Rusiya neftinə tətbiq edilən sanksiyalar və bazarın reaksiyası
Neft bazarlarında baş verən son hadisələr, Rusiyanın neft ixracına tətbiq edilən sanksiyaların təsirləri və qiymətlərə təsiri ilə bağlı mühüm müzakirələrə səbəb olub. Ekspertlər, sanksiyaların tətbiq olunması ilə bağlı müxtəlif ehtimallar irəli sürür, neft ticarətçiləri isə vəziyyəti diqqətlə izləyirlər.
Redaksiya məlumat verir ki, analitiklər "Rosneft" və "Lukoyl" şirkətlərindən təxminən 50 milyon barel Rusiya xam neftinin hazırda yükləndiyini və ya daşındığını, lakin sanksiyaların 21 noyabrda qüvvəyə minməsinə qədər limana və ya alıcıya çatmayacağını qeyd edirlər. Bu neftin, ehtimal ki, əhəmiyyətli endirimlərlə satılması lazım gələcək, lakin sonda alıcısını tapacağı gözlənilir.
ABŞ-ın Rusiyanın iki ən böyük neft istehsalçısı olan "Lukoyl" və "Rosneft" şirkətlərinə qarşı sanksiyaları cümə günü qüvvəyə minəcək və bu, ölkənin xam neft ixracının təxminən yarısını təhdid altına alacaq. Lakin neft ticarətçiləri, Trampın yeni sanksiyalarının əhəmiyyətli təsir göstərməyəcəyini düşünürlər, bu barədə "Bloomberg" yazır.
Hazırda dünya neft bazarında etalon hesab edilən "Brent" markası bir bareli təxminən 64 dollara ticarət olunur ki, bu da iyun ayının ortalarındakı pik nöqtəsindən təxminən 20% aşağıdır. Buna görə də, ticarətçilər Vaşinqtonun Moskvadan enerji gəlirlərini məhdudlaşdırmaq üçün daha aqressiv yanaşmasına görə o qədər də panikaya düşmürlər.
Neftin izlənməsinin dayandırılması üçün bir çox üsul var: gəmidən gəmiyə yükləmə, tankerlərin adının dəyişdirilməsi və ya rənglənməsi, sahil anbarlarında yüklərin yenidən markalanması - bunlar yalnız bəzi geniş yayılmış üsullardır.
"Rosneft"-ə məxsus və Moskva regionunu yanacaqla təmin edən Ryazandakı ən böyük Rusiya neft emalı zavodlarından biri, noyabrın 15-də Ukrayna hərbi qüvvələrinin dron zərbələri nəticəsində ayın sonuna qədər sıradan çıxıb.
Ticarətçilər həmçinin bilirlər ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp, bazarı qorxuya salacaq və enerji daşıyıcılarının dəyərini ciddi şəkildə artıracaq addımlar atmaqdansa, yanacaqdoldurma məntəqələrindəki aşağı qiymətləri çox sevir.
Kremlin neft emalı zavodlarına qarşı Ukrayna Müdafiə Qüvvələri tərəfindən tətbiq edilən "sanksiyalar" daha təsirli olaraq qalır. Belə ki, noyabrın 16-da "Rosneft"-ə məxsus Novokuybışevsk neft emalı zavoduna dron zərbəsi endirilib.
İkinci səbəb isə odur ki, tarix göstərir ki, hətta ən sərt sanksiyalar belə, bir müddət təsirli olur, lakin sonradan onların effektivliyi azalır.
Buna görə də, hər şey kağız üzərində nə qədər gözəl görünməsinə baxmayaraq, Rusiyadan gələn yanacağın əbədi olaraq bloklanacağı gözlənilmir. Neftin qiyməti indi özü üçün danışır.
Noyabrın 11 və 14-də Ukrayna PUA-larının hücumlarından sonra, ayın sonuna qədər işləməyəcək vəziyyətdə qala bilən Saratov neft emalı zavodu tamamilə dayandırılıb.

Последние события на нефтяных рынках вызвали важные дискуссии о влиянии санкций, введенных в отношении российского экспорта нефти, и их воздействии на цены. Эксперты выдвигают различные предположения относительно введения санкций, а нефтетрейдеры внимательно следят за ситуацией.
Редакция сообщает, что аналитики отмечают, что около 50 миллионов баррелей российской сырой нефти от компаний "Роснефть" и "Лукойл" в настоящее время загружаются или транспортируются, но не достигнут порта или покупателя до вступления санкций в силу 21 ноября. Ожидается, что эта нефть, вероятно, будет продана со значительными скидками, но в конечном итоге найдет своего покупателя.
Санкции США против двух крупнейших российских нефтедобывающих компаний, "Лукойл" и "Роснефть", вступят в силу в пятницу, что поставит под угрозу около половины экспорта сырой нефти страны. Однако нефтетрейдеры считают, что новые санкции Трампа не окажут существенного влияния, пишет "Bloomberg".
В настоящее время эталонная марка "Brent" на мировом нефтяном рынке торгуется примерно по 64 доллара за баррель, что примерно на 20% ниже пикового значения в середине июня. Поэтому трейдеры не слишком паникуют из-за более агрессивного подхода Вашингтона к ограничению энергетических доходов Москвы.
Существует множество способов прекратить отслеживание нефти: перегрузка с судна на судно, смена названия или перекраска танкеров, перемаркировка грузов на береговых складах — это лишь некоторые из широко распространенных методов.
Один из крупнейших российских нефтеперерабатывающих заводов в Рязани, принадлежащий "Роснефти" и снабжающий топливом Московский регион, вышел из строя до конца месяца в результате ударов украинских военных дронов 15 ноября.
Трейдеры также знают, что президент США Дональд Трамп предпочитает низкие цены на заправках, а не шаги, которые напугают рынок и серьезно увеличат стоимость энергоносителей.
"Санкции", применяемые Вооруженными силами Украины против кремлевских нефтеперерабатывающих заводов, остаются более эффективными. Так, 16 ноября был нанесен удар беспилотником по Новокуйбышевскому нефтеперерабатывающему заводу, принадлежащему "Роснефти".
Вторая причина заключается в том, что история показывает: даже самые жесткие санкции эффективны лишь некоторое время, но затем их эффективность снижается.
Поэтому, несмотря на то, как красиво все выглядит на бумаге, не ожидается, что топливо из России будет заблокировано навсегда. Цена на нефть говорит сама за себя.
После атак украинских БПЛА 11 и 14 ноября Саратовский нефтеперерабатывающий завод, который может оставаться неработоспособным до конца месяца, был полностью остановлен.