Rusiya, Ukrayna limanlarına hücumlarını davam etdirir, gəmilər zərər görür
Ukrayna ərazisindəki limanlara və gəmilərə qarşı Rusiyanın hücumları davam edir, bu da beynəlxalq ictimaiyyətin ciddi narahatlığına səbəb olur. Bu hücumlar nəticəsində mülki şəxslər və infrastruktur zərər görür, bu da münaqişənin humanitar aspektlərini daha da kəskinləşdirir.
Redaksiya Unian-a istinadən xəbər verir ki, 12 dekabr tarixində Rusiya tərəfindən "Çernomorsk" və Odessa limanlarına zərbələr endirilib. Odessa limanında özəl bir şirkətin işçisi yaralanıb, konteyner yükləmə qurğusu zədələnib. "Çernomorsk"da isə Türkiyə bayrağı altında üzən bir bərəyə hücum edilib və gəmidə yanğın baş verib. Bir neçə saat sonra, hücum edən tərəf yenidən Odessa bölgəsinə zərbələr endirib, xüsusilə liman infrastrukturuna zərər dəyib. Bu, həmin obyektə bir gün ərzində ikinci hücum olub.
13 noyabr tarixində isə Rusiyanın Qara dənizdəki bir dronu, "taxıl dəhlizi" ilə Misirə günəbaxan yağı daşıyan Türkiyəyə məxsus "VIVA" gəmisinə hücum edib. Hücum, Ukraynanın müstəsna dəniz iqtisadi zonasında, lakin Ukrayna hava hücumundan müdafiə sistemlərinin təsir dairəsindən kənarda baş verib. Gəmidə 11 Türkiyə vətəndaşı, yəni gəmi heyəti olub. Xoşbəxtlikdən, dənizçilər zərər görməyiblər.
Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Dəniz Qüvvələrinin sözçüsü Dmitri Pletençukun verdiyi məlumata görə, Rusiya dron-kamikadze tərəfindən "VIVA" gəmisinə məqsədli hücum edilib. Dron, birbaşa gəminin kapitan körpüsünə zərbə endirib. Pletençuk qeyd edib ki, son iki gün ərzində bu, Türkiyə şirkətlərinə məxsus olan və Rusiya tərəfindən zərər görən dördüncü gəmidir. O, əvvəlki üç gəminin limanlarda hücuma məruz qaldığını, "VIVA" gəmisinin isə açıq dənizdə zərər gördüyünü vurğulayıb.
Pletençuk, açıq dənizdə mülki gəmilərə hücumun Rusiyanın yeni bir taktikası olmadığını da qeyd edib. Tammiqyaslı işğalın başlanğıcından etibarən, Rusiya Ukraynanın müstəsna dəniz iqtisadi zonasında 130-dan çox gəmiyə zərər yetirib. O, dronun məhz heyətin və gəmi idarəetməsinin yerləşdiyi kapitan körpüsünə zərbə endirdiyini vurğulayıb. Bu, insanların olduğu yerə yönəlmiş məqsədli bir hücumdur.
"Dron-kamikadze onu məqsədli şəkildə hücuma məruz qoydu. Gəmi, ölçüsünə baxmayaraq, kiçik bir dinamik hədəfdir və ona dəymək üçün səy göstərmək lazımdır", - deyə sözçü izah edib. "Dron-kamikadze kapitan körpüsünə zərbə endirdi. Sadəcə harasa deyil, məhz körpüyə, gəmini idarə edən heyətin olduğu yerə", - deyə hərbi qeyd edib.
Ukraynanın müstəsna dəniz iqtisadi zonasında tammiqyaslı işğal dövründə Rusiya 130-dan çox gəmiyə zərər yetirib. "Ona görə də, bunun Rusiyanın tərəfindən prinsipial olaraq yeni bir şey olduğunu söyləmək mümkün deyil", - deyə Ukrayna Hərbi Dəniz Qüvvələrinin sözçüsü yekunlaşdırıb.

Россия продолжает атаки на украинские порты, повреждены суда
Российские атаки на порты и суда на территории Украины продолжаются, вызывая серьезную обеспокоенность международного сообщества. В результате этих атак страдают мирные жители и инфраструктура, что обостряет гуманитарные аспекты конфликта.
Редакция со ссылкой на Unian сообщает, что 12 декабря российская сторона нанесла удары по портам "Черноморск" и Одесса. В Одесском порту пострадал работник частной компании, повреждена погрузочная установка для контейнеров. В "Черноморске" был атакован паром под флагом Турции, на судне произошел пожар. Через несколько часов атакующая сторона вновь нанесла удары по Одесской области, в частности, пострадала портовая инфраструктура. Это была вторая атака на данный объект за один день.
13 ноября российский дрон в Черном море атаковал турецкое судно "VIVA", перевозившее подсолнечное масло в Египет по "зерновому коридору". Атака произошла в исключительной морской экономической зоне Украины, но вне зоны действия украинских систем противовоздушной обороны. На борту находились 11 граждан Турции, то есть экипаж судна. К счастью, моряки не пострадали.
По словам представителя Военно-морских сил Вооруженных сил Украины Дмитрия Плетенчука, "VIVA" была целенаправленно атакована российским дроном-камикадзе. Дрон нанес удар непосредственно по капитанскому мостику судна. Плетенчук отметил, что за последние два дня это четвертое судно, принадлежащее турецким компаниям и поврежденное российской стороной. Он подчеркнул, что предыдущие три судна подверглись атакам в портах, а "VIVA" была повреждена в открытом море.
Плетенчук также отметил, что атаки на гражданские суда в открытом море не являются новой тактикой России. С начала полномасштабного вторжения Россия повредила более 130 судов в исключительной морской экономической зоне Украины. Он подчеркнул, что дрон нанес удар именно по капитанскому мостику, где располагается экипаж и осуществляется управление судном. Это целенаправленная атака на местонахождение людей.
"Дрон-камикадзе целенаправленно вывел его из строя. Судно, несмотря на свои размеры, является небольшой динамичной целью, и чтобы попасть в него, нужно приложить усилия", - пояснил представитель. "Дрон-камикадзе нанес удар по капитанскому мостику. Не просто куда-то, а именно по мостику, по месту нахождения экипажа, управляющего судном", - отметил военный.
В исключительной морской экономической зоне Украины за период полномасштабного вторжения Россия повредила более 130 судов. "Поэтому говорить о том, что это принципиально что-то новое со стороны России, нельзя", - подытожил представитель ВМС Украины.