Rusiya Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov bildirib ki, Moskva yaxın vaxtlarda “Sülh Şurası” adlanan yeni beynəlxalq strukturun nizamnamə layihəsini və konkret təklifləri əldə edib. Onun sözlərinə görə, bu təşəbbüs ABŞ-ın xarici siyasət fəlsəfəsində mühüm bir yanaşmanı əks etdirir və Vaşinqtonun müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq edəcək ölkələr qrupunu formalaşdırmaq zərurətini dərk etdiyini göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, Lavrov sözügedən təşəbbüsün ABŞ tərəfindən elə təqdim edildiyini etiraf edən fikirlərin mövcud olduğunu, bəzi dairələrin “Sülh Şurası”nın bütün iştirakçıların Vaşinqtona tabe olmasını nəzərdə tutduğunu iddia etdiyini qeyd edib. Nazir bildirib ki, bu, hazırda ABŞ paytaxtının görmək istədiyi bir mənzərə ola bilər, lakin prosesin mahiyyəti bundan ibarət deyil.
Sergey Lavrov vurğulayıb ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyası hazırda dünyada geniş müzakirə olunan addımlarına baxmayaraq, praqmatik yanaşma nümayiş etdirir. Onun sözlərinə görə, bu administrasiya təkcə çoxsaylı ölkələri öz ətrafında birləşdirməyin deyil, eyni zamanda həmin tərəfdaşların qanuni maraqlarını tam şəkildə nəzərə almağın vacibliyini anlayır.
Nazir əlavə edib ki, təqdim olunan nizamnamə layihəsi və təkliflər diqqətlə öyrəniləcək və Rusiya tərəfi bu təşəbbüsə beynəlxalq münasibətlər sistemində real əməkdaşlıq mexanizmlərinin formalaşdırılması prizmasından yanaşacaq. Onun fikrincə, belə strukturların effektivliyi iştirakçı dövlətlərin bərabər hüquqlu dialoqundan və maraqlar balansının qorunmasından asılı olacaq.

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москва в ближайшее время получила проект устава и конкретные предложения по новой международной структуре под названием «Совет мира». По его словам, эта инициатива отражает важный подход в американской внешней политике и свидетельствует о понимании Вашингтоном необходимости формирования группы стран для сотрудничества по различным направлениям.
Редакция сообщает, что Лавров отметил наличие мнений, признающих, что данная инициатива была представлена американской стороной, и что некоторые круги утверждают, будто «Совет мира» предполагает подчинение всех участников Вашингтону. Министр заявил, что это может быть картиной, которую в настоящее время хочет видеть американская столица, но суть процесса не в этом.
Сергей Лавров подчеркнул, что администрация президента США Дональда Трампа демонстрирует прагматичный подход, несмотря на шаги, которые широко обсуждаются в мире. По его словам, эта администрация понимает важность не только объединения множества стран вокруг себя, но и полного учета законных интересов этих партнеров.
Министр добавил, что представленный проект устава и предложения будут тщательно изучены, и российская сторона подойдет к этой инициативе с точки зрения формирования реальных механизмов сотрудничества в системе международных отношений. По его мнению, эффективность таких структур будет зависеть от равноправного диалога государств-участников и сохранения баланса интересов.