Rusiya Xarici İşlər Naziri Sergey Lavrov, İranla diplomatik danışıqlar apararaq, Tehranın hədəfə alınmasını pislədiyini bildirib. Bu addım, beynəlxalq hüququn pozulması kimi qiymətləndirilib.
Redaksiya BBC-yə istinadən məlumat verir ki, Lavrov ABŞ və İsrail tərəfindən törədilən, beynəlxalq hüququn prinsiplərini və normalarını kobud şəkildə pozan bu əsassız silahlı hücumları qətiyyətlə pislədiyini vurğulayıb. O, həmçinin hər iki ölkənin regional və qlobal sabitlik və təhlükəsizlik üçün yaranacaq ciddi nəticələri tamamilə nəzərə almadığını qeyd edib.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin əvvəlki açıqlamasında isə bu hücumlar "suveren və müstəqil bir BMT üzv dövlətinə qarşı əvvəlcədən planlaşdırılmış və əsassız bir silahlı əməl" kimi təsvir edilib. Nazirlik, hadisələrin "insani, iqtisadi və ehtimal ki, radioloji fəlakətlə" nəticələnəcəyi barədə xəbərdarlıq edib. Moskva, "siyasi və diplomatik həll yoluna dərhal qayıdılmasını tələb edirik" bəyanatını səsləndirib.
Digər tərəfdən, Pakistan Xarici İşlər Naziri Məhəmməd İshaq Dar da İranın həmkarı Abbas Ərakçi ilə telefonla danışıb. Dar, ABŞ-İsrail hücumlarını "qeyri-qanuni" adlandıraraq "sərt şəkildə" qınadığını bildirib.

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that diplomatic negotiations with Iran are underway, and he condemned the targeting of Tehran. This action has been assessed as a violation of international law.
The editorial reports, citing the BBC, that Lavrov strongly condemned these unfounded armed attacks by the United States and Israel, which grossly violate the principles and norms of international law. He also noted that both countries have completely disregarded the serious consequences that will arise for regional and global stability and security.
In a previous statement, the Russian Ministry of Foreign Affairs described these attacks as a "premeditated and unfounded armed act against a sovereign and independent UN member state." The ministry warned that the events could result in "humanitarian, economic, and possibly radiological disaster." Moscow issued a statement demanding "an immediate return to a political and diplomatic solution.".
On the other hand, Pakistani Foreign Minister Muhammad Ishaq Dar also spoke by phone with his Iranian counterpart, Abbas Araghchi. Dar described the US-Israeli attacks as "illegal" and stated that he "strongly" condemned them.