Rusiya Xarici İşlər Naziri Sergey Lavrov, İranla diplomatik danışıqlar apararaq, Tehranın hədəfə alınmasını pislədiyini bildirib. Bu addım, beynəlxalq hüququn pozulması kimi qiymətləndirilib.
Redaksiya BBC-yə istinadən məlumat verir ki, Lavrov ABŞ və İsrail tərəfindən törədilən, beynəlxalq hüququn prinsiplərini və normalarını kobud şəkildə pozan bu əsassız silahlı hücumları qətiyyətlə pislədiyini vurğulayıb. O, həmçinin hər iki ölkənin regional və qlobal sabitlik və təhlükəsizlik üçün yaranacaq ciddi nəticələri tamamilə nəzərə almadığını qeyd edib.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin əvvəlki açıqlamasında isə bu hücumlar "suveren və müstəqil bir BMT üzv dövlətinə qarşı əvvəlcədən planlaşdırılmış və əsassız bir silahlı əməl" kimi təsvir edilib. Nazirlik, hadisələrin "insani, iqtisadi və ehtimal ki, radioloji fəlakətlə" nəticələnəcəyi barədə xəbərdarlıq edib. Moskva, "siyasi və diplomatik həll yoluna dərhal qayıdılmasını tələb edirik" bəyanatını səsləndirib.
Digər tərəfdən, Pakistan Xarici İşlər Naziri Məhəmməd İshaq Dar da İranın həmkarı Abbas Ərakçi ilə telefonla danışıb. Dar, ABŞ-İsrail hücumlarını "qeyri-qanuni" adlandıraraq "sərt şəkildə" qınadığını bildirib.

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что дипломатические переговоры с Ираном осуждают нападение на Тегеран. Этот шаг был расценен как нарушение международного права.
Редакция сообщает со ссылкой на BBC, что Лавров решительно осудил эти необоснованные вооруженные нападения со стороны США и Израиля, которые грубо нарушают принципы и нормы международного права. Он также отметил, что обе страны полностью не учитывают серьезные последствия для региональной и глобальной стабильности и безопасности.
В предыдущем заявлении Министерства иностранных дел России эти нападения были охарактеризованы как «заранее спланированное и необоснованное вооруженное действие против суверенного и независимого государства-члена ООН». Министерство предупредило, что события могут привести к «гуманитарной, экономической и, вероятно, радиологической катастрофе». Москва заявила: «Мы требуем немедленного возвращения к политическому и дипломатическому решению».
С другой стороны, министр иностранных дел Пакистана Мухаммад Исхак Дар также провел телефонный разговор с иранским коллегой Аббасом Аракчи. Дар заявил, что «резко» осудил нападения США и Израиля, назвав их «незаконными».