Rusiya Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov bildirib ki, Moskva yaxın vaxtlarda “Sülh Şurası” adlanan yeni beynəlxalq strukturun nizamnamə layihəsini və konkret təklifləri əldə edib. Onun sözlərinə görə, bu təşəbbüs ABŞ-ın xarici siyasət fəlsəfəsində mühüm bir yanaşmanı əks etdirir və Vaşinqtonun müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq edəcək ölkələr qrupunu formalaşdırmaq zərurətini dərk etdiyini göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, Lavrov sözügedən təşəbbüsün ABŞ tərəfindən elə təqdim edildiyini etiraf edən fikirlərin mövcud olduğunu, bəzi dairələrin “Sülh Şurası”nın bütün iştirakçıların Vaşinqtona tabe olmasını nəzərdə tutduğunu iddia etdiyini qeyd edib. Nazir bildirib ki, bu, hazırda ABŞ paytaxtının görmək istədiyi bir mənzərə ola bilər, lakin prosesin mahiyyəti bundan ibarət deyil.
Sergey Lavrov vurğulayıb ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyası hazırda dünyada geniş müzakirə olunan addımlarına baxmayaraq, praqmatik yanaşma nümayiş etdirir. Onun sözlərinə görə, bu administrasiya təkcə çoxsaylı ölkələri öz ətrafında birləşdirməyin deyil, eyni zamanda həmin tərəfdaşların qanuni maraqlarını tam şəkildə nəzərə almağın vacibliyini anlayır.
Nazir əlavə edib ki, təqdim olunan nizamnamə layihəsi və təkliflər diqqətlə öyrəniləcək və Rusiya tərəfi bu təşəbbüsə beynəlxalq münasibətlər sistemində real əməkdaşlıq mexanizmlərinin formalaşdırılması prizmasından yanaşacaq. Onun fikrincə, belə strukturların effektivliyi iştirakçı dövlətlərin bərabər hüquqlu dialoqundan və maraqlar balansının qorunmasından asılı olacaq.

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov announced that Moscow has recently received the draft charter and specific proposals for a new international structure called the "Peace Council." According to him, this initiative reflects a significant approach in US foreign policy philosophy and shows that Washington recognizes the necessity of forming a group of countries that will cooperate on various fronts.
The editorial reports that Lavrov noted the existence of opinions acknowledging the initiative was presented by the US, and that some circles claim the "Peace Council" envisions all participants being subordinate to Washington. The minister stated that while this might be the picture the US capital currently wishes to see, the essence of the process is not that.
Sergey Lavrov emphasized that despite the widely discussed steps of the US administration under President Donald Trump, it demonstrates a pragmatic approach. According to him, this administration understands the importance not only of uniting numerous countries around itself but also of fully considering the legitimate interests of those partners.
The minister added that the submitted draft charter and proposals will be carefully studied, and the Russian side will approach this initiative from the perspective of forming real cooperation mechanisms within the international relations system. In his opinion, the effectiveness of such structures will depend on the equal dialogue of participating states and the preservation of a balance of interests.