Rusiya, Ukrayna limanlarına hücumlarını davam etdirir, gəmilər zərər görür
Ukrayna ərazisindəki limanlara və gəmilərə qarşı Rusiyanın hücumları davam edir, bu da beynəlxalq ictimaiyyətin ciddi narahatlığına səbəb olur. Bu hücumlar nəticəsində mülki şəxslər və infrastruktur zərər görür, bu da münaqişənin humanitar aspektlərini daha da kəskinləşdirir.
Redaksiya Unian-a istinadən xəbər verir ki, 12 dekabr tarixində Rusiya tərəfindən "Çernomorsk" və Odessa limanlarına zərbələr endirilib. Odessa limanında özəl bir şirkətin işçisi yaralanıb, konteyner yükləmə qurğusu zədələnib. "Çernomorsk"da isə Türkiyə bayrağı altında üzən bir bərəyə hücum edilib və gəmidə yanğın baş verib. Bir neçə saat sonra, hücum edən tərəf yenidən Odessa bölgəsinə zərbələr endirib, xüsusilə liman infrastrukturuna zərər dəyib. Bu, həmin obyektə bir gün ərzində ikinci hücum olub.
13 noyabr tarixində isə Rusiyanın Qara dənizdəki bir dronu, "taxıl dəhlizi" ilə Misirə günəbaxan yağı daşıyan Türkiyəyə məxsus "VIVA" gəmisinə hücum edib. Hücum, Ukraynanın müstəsna dəniz iqtisadi zonasında, lakin Ukrayna hava hücumundan müdafiə sistemlərinin təsir dairəsindən kənarda baş verib. Gəmidə 11 Türkiyə vətəndaşı, yəni gəmi heyəti olub. Xoşbəxtlikdən, dənizçilər zərər görməyiblər.
Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Dəniz Qüvvələrinin sözçüsü Dmitri Pletençukun verdiyi məlumata görə, Rusiya dron-kamikadze tərəfindən "VIVA" gəmisinə məqsədli hücum edilib. Dron, birbaşa gəminin kapitan körpüsünə zərbə endirib. Pletençuk qeyd edib ki, son iki gün ərzində bu, Türkiyə şirkətlərinə məxsus olan və Rusiya tərəfindən zərər görən dördüncü gəmidir. O, əvvəlki üç gəminin limanlarda hücuma məruz qaldığını, "VIVA" gəmisinin isə açıq dənizdə zərər gördüyünü vurğulayıb.
Pletençuk, açıq dənizdə mülki gəmilərə hücumun Rusiyanın yeni bir taktikası olmadığını da qeyd edib. Tammiqyaslı işğalın başlanğıcından etibarən, Rusiya Ukraynanın müstəsna dəniz iqtisadi zonasında 130-dan çox gəmiyə zərər yetirib. O, dronun məhz heyətin və gəmi idarəetməsinin yerləşdiyi kapitan körpüsünə zərbə endirdiyini vurğulayıb. Bu, insanların olduğu yerə yönəlmiş məqsədli bir hücumdur.
"Dron-kamikadze onu məqsədli şəkildə hücuma məruz qoydu. Gəmi, ölçüsünə baxmayaraq, kiçik bir dinamik hədəfdir və ona dəymək üçün səy göstərmək lazımdır", - deyə sözçü izah edib. "Dron-kamikadze kapitan körpüsünə zərbə endirdi. Sadəcə harasa deyil, məhz körpüyə, gəmini idarə edən heyətin olduğu yerə", - deyə hərbi qeyd edib.
Ukraynanın müstəsna dəniz iqtisadi zonasında tammiqyaslı işğal dövründə Rusiya 130-dan çox gəmiyə zərər yetirib. "Ona görə də, bunun Rusiyanın tərəfindən prinsipial olaraq yeni bir şey olduğunu söyləmək mümkün deyil", - deyə Ukrayna Hərbi Dəniz Qüvvələrinin sözçüsü yekunlaşdırıb.

Russia's attacks on ports and ships in Ukrainian territory continue, causing serious concern for the international community. As a result of these attacks, civilians and infrastructure are being damaged, further intensifying the humanitarian aspects of the conflict.
Redaksiya, citing Unian, reports that on December 12, strikes were carried out by Russia on the ports of Chernomorsk and Odesa. An employee of a private company was injured at the port of Odesa, and a container loading facility was damaged. At Chernomorsk, a ferry flying the Turkish flag was attacked, and a fire broke out on the ship. Several hours later, the attacking side again struck the Odesa region, specifically damaging port infrastructure. This was the second attack on the facility within a single day.
On November 13, a Russian drone in the Black Sea attacked the Turkish-owned vessel "VIVA," which was carrying sunflower oil to Egypt via the "grain corridor." The attack occurred within Ukraine's exclusive maritime economic zone but outside the range of Ukrainian air defense systems. The ship had 11 Turkish citizens on board, the ship's crew. Fortunately, the sailors were unharmed.
According to Dmytro Pletenchuk, spokesperson for the Ukrainian Naval Forces, the attack on the "VIVA" vessel was a deliberate strike by a Russian kamikaze drone. The drone directly hit the ship's captain's bridge. Pletenchuk noted that this is the fourth ship belonging to Turkish companies to be damaged by Russia in the last two days. He emphasized that the previous three ships were attacked in ports, while the "VIVA" was damaged in the open sea.
Pletenchuk also stated that attacking civilian ships in the open sea is not a new tactic for Russia. Since the beginning of the full-scale invasion, Russia has damaged over 130 ships in Ukraine's exclusive maritime economic zone. He highlighted that the drone specifically struck the captain's bridge, where the crew and ship's controls are located. This is a deliberate attack targeting people.
"The kamikaze drone deliberately attacked it. The ship, despite its size, is a small dynamic target, and it requires effort to hit it," the spokesperson explained. "The kamikaze drone hit the captain's bridge. Not just anywhere, but precisely the bridge, where the crew controlling the ship is located," the military official noted.
During the full-scale invasion, Russia has damaged over 130 ships in Ukraine's exclusive maritime economic zone. "Therefore, it is not possible to say that this is something fundamentally new on Russia's part," concluded the spokesperson for the Ukrainian Naval Forces.