriblər.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, yeni preparatın klinik mərhələlərdə sınaqdan keçirilməsi ilə bağlı qərarlar sonrakı tədqiqatların nəticələrindən asılı olacaq. Alimlər əlavə ediblər ki, əldə edilən ilkin məlumatlar gələcəkdə xərçəngə qarşı fərdi müalicə üsullarının inkişafına təkan verə bilər.

Новые соединения на основе меди, разработанные в России, успешно борются с раком горла
Сообщается, что новые соединения на основе меди, разработанные российскими исследователями, показали высокую эффективность против клеток рака горла. Ученые заявляют, что эти соединения предназначены для ограничения размножения раковых клеток.
Редакция сообщает, что представленные данные указывают на то, что данные соединения воздействуют на опухолевую ткань, ослабляя ее и повреждая ДНК раковых клеток. Члены исследовательской группы заявили, что эти результаты были получены на лабораторном этапе.
Специалисты отмечают, что решения о тестировании нового препарата на клинических этапах будут зависеть от результатов последующих исследований. Ученые добавили, что полученные предварительные данные могут способствовать развитию индивидуальных методов лечения рака в будущем.